2018 Radar Cezası Ne Kadar Oldu Kaç Puan Trafik Cezası Sorgulama ?

2018 Radar Cezası Ne Kadar Oldu Kaç Puan Trafik Cezası Sorgulama ?

        2018 Radar Cezası Ne Kadar oldu ?  Radar cezasında kaç puan silinir?   Hangi Hızla kaç lira ceza yenir ? Hız limitleri ne kadar ? Araçların uyması gereken hız limitleri ne kadar? Radar cezaları nasıl kesilir ? Radar cezaları yüzünden Konuları hakkında bilgiler vereceğiz.   

Kanunlar , Trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması için  yasal bir çok düzenleme yapılmıştır. Bu yasal düzenlemelere uymayanlara da bir çok  ceza kesilmesi öngörülmüştür. Yasal düzenlemelerin sebebi  trafikte araçların ve yayaların  sorunsuz ve güvenli şekilde hareket etmesi hareket etmeyenlerin de cezalandırılmasıdır.  Bu yasal düzenlemelerin bir tanesi de kara yollarında hız limitleri uygulamasıdır. Bu düzenlemeye göre aracın cinsine göre yolun özelliklerine göre belirli bir limit hızla gitme zorunluluğu getirilmiş bu limite uymayanlara da arttırımlı ceza kesilecektir. 2018 Radar Cezası.

Radar Cezası Ne Kadar? Radarda Hız Sınırı Nedir?

Araçların uyması gereken hız sınırları Ne Kadardır ?

Karayolları Trafik Kanunun 50. maddesinde hız limitleri düzenlenmiştir.  Madde ” Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 km/s, bölünmüş yollarda 110 km/s, otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.” şeklindedir.   Araçların gidebileceği maksimum hız limitleri genel itibariyle  yollarda yol tabelalarıyla gösterilmektedir.   herhangi bir tabela yoksa hız sınırları aşağıda ki gibi olacaktır.

ARAÇ CİNSİ YERLEŞİM YERİ BÖLGESİNDE YERLEŞİM YERİ BÖLGESİ DIŞINDA OTOYOLLARDA
ŞEHİRLER ARASI ÇİFT YÖNLÜ KARA YOLLARINDA BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA
Otomobil 50 90 110 120
Minibüs 50 80 90 100
Otobüs 50 80 90 100
Kamyonet 50 80 85 95
Panelvan 50 85 100 110
Kamyon ve Çekici 50 80 85 90
Motosiklet 50 80 90 100
Motorlu bisiklet ve Motorsuz bisiklet 30 45 45 Giremez
Lastik tekerlekli traktörler 20 30 40 Giremez

Plakadan Araç, Borç Sorgulama. Hangi Araç Kime Ait? Borç Ne Kadar?Borç Vizeye Engel Mi?

Hız Limitlerine Uymayanlara Ne Kadar Ceza Kesilir ?

Karayolları Trafik Kanunun 51. maddesine göre Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.  Hız sınırları ihlali olup olmadığı hesaplanırken hız limitlerinin % 10’una kadar aşımlarda ceza kesilmiyor. Bu % 10’una kadar ceza kesimine kimi hata payı kimi ise tolerans hakkı diyor.  Ceza kesilebilmesi için ceza limitini % 10 dan daha fazla ihlal etmiş olmanız gerekiyor. Trafik cezaları genelde polisler tarafından kesiliyor. 2018 Radar Cezası.

Trafik Cezası Taksitlendirme Nasıl Oluyor?Kaç Taksit Yapılır?Nereye Başvurulur?

2018 Radar Cezası Nasıl Kesiliyor ?

Karayolları Trafik Kanunun 51. maddesine göre radar cezaları Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarının aşıp aşılmadığı hesaplanarak kesiliyor.   Hız sınırlarının aşıldığı görüntülü olarak kayıt altına alınıyor.  Radar cezaları  hız ihlali tespiti bir ekip tarafından yapıldıktan sonra ileride başka bir ekip tarafından durdurularak yazılarak tebliğ edilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde  hız ihlal tespitleri kameralar ile yapılmakta ikamet adresinize posta yolu ile gönderilmektedir.  Yine şehiriçlerinde TEDES denilen Trafik Elektronik Denetleme Sistemi ile hız ihlali yapılıp yapılmadığı tespit edilerek görüntülü olarak hız ihlalleri kontrol altına alınmaktadır. Ardından radar cezası kesilerek adresinize gönderilmektedir.

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. 5 Gün Sonra Tebliğ Edilmiş Sayılacak

 Kamera ile Ceza Nasıl Kesiliyor ?

Gelişen teknoloji ile hz ihlal tespitleri artık kolaylaştı. Aracın hızın anlık olarak ölçülebildiği gibi belirli bir mesafenin giriş ve çıkışlarına kamera yerleştirerek süre üzerinden yol/süre hesaplanarak hız ihlali tespit ediliyor.  bu sistemle sadece hız ihlalleri değil kırmızı ışık güvenli şerit ihlali gibi durumlarda görüntülü olarak tespit edilmektedir.

2018 Radar Cezası Miktarları Ne Kadar  Kaç Ceza Puanı  Kaç 2018 Yılında Ceza Miktarı  Ne Kadar Olacak ?

    2017 Yılında kesilecek ceza miktarları ve  ceza puanı aşağıda ki gibiydi.

Ceza Türü Ceza Tutarı  Ehliyetten Düşülecek Ceza Puanı
hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak 210 Lira 15
hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak 427  Lira 20

 

2017 Yılı yeniden değerleme oranı % 14,47 olarak açıklandı.    Bu demek oluyor ki 2018 yılında Trafik cezalarına  % 14,47 zam gelecek.  Ehliyetten düşülecek Ceza puanları ise  yıllık olarak değişmez . Kanun değişikliği ile değişebilir.

Yeniden değerleme oranına göre arttırılan   2018 Yılında uygulanacak radar cezaları  aşağıdaki gibi olacaktır.

Ceza Türü Ceza Tutarı Ceza Puanı
hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak 240TL 15
hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak 488 TL 20

Trafik Para Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Olur Mu?Süre Ne Zaman Başlar?

2018 Radar Cezası erken Ödeme İndirimi Nedir Kaç Gün İçinde Ödenirse İndirimden Yararlanılır ?

Radar cezası yazıldıktan sonra  ortalama 10 15 gün içinde kayıtlı adresinize ceza tutanağı tebliğ edilecektir. Bu ceza tarafınıza  tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.    Erken ödeme indirimi miktarı ise % 25’tir.

2018 Radar Cezası Erken ödeme  Yapılırsa Ödeyeceğiniz Tutarlar 2017 ve 2018 Yılına göre aşağıda çıkartılmıştır.

Yıl Ceza Türü Ceza Miktarı Erken Ödeme Miktarı
2017  hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak 210TL 157.5 Lira
2017  hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak 427 TL 320.25 Lira
2018 Radar Cezası hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak 240TL 180 Lira
2018 Radar Cezası hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak 488 TL 366 Lira

Radar ve Trafik  Cezası Nasıl Ödenir ?

Yemiş olduğunuz radar veya trafik cezalarını  vergi dairesine veya elektronik ortamda  GİB(İnternet vergi dairesinden) motorlu taşıtlar bölümünde kredi kartıyla tek çekim şeklinde  ödenebilir.

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım

Radar cezası veya Trafik Cezası Yediğimi Nereden Sorgulayabilirim ?

Yoldan geldiniz ceza yediğiniz ile ilgili şüpheleriniz var. Ceza yeyip yemediğiniz sorgulayabilirsiniz.  Ceza yediğinizi düşündüğünüz tarihten itibaren iki üç gün sonra E devlet şifrenizle e devlet üzerinden veya  Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesi üzerinden gerekli 0lan bilgileri giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

Radar Cezası veya Trafik cezası sorgulamak için Tıklayınız

E devlet Kapısına Buradan Ulaşabilirsiniz

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)