Vergi ve Güncel Haber Portalı

2020 AliExpress Gümrük Vergisi Oranları Ne Kadar?

2020 AliExpress Gümrük Vergisi Oranları Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2020 AliExpress gümrük vergisi oranları ne kadar sorusu ile alakalı olarak birkaç önemli bilgi sunacağız. İnternetten alışveriş dediğimiz zaman özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi gelişmeler yaşandı. Dünyanın en büyük yapılanmalarından birisi olarak dikkat çeken AliBaba, ciddi girişimler ile birlikte dünyanın dört bir yanına alışveriş altyapısını geliştirdi ve bu anlamda fark yarattı.

AliExpress alışverişleri ile alakalı olarak zaman içerisinde ülkemizde de çeşitli güncel adımlar atıldı ve bu adımlar beraberinde de merak uyandıran seçenekleri getirdi. AliExpress sistemini önce tanıyacak ve ardından sizlere Türkiye’nin AliExpress alışverişleri vergi uygulaması hakkında da en güncel bilgileri sunacağız. Hemen merak edilenleri cevaplamaya başlayalım.

AliExpress Nedir?

AliExpress, Çin merkezli olarak kurulan AliBaba şirketinin mobil alışveriş uygulaması olan ve tüm dünya ülkelerinden alışveriş yapma imkanı sunan bir sistemdir.

Çin’de bildiğimiz üzere tüm seçenekler ucuz. Bundan 1 sene öncesine kadar baktığımızda herhangi bir vergi ödemeden sorunsuzca alışveriş yapabiliyorduk. Özellikle 30 günlük kargo süresi biraz uzun gibi görünse de netice itibari ile ciddi anlamda ucuz fiyatlara ürün alabiliyorsunuz. Türkiye ve birçok dünya devleti, bu anlamda alışveriş istatistiklerinin tavana vurması ile birlikte ekstra bir vergi uygulaması geliştirdi.

Daha önceki dönemde AliExpress alışverişlerinde herhangi bir vergi uygulaması yapılmaz iken artık gümrük vergisi olmak sureti ile ödenekler çıkıyor. İnsanların önemli bir kısmı da bu ödenekleri görünce ister istemez şok oluyor. Peki AliExpress gümrük vergisi oranları 2020 yılında ne kadar?

AliExpress 2020 Gümrük Vergisi Oranları ve Hesaplaması

Devletin en önemli gelir kaynağı herkesin tahmin edebileceği üzere vergilerdir. Her türlü alışverişte de KDV, ÖTV gibi seçenekleri ödüyor ve devlete katkıda bulunma yoluna gidiyoruz. Ancak zaman içerisinde AliExpress sisteminden alışveriş yapılmaya başlanması da ciddi anlamda devleti harekete geçirdi. Çünkü bir ay içerisinde milyonlarca ürün ülkemize giriyor ve bu durum ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

AliExpress alışverişlerinde vergi oranları ile alakalı olarak yasal güncellemeler yapıldı ve devlet bu anlamda tüm verileri kamuoyu ile paylaştı. Artık fatura tutarı üzerinden olacak şekilde tüm AliExpress ürünlerine gümrük vergisi uygulanıyor. Bu vergi tutarı, ürün gümrükten geçerken hesaplanıyor ve PTT kargo faturanıza yansıtılıyor. Dolayısı ile ürün kapınıza geldikten sonra kargocu sizden hesaplanmış bu gümrük vergisi tutarını tahsil ediyor. Peki 2020 yılında AliExpress gümrük vergisi ücretleri ne kadar? Hemen güncel bilgileri paylaşacak olursak;

  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL
  • Damga Pulu Vergisi: 0,70 TL
  • Gümrük Vergisi Oranı (Çin için): %20

Tabi ki bu oranlar ile alakalı olarak bilinmesi gereken seçenekler de söz konusu. Örneğin ülkemizde ÖTV sınıfına giren ürünlerde AliExpress içinde aynı durum geçerli. Gümrükte kontrol edilen ürüne ÖTV kapsamında ise ekstra olarak ÖTV oranı da eklenir. Aynı zamanda 1500 Euro maddi değeri aşan alışverişlerinizde KDV ve ÖTV uygulaması yapılır. AliExpress gümrük vergisi hesaplama 2020 verilerine bir örnek sunacak olursak;

  • Satın Aldığınız Ürünün Değeri: 100 TL
  • Gümrük Vergisi Ücreti (%20): 20 TL
  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL
  • Damga Pulu Vergisi: 0,70 TL
  • Toplam Ödeyeceğiniz Tutar: 128,70 TL

Tabi ki ÖTV sınıfı içerisine giren alışverişleriniz için ekstra KDV ve ÖTV gibi seçenekler çıkıyor. Bunun tasarrufu gümrükte ürünü inceleyen memurlar tarafından inceleniyor ve sonrasında PTT faturanıza yansıtılarak sizlere gönderiliyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.