Araç Muayenesinde Yeni Kriter.Bazı Araçlar Muayeneden Geçemeyecek

Araç Muayenesinde Yeni Kriter.Bazı Araçlar Muayeneden Geçemeyecek

Araç Muayenesinde Yeni Kriter. Araçların muayene zamanı geldiğinde araç sahiplerini bir heyecan sarmaktadır.  Aracını muayeneye götüren araç sahipleri hiç ummadık aksilikleri karşılaşabilirler.  Hangi şartlar altında muayeneden geçilmeyeceği bilinmektedir.  Ancak yeni düzenlemeye göre, araç muayenesinde artık yeni kriterler belirlendi.Bu kriterlere uymayan araç sahipleri artık ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecek.Peki yeni kriterler ne oldu? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bu Plakalar Muayeneden Geçemeyecek

Araç Muayenesinde Yeni Kriter.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Hızlı Geçiş Sistemi(HGS) Cezalarında Yanlışlıklar Oluyordu

Araç Muayenesinde Yeni Kriter.Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

Standart Dışı Plakalar Ağır Kusurlu Sayılacak

Araç Muayenesinde Yeni Kriter. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, plakaların basım ve dağıtımının, TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığını ifade etti.Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi işlerde kullanıldığını dile getiren Apaydın, sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını anımsattı. TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla “sahte” olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayılacağını belirten Apaydın, “Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçmeyecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek.” ifadelerini kullandı.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)