Vergi ve Güncel Haber Portalı

Araç vergisi İnternetten ödeme Resimli Anlatım

19.11.2016
49
Araç vergisi  İnternetten ödeme Resimli Anlatım

Araç sahibi olanlar, 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanuna göre yaşı, motor silindir hacmi, taşıdığı yolcu sayısı ve taşıdığı yük kapasitesine göre ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa araç vergisi öderler. Geçmiş yıllarda bu ödemeleri vergi daireleri veznelerinde saatlerce sıra bekler,nakit para ile ödeyebilirlerdi.  Çağımız, artık teknoloji çağı olduğu için teknoloji sayesinde ödeme sistemlerinde  büyük kolaylıklargelmiştir.  Bu kolaylıklardan bir tanesi de araç vergilerini, oturduğumuz yerden akıllı cep telefonları veya bilgisayarımızdan kredi kartı ile kolayca ödeyebiliriz. İnternet veya akıllı cep telefonları üzerinden ödeme yapılırken ise akla gelen acaba güvenli, doğru adresten işlem yapılıp yapılmadığıdır. Bu makalemizde size araç vergisinin internetten doğru ve güvenli bir şekilde nasıl ödendiğini resimli olarak anlatacağız. Anlatıma başlamadan önce bilmemiz gereken aracımıza ait araç vergisinin ne kadar olduğudur.

Araç Vergisi Nasıl Hesaplanır

mtv-hesaplama-ekrani

Araç vergisi hesaplama

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunun 5 ve 6 ncı maddelerinde belirtilen (I), (II) ve (IV) sayılı tarifelerine göre hesaplanır.  Bu miktarlar her yıl yeniden değerleme oranına göre  güncellenir.  Hangi araç ne kadar vergi ödeyecek, bu aracı alsam vergisi ne kadardır. gibi sorularınızın cevabı için www.gib.gov.tr   sitesine girip aşağıdaki ekran görüntüsü olan MTV hesaplama ekranından araç kriterlerini girerek bakabilirsiniz. Araç vergisi hesaplamak  istiyorsanız resme tıklayınız.

Araç Vergisi İnternetten Nasıl Ödenir

Araç Vergisini internetten güvenli şekilde ödeyebilmek için ilk önce ;

  1. Gelir İdaresi Başkanlığınınn (www.gib.gov.tr sitesine gidilir. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine gitmek için aşağıdaki resme tıklayınız.
www-gib-gov-tr

Gelir İdaresi Başkanlığı

 

2. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinin alt kısmında yer alan yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğim alana tıklayarak Gelir İdaresinin internet vergi dairesi hizmetleri alanına gelirsiniz. İnternet vergi dairesi hizmetleri bölümüne gitmek için aşağıdaki resme tıklayınız.

internet-vergi-dairesi-hizmetleri

internet vergi dairesi

3. İnternet vergi dairesi hizmetleri bölümünden  yukarıda ki resimde koyu renkte duran TC Kimlik No ile Giriş Bölümüne tıklıyoruz. Bu bölümden sisteme giriş için gerekli olan kişisel ve güvenlik bilgilerini doldurarak sisteme giriş yapınız.

tc-kimlik-no-ile-giris

kişisel sayfa

kisisel-sayfa

Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme”

4.

Kişisel sayfamıza giriş yaptıktan sonra yukarıda ki resimde koyu ile göstermiş olduğum ” Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme” sekmesine  o sekmenin içerisinden de “Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu sorgulama ve ödeme” sekmesine tıklayınız.

sorgula-ve-ode

Sorgula ve öde ekranı

5.Yukarıda ki resimde oklarla gösterilmiş alana tıklayıp borç miktarlarınızı görerek araç vergisini  bu ekran üzerinden güvenle yapıyoruz.

Konuyla ilgili sorularınız için tıklayınız

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.