AVM’lerde Engelli Otoparkına Yeni Düzenleme. Kurallara Uymayana Yaptırım Uygulanacak

AVM’lerde Engelli Otoparkına Yeni Düzenleme. Kurallara Uymayana Yaptırım Uygulanacak

AVM’lerde Engelli Otoparkına Yeni Düzenleme.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli vatandaşların haklarını savunmaya devam ediyor. Engelli vatandaşların seslerine kulak veren Bakanlık, onlardan gelen talep ve istek doğrultusunda harekete geçmektedir. Bu kez ,alışveriş merkezlerindeki engelli vatandaşlar için park sorununa yönelen Bakanlık bu hedefte amacına ulaştı. Bu konuyla ilgili gelen şikayetleri Emniyet Genel Müdürlüğüne aktaran Bakanlık,Emniyet Genel Müdürlüğünden olumlu cevap aldı.Peki bundan sonra ne olacak?  Engelli vatandaşların sorunları çözüm bulacak mı?  Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Ne Dedi?

AVM’lerde Engelli Otoparkına Yeni Düzenleme.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı KAYA, engelliler için çok çaba sarf ettiklerini ve bunlardan hep olumlu sonuç aldıklarını söyledi.Halkın engelli vatandaşlara yönelik tavırlarında daha bilinçli olunması gerektiğini söyleyen KAYA,bu sayede daha modern ve insan haklarına saygılı devlet olabileceklerini söyledi.Engelli vatandaşların AVM’lerdeki park sorunlarına çözümü konusunda zafer kazandıklarını ifade eden KAYA ,sözlerini şöyle sürdürdü:”Bugüne kadar epey bir yol almamıza rağmen erişebilirlik konusunda hala aşılması gereken engellerin olduğunun farkındayız. AVM’lerdeki otoparklarda yaşanan problem de bunlardan biriydi. Vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetler üzerine harekete geçtik, gerekli özen ve dikkatin gösterilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğümüze başvurumuzu yaptık. 81 il valiliğimize giden bu talimatla, bu problemin giderek azalacağını ve insanlarımızın da bilinçlenmesiyle tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum. Kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve STK’larımızla birlikte tüm engelleri bir bir aşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Uygulamaya Uymayanlara Ceza Kesilecek?

AVM’lerde Engelli Otoparkına Yeni Düzenleme.Emniyet Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelen şikayet yazısından sonra 81 ile AVM’lerde engelli vatandaşların park alanına aracını park eden kişiler için yaptırım uygulanmalı yazısını gönderdi.Bu doğrultuda, engelli park yerlerinin erişim ve kullanımının önlenmesi için gerekli yönetsel tedbirlerin öncelikle AVM yönetimlerinin sorumluluğu olduğunun belirtildiği talimat yazısında, belirlenen tedbirlerin de öncelikle ilgili yönetimlerce alınması gerektiği kaydedildi. Yazıda ayrıca, AVM giriş kapılarına yakın açık veya kapalı otoparklara engellilerin kolay erişimlerinin sağlanması, yaşam kaliteleri ve sosyalleşmelerinin arttırılması amacıyla belediye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlüğü, AVM yönetimi ile ilgili oda ve sivil toplum kuruluşları yetkililerinden oluşacak heyetlerce çözüme yönelik tedbirlerin alınması gerektiği de belirtildi.

Söz konusu tedbirlerin planlanması ve uygulanması noktasında trafik birimlerinin gerekli desteği sağlaması, trafik zabıtasının görev ve yetki sınırları dahilinde engelli park yerlerinin diğer araç sürücüleri tarafından alınan tedbirlere rağmen uygunsuz olarak kullanılması durumunda Karayolları Trafik Kanunu’nun 61’inci maddesinde öngörülen yaptırımların uygulanması talimatı verildi.

Engelli Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır Yararlanmak için yapılacak işlemler Nelerdir Dilekçe Örnekleri ?

Engelli Çalıştıran Mahalle Esnafına Teşvik Geliyor?Kimler Yararlanacak?

İşini Kurmak İsteyen Engellilere 36 Bin Lira Hibe Desteği Verilecek

Engelli Otomatik Vitesli Araç Alımında ÖTV İstisnası Nasıl Olur?

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*