Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Bitcoin Vergilendirmesi Nasıl Yapılır? Vergi Almayan Ülkeler

Bitcoin Vergilendirmesi Nasıl Yapılır? Vergi Almayan Ülkeler

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Bitcoin vergilendirmesi nasıl yapılır, Bitcoin vergisi almayan ülkeler hangileri sorusuna yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi kripto para yatırımcılığı, günümüzde dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz genelinde de ciddi anlamda ön plana çıktı diyebiliriz. Kripto para madenciliği ile alakalı olarak da ülkemiz genelinde çok ciddi bir yatırım ağı oluştu ve veri merkezleri bu anlamda barındırma için ekstra hizmetler veriyor.

Ancak birçok kişinin kripto para vergilendirmesi ile alakalı olarak bilgi sahibi olmadığını da net şekilde söyleyebiliriz. Bu anlamda sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacağız. Vergilendirmenin nasıl yapıldığı ile alakalı olarak da fikirler sunma yoluna gideceğiz.

Bitcoin (Kripto Para) Vergisi Nedir?

Bitcoin (kripto par) vergisi, yaptığınız yatırım nezdinde devlete vermek ile yükümlü olduğunuz vergi borçlarına verilen genel tabir olarak dikkat çeker.

Dünya genelinde özellikle kripto para yatırımcılığı ile alakalı olarak insanların çok ciddi anlamda somut adımlar attığını da net şekilde söyleyebiliriz. Tabi ki devletler, bu anlamda yapılan yatırımlar nezdinde de kendi vergi kanunları ile alakalı olarak değişimlere imza attı. Ülkemizde kripto para sektörüne yatırım yapmak gibi bir amaç içerisinde iseniz bu noktada öncelikli olarak kripto paranın hangi vergi modeli içerisine girdiğini analiz edelim.

Bitcoin Vergilendirmesine İlişkin Detaylar

Bitcoin ve diğer kripto para yatırımları, vergi usulleri kanunu kapsamında MÜLKİYET olarak değerlendiriliyor. Yani kripto para alanında bir yatırım yapma gibi bir amaç içerisinde olursanız sahibi olduğunuz kripto para birimleri MÜLKİYET olarak değerlendirmesi kararı alındı. Bunun kararı aynı zamanda IRS olarak bütün ülkelere de bildirildi.

Her şeyi yasal yapmak isteyen bir kişi, bu durumda kripto faaliyetlerinin kaydını tutmak zorundadır. Aynı zamanda alınan ve madencilikten kazanılan Bitcoinlerin güncel piyasa değerlerinin de kaydedilmesi gerekecek. Eğer yıl içerisinde 20 bin dolardan fazla Bitcoin ödemesi veya 200’ün üzerinde işlem yapılırsa 1099-K formunun doldurulması gerekir.

Tabi ki günümüzde vergilendirmeler ile alakalı olarak her ülkenin kendine has seçenekleri uyguladığını da söylemek sanıyorum ki yanlış olmaz. Kripto para vergi uygulamaları kapsamında özellikle Bitcoin için devlet, mülk değerlendirmesi ile birlikte vergi talep etme yoluna gidiyor.

Bitcoin (Kripto Para) Vergisi Almayan Ülkeler Hangileridir?

IRS’nin bilgilendirmesine rağmen kendi faaliyetlerini yürüten ve yatırımı destekleme amacı içerisinde olan ülkeler, vergi almama yolunda da somut adımlar atıyor. Türkiye, bununla alakalı olarak henüz ceza yasası hazırlamadığı için aslında bu konu üzerine çok ciddi bir şekilde düşüyor denemez. Kripto para vergisi almayan ülkeler aşağıdaki şekilde listeleniyor;

  1. Almanya
  2. Belarus (Beyaz Rusya)
  3. Slovenya

olmak üzere üç ülke bu anlamda kripto para yatırımlarını bir vergi kalemi olarak görmüyor ve bu alanda esnek davranıyor. Ancak ülkemizde vergi usulleri kanunu kapsamında yapılan güncellemelerin ardından kripto para yatırımları MÜLKİYET kapsamında vergiye dahil ediliyor.

Kar Amaçlı Bitcoin Ticari Faaliyetleri

Kripto paraları ve Bitcoin birimini ticari faaliyet olarak kullanmanız durumunda vergilendirme süreci çok daha farklı bir şekilde uygulanır ve sizlere sunulur. Bitcoin alım ve satım işlemleri yaparak bu anlamda ticari bir gelir elde ediyorsanız bunu devlet yasaları kapsamında vergi mükellefi olarak yapmak zorundasınız.

Devletin bu anlamda herhangi bir ticari faaliyeti illegal olarak tespit etmesi durumunda ödenecek vergi cezaları da çok yüksek meblağlar ile sizlere sunulur. Dolayısı ile böyle bir ticari faaliyet ile alakalı olarak girişim yapma amacı içerisinde iseniz öncelikle bilgi edinin. Yüksek maddi cezalar ödemek zorunda kalmamak adına bu önemlidir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.