Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ?

Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ?

0-2 Aralığı yaş arası çocuğu olan çalışan annelere bakıcı desteği sürüyor. 5 ildeki anneler, internetten başvuru yaparak , ayda bin 500 liraya varan mali destekten yararlanabilirler. 

Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ? Şu anda 5 ilde proje olarak  uygulanan bakıcı desteği, çalışan annelerin yüzünü güldürüyor.  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya‘da 0-2 yaş arası çocuk sahibi çalışan kadınlar, proje kapsamında aylık bin 500 liraya varan destekten yararlanabiliyor. Projeye, başvurular alınmaya devam ediyor.

Başvuru Nasıl Yapılır ?

Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ? Evde çocuk bakım projesi İlk aşamasında İzmir, Bursa ve Antalya’da hayata geçirilen, başarılı sonuçlar alınınca İstanbul ve Ankara’nın da kapsama alındığı proje, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülüyor. Bu Projeyi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortaklaşa finanse ediyor.  Destekten çalışan işçi statüsünde ki anneler yararlanabilir. Destekten anne sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki anneler yararlanabiliyor.  Şartları karşılayan annelere yaklaşık bin 200 lira veriliyor. Annenin engelli bir çocuğunun olması ya da çocuğuyla tek ebeveyn olarak yaşaması halinde bu destek yaklaşık bin 500 liraya kadar yükseliyor. Proje kapsamındaki destekten yararlanmak isteyen anneler, başvurularını, SGK‘nın web sayfası olan www.sgk.gov.tr veya www.evdecocukbakimi.net linkleri üzerinden yapabiliyor.

Şimdiye Kadar Çalışan Annelere Proje Kapsamında  2 Milyon Ödeme Yapıldı

Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ? Sosyal Güvenlik Kurumu, Evde Çocuk Bakımı Projesi ile kayıtlı kadın istihdamının artmaya devam ettiğinin açıklamasını yaptı.  Projenin uygulandığı 5 il olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya‘da kesin kayıt sayısının toplamda 8 bin 334’e ulaştığı belirtilen açıklamada, ödemelere ilişkin şu bilgiler verildi: “2015 yılı Temmuz ayından bugüne kadar 69 bin 301 kez ödeme yapıldı. Toplamda annelere ödenen para ise 22 milyon 80 bin 796 liraya ulaştı” denildi.

Sigortalı Bakıcı Çalıştıran Anneye Destekten Yararlanma Şartları Nelerdir ?

Çalışan Anneye Müjde Ayda 1500 Lira Alabilir Şartları Nelerdir ?   Bakıcı desteği için annenin şu şartları taşıması gerekiyor:

  • “0-24 ay aralığında çocuk sahibi olması,
  • TC vatandaşı olması,
  • Bir işverenin yanında işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması,
  • Çocuğuyla aynı evde ikamet etmesi,
  • Analık izin süresini geçirmiş olması,
  • Son 1 yıldaki ortalama brüt ücretinin asgari ücretin brüt tutarının 2 katını aşmaması,
  • Çalıştırdığı bakıcıyla arasında birinci derecede akrabalık ilişkisi olmaması,
  • Çocuk bakıcısı olarak çalışmaması,
  • En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmesi.”

Gerekiyor.

Esnafa Müjde.Yeni Nesil Yazarkasa Kullanma Zorunluluğu Kalktı

15 Nisan’da Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?

İcrada Satılan Araçlarda KDV Oranları Nelerdir ?Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*