Vergi ve Güncel Haber Portalı

Çiftçi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

12.03.2020
11
Çiftçi Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte çiftçi kredisi nedir, nasıl alınır ve 2020 şartları nelerdir sorularına yanıt verme yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Türkiye ekonomisinde çiftçilerimiz en önemli parçalarımızdan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye’nin verimli toprakları nedeni ile en önemli geçim kaynaklarından birisi de çiftçilik diyebiliriz sanırım. Çiftçi kredisi, özellikle devletin de sunduğu imkanlar ile birlikte zaman içerisinde çok büyük bir destek oldu demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi bu anlamda sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Çiftçi Kredisi Nedir?

Çiftçi kredisi, devletin öncelikli kendine bağlı bankalar ile anlaşmalı olarak gıda ve hayvancılık sektöründe hizmet veren çiftçilere sunduğu ödenektir.

Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bu anlamda çiftçi kredisi ile alakalı olarak ciddi anlamda somut adımlar atıyor. Denizbank, özellikle çiftçi kredisi anlamında sunduğu imkanlar ile birlikte özel bankalar içerisinde de en çok tercih edilen bankalar arasında kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Çiftçi kredisi, özellikle devlet bankalarından birisinden alındığında geri ödeme periyotları anlamında da büyük kolaylıkları sizlere sunuyor. Çiftçi kredilerine dair bu makalemizde elimizden geldiğince bilgileri sizlere sunacağız. Hemen konu üzerine eğilim gösterelim ve hemen merak edilen soruları enine boyuna analiz etme yoluna gidelim istiyoruz.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

2020 Çiftçi Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

2020 yılında faizsiz çiftçi kredisi alma şartları ile alakalı olarak ciddi anlamda somut adımlar atıldı. Devlet, özellikle ülkemizde ki üretimi desteklemek için girişimci kredileri ve zirai krediler anlamında da ciddi şekilde somut adımlar attı demek yanlış olmaz sanıyorum. Çiftçi kredisi de bu noktada tarımcıların en çok tercih ettikleri seçeneklerden birisi olarak da ön plana çıkıyor.

2020 yılında çiftçi kredisi alma şartları ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunacağız. Devlet bankaları ve Denizbank bu anlamda çiftçilere çok büyük destekler sunuyor. Kredi alma şartları ile alakalı olarak bilgiler ve standartlar aşağıdaki gibidir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Tarım sektöründe aktif olarak hizmet vermek,
 • Tarım arazilerinize dair tüm belgeleri bankaya ibraz edebilmek,
 • Bankacılık ve ödeme sicilinizin tamamen temiz olması, kredi notunuzun iyi durumda olması,
 • Birden çok bankada kredinizin olmamış olması,

bu anlamda en önemli şartlar olarak dikkatleri çekiyor. Çiftçi kredisi başvurusu banka şubelerinden yapılır. İnternet üzerinden çiftçi kredisi başvurusu yapmak mümkün değildir. Bununla birlikte devlet, çiftçi olduğunuzu kanıtlayabilmeniz için sizlerden bilgiler talep eder. Bankalar, kendi insiyatifleri dahilinde sizden ekstra belgeler de talep edebilir. Bu neden dolayısı ile standartları enine boyuna analiz ederek somut adımlar atmak gerekir.

Çiftçi Kredileri

2020 Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçi kredisi alabilmek için öncelikle devlet bankası mı yoksa özel banka ile mi çalışacağınızı enine boyuna seçin. Analiz ederek hareket edin. Özel banka olmasına rağmen Denizbank, özellikle çiftçilere sunduğu imkanlar ile birlikte çok büyük imkanları sizlere sunuyor. Geri ödeme konusunda bir dolu bir boş gibi ödeme seçenekleri ile de adından söz ettiriyor.

Tarım sektöründe gelirler özellikle hasat döneminin ardından gelir ve bankalar da bunun bilincinde şekilde hareket eder. Çiftçi kredisi, tam da bu noktada planlanırken çiftçilerin en iyi imkanlarını kullanarak kendileri için de somut adımlar atarlar. Bu anlamda çiftçi kredisi alma aşamaları çok basit. Ancak sizden istenen belgeleri enine boyuna analiz etmeniz gerekiyor. Detaylar ve aşamalar sırası ile aşağıdaki gibidir;

 • Devlet bankaları ya da Denizbank şubelerine giderek çiftçi kredisi hakkında bilgi alın.
 • Bankaların hangisinin imkanları hoşunuza gidiyor ise onların istediği belgeleri talep edin.
 • Kredi başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz ve resmi olacak şekilde toparlayın ve bankanıza iletin.
 • İhtiyacınız olan kredi için en uygun ödeme koşulları sizler için ne ise belirleyin.
 • Sonrasında banka yetkilisi ile bu anlamda seçenekleri en ince ayrıntısına kadar analiz edin ve başvurunuzu yapın.
 • Çiftçi kredinizin onaylanması ile birlikte ödemenizi alın ve kredi notunuz açısından ödemelerinizi aksatmayın.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.