Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Devlete En Çok Katkı Sağlayan Vergi Türleri

22.08.2020
1
Devlete En Çok Katkı Sağlayan Vergi Türleri

Bu makalemizde mera edilen konulardan olan devlete en çok katkı sağlayan vergi türleri ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunacak ve fikir edineceğiz. Ülkemiz vergi usul kanunu kapsamında alınan yüzlerce kalem farklı vergi modeli olduğunu öncelikle söylememiz gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin en büyük gelir kaynaklarından birisi de vergilerdir. Aslına bakarsanız en büyük gelir kaynağı vergilerdir demek yanlış olmaz.

En önemli vergi türleri ile alakalı olarak insanlar Google arama motoru üzerinden çeşitli araştırmalar yapıyor. Ancak bir olaya biraz daha ülkemiz açısından yaklaşacak ve devlete en hızlı gelir sağlayan vergi modellerine biraz daha yakından bakıp analiz yapacağız. Sorularınızı yorum kısmından bizlere sorunsuz bir şekilde iletebilirsiniz.

Katma Değer Vergisi (KDV)

Markete gidip yapılan alışverişten dahi ödediğiniz vergi türü olarak dikkatleri çeker. Aldığınız her bileşenin bir vergi ücreti vardır ve bu ücret toplam ürün fiyatı üzerinden hesaplanır. Türkiye’de alışverişe konu her şey için KDV ödemek durumundayız. Bu neden dolayısı ile devletin en büyük gelir kaynaklarından birisi de Katma Değer Vergisi yani KDV’dir.

KDV oranları ülkemiz genelinde alışverişe konu olarak %8 ve %18 olarak belirlenmiştir. Marketlere gittiğinizde reyonlarda KDV dahil fiyatları görür ve buna göre satın alım yaparsınız.

Gelir Vergisi

İnsanlar, bireysel ya da kurumsal farketmeksizin elde ettikleri gelirlerin vergilerini devlete ödemek durumundadır. Devlet memurları dahi zaman içerisinde aldıkları maaşlar ile gelir vergisi dilimine girerler ve devlet maaşlarından kesinti yaparak bu vergi modelini tahsil eder ve hazineye gönderir.

Gelir vergisi, firmalar için de aynı şekilde kişilerin belli bir miktarı aşan gelirleri için de geçerlidir. Devletin en büyük geçim kaynaklarından birisi olduğu da söylenebilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Türkiye’de taşıt sahibi olan tüm insanlar, senelik olarak devlete araç modellerine göre belirlenen vergi ücretlerini ödemek zorundadır. Özellikle günümüzde otomobil, motosiklet, kamyon, minibüs ve bilimum bu tarz araçların rakamları ikiye katlandı. Artık her evde bir taşıt söz konusu ve insanlar bu taşıtlar için senelik bir defa ya da 6 ayda bir iki defa olmak üzere parça parça motorlu taşıtlar vergisi öder. Taşıt rakamlarının bu denli yüksek olması nedeni ile de ülkemiz genelinde ki en büyük vergi kaynaklarından birisi olarak kabul edilir.

Emlak Vergisi

Emlak sahibi olanlar ve bu emlak türlerinden gelir elde edenlerin de devlete vergi ödeme zorunluluğu olduğunu söylememiz gerekiyor. Örneğin bir eviniz var ve kiraya verdiniz. Siz, bu kiradan bir gelir elde ediyorsunuz ve emlağınızı bir ticari faaliyet olarak kullanıyorsunuz. Hal böyle olunca da burada devlet devreye giriyor.

Sen bu emlaktan gelir elde ettiğin için bana bundan dolayı vergi ödemen gerekiyor. Dolayısı ile günümüzde emlak vergisi de devletin en çok gelir elde ettiği kalemlerden birisi olarak ön planda.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Bu vergi türü, tüm ürünleri değil sadece belli başlı kalemleri içerisine alır. Satın aldığınız belli başlı ürünler eğer ki ÖTV kapsamına giriyor ise bunun için devlet sizden ÖTV modelini de tahsil etme yoluna gider.

Örneğin otomobil, ÖTV kapsamında en çok vergi alınan unsurlardan birisi olduğundan dolayı insanların da bilgisi dahilinde olan bir konudur. ÖTV oranları çok yüksek olduğundan dolayı belli başlı kalemleri içerisine alır ve bu anlamda sizlere çeşitli avantajlar sunar. Devletin en büyük gelir kaynaklarından birisi olduğunu da eklemek gerekiyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.