Dikkat. Herkes Galerici Olamayacak. 2.El Araçlarda Garanti Geliyor

Dikkat. Herkes Galerici Olamayacak. 2.El Araçlarda Garanti Geliyor

2.El Araçlarda Garanti Geliyor. 2. el araçlarda yapılacak düzenlemeler için hükümet daha önce sinyali vermişti.Bu düzenleme için adımlar atılmaya başlandı.Bu düzenleme sayesinde 2. el araç almak isteyen vatandaşlar garanti altına alınacak.Bu konuyla ilgili konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na dair yapılacak düzenlemenin ayrıntılarından bahsetti.Peki bu düzenleme neleri kapsayacak?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Galerici Olmak Zorlaşacak

2.El Araçlarda Garanti Geliyor. Bakan Tüfenkçi yeni düzenlemenin ayrıntılarından bahsederken araçlar dışında bu araçları satanlardan da bahsetti.Piyasada araç satanların fazla oluşundan dert yakınan Tüfenkçi, bu işin bir rant olarak görüldüğünü söyledi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bu konuyla ilgili şunları söyledi: ‘Bu işi meslek edinenler tarafından bu işin ticaretinin yapılması sağlanacak. Her önüne gelen ‘Ben galerici oldum, araç satışı yapıyorum’ diyemeyecek veya yapıp canı istediği zaman bırakamayacak.’

Bakanın bu açıklamaları piyasada bu iş için ehil olmayan satıcıların önüne geçecektir.Herkes galerici olanmayacağı için , bu işle uğraşmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi zorunluluğu da olacaktır.

2.El Araçlarda 10 Bin Km Garantisi Geliyor

2.El Araçlarda Garanti Geliyor. Belki de bu taslaktaki  en önemli düzenleme 2. el araçlarda yapılacak olan garanti düzenlemesi olacaktır.Bakan Tüfenkçi,bu düzenlemeye sektör yetkilileriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.Bu konuda konuşmalarına devam eden Bakan Tüfenkçi: “Düzenleme hazır, referandumdan sonra yayımlayacağız. Düzenlemede şu an garanti kapsamı 10 bin kilometre.Burada tüketicileri korumamız, sektörü disipline etmemiz lazım. Aynı zamanda ikinci el otomotiv piyasasını da canlandırmamız lazım. Dolayısıyla bu kapsamda yapmış olduğumuz düzenlemelerde tüketiciyi de koruma adına belli bir kilometre garanti şartını getiriyoruz. Bu basit bir şey… Eğer aracın arızası varsa satan kişi bunu söyleyecek ve ona göre satacak. Arızasız sattığını, bakımlarının tamam olduğunu söylüyorsa da belli bir kilometre garantisi verecek‘ şeklinde konuştu.

İtirazlar Referanduma Kadar Yapılacak

2.El Araçlarda Garanti Geliyor.Bakan Tüfenkçi, yapılacak olan düzenlemenin olumlu olacağını söyledi.Hatta bu düzenleme için olumlu yansımaların olduğunu da söyledi.Bu taslağa itirazların da olacağını söyleyen bakan, itiraz edeceklerin edebileceğini söyledi.Bakan bu konuda düşüncelerini şu şekilde sürdürdü:‘Düzenleme hazır ama referandumdan sonra yayımlayacağız. İtiraz edenler varsa o zamana kadar itirazlarını bizlere iletebilirler. Düzenlemede şu an garanti kapsamı 10 bin kilometre. Ama yayımlamadığımız için burada bir marj olmasına karşın düşündüğümüz ve uyguladığımız 10 bin kilometre‘.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)