Vergi ve Güncel Haber Portalı

Dolardaki Dalgalı Seyrin Sebebi Nedir?Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır?

24.04.2017
34
Dolardaki Dalgalı Seyrin Sebebi Nedir?Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır?

Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır? Türkiye ekonomisinde dolar çok önemli bir para birimidir. Öyle ki, yabancı para denildiğinde akla hemen dolar gelir. Hatta,başka para birimi yokmuş gibi ekonomideki olumlu veya olumsuz gelişmelerde hemen doların tepkisine bakılır. Oysaki dolar haricinde başka para birimleri de vardır ki bunun en önemlisi euro’dur.  Hatta Avrupa Birliğine girişin konuşulduğu şu günlerde euro daha önemli bir para birimidir Türkiye için. Peki tüm bunlara rağmen neden hep dolar ön planda olur? Dolardaki artış veya azalış vatandaşa nasıl yansır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar Neden Dalgalı Seyir Göstermektedir?

Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır? Dolardaki dalgalı seyir özellikle son bir yılda inanılmaz şekilde arttı.15 Temmuz darbe girişiminde, ülke ekonomisinin çökeceği düşüncesiyle dolar bir gecede yaklaşık 10 kuruşluk bir atış gösterdi.Dış güçlerin de  ülke ekonomisine müdahalesi ile dolar ondan sonraki süreçte devamlı artış gösterdi.Daha sonra ABD Başkanlık seçiminde Donald Trump’un birinci gelmesiyle dolardaki artış daha belirgin olarak hissedilmeye başlandı.Peki yabancı bir ülkedeki seçimin Türkiye’ye neden bu kadar etkisi oldu? Bunun tek açıklaması spekülatiftir.Türkiye ekonomisine müdahaledir.Türkiye ekonomisini güçsüz duruma düşürme çabasıdır.Bu durum halen devam etmektedir.En ufak bir olumsuz durumda ekonomide hemen  ‘tehlike çanları çalıyor’ haberleri yapılmaya başlanıyor.Böyle bir ortamın varlığında ise Türk lirasının yabancı para karşısındaki değeri düşüyor.

Dolar Son Günlerde Neden Düşüş Eğiliminde?

Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır? 16 Nisan referandumunun ardından sistem netleşmeye başladı.Daha öncesinden acaba hayır gelir de başkanlık sistemi olmazsa düşüncesi hakimdi.Sonuçlar açıklandıktan sonra ülke biraz da olsa sakinleşip istikrar ortamında denge sağlamış durumda.Bu da hemen ekonomiye yansıdı.Referandumdan önce 3,75 TL civarlarında olan dolar, bugün itibariyle 3,58 TL sularında. Bu düşüş o günden bugüne kadar kademeli olarak gerçekleşti.Ülkedeki istikrar ortamı daha da netleşmeye devam ettikçe doların daha da düşeceği görüşü hakim.

Dolardaki Artış veya Azalış Vatandaşa Nasıl Yansıyor?

Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır? Dolardaki artış vatandaşa hemen her alanda yansır.Hatta pazara gitsek bile sebze fiyatlarına da yansır.Çünkü dolardaki artış paralel olarak fırsatcılardaki artıştır.Doların arttığını fırsat bilen bazı kişiler bu artışı hemen her şeye rahatlıkla yansıtabilmektedirler.Bahaneleri de hazır: ‘Dolar arttı’ . Öyle ki alakasız mallarda bile fiyat artırımı olabilmektedir.Dolardaki azalış ise aslında pek hissedilmez.Çünkü fiyatı artan bir malın tekrar inmesi çok zordur.Vatandaş psikolojik olarak o fiyata alışmıştır.Yani vatandaş o rakamları kanıksamıştır.Fiyatlardaki inme ancak devlet müdahalesiyle olabilir.Yani zorla.

Referandum Sonucu Ekonomiyi Nasıl Etkiler?Hangi Durumda Piyasaya Güven Oluşur?

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Karamsar dedi ki:

    Sorularima neden cevap vermiyorsunuz

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.