Vergi ve Güncel Haber Portalı

e-Fatura Nedir? Nasıl Mükellefi Olunur? Özellikleri Nelerdir?

e-Fatura Nedir? Nasıl Mükellefi Olunur? Özellikleri Nelerdir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte e-fatura nedir, nasıl mükellefi olunur, özellikleri nelerdir gibi konularda bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle dijitalleşme kendisini net bir şekilde gösterme yoluna gitti. Fatura sistemleri, bir devletin ve kurumların olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. e-Fatura sistemi, birkaç sene öncesinde Gelir İdaresi Başkanlığı merkezli olarak resmi olarak faaliyete geçirilen hizmet alanlarından birisi olarak dikkatleri çeker. Genel itibari ile bu sistemi sizlere anlatacak ve 2020 verilerine daha yakından bakış atacağız.

e-Fatura Nedir?

e-Fatura, internet ortamında kağıt fatura ile aynı özelliklere sahip olan ve tamamen dijital fatura gönderme – alma yöntemi olarak dikkat çeker.

e-Fatura, tamamen dijital ortam aracılığı ile otomatik olarak kesilen sistemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Fatura, bildiğimiz gibi kurumlar tarafından verilmesi gereken önemli unsurlardandır. Sunulan hizmet ya da ürüne karşılık olarak şahıs şirketleri ya da kurumsal şirketler fatura kesmek zorundadır. Günümüzde ise e-fatura sistemi ile birlikte her şey daha pratik ve takibi kolay bir hal aldı. Ancak devlet, bu sistemi henüz kurumlar nezdinde resmi olarak zorunlu kılmadı. Bu neden dolayısı ile bu sisteme geçiş tamamen kurumların insiyatifinde olacak şekilde ilerliyor.

e-Fatura Mükellefi

e-Fatura Mükellefi Nasıl Olunur?

e-Fatura mükellefi olma konusunda insanların ciddi anlamda merak ettikleri bazı konular söz konusu diyebiliriz sanırım. Türkiye genelinde iDönüşüm adı altında devletin çok ciddi anlamda somut adımlar attığını da söyleyebiliriz. e-Fatura, dijital ortamın bizlere sunduğu en büyük kolaylıklardan. Müşterinizin mail adresini giriyorsunuz ve otomatik olarak mail yolu ile fatura müşterinize gidiyor. Ekstra kağıt masrafı ile uğraşmıyorsunuz. Bu anlamda birçok farklı anlamda da sosyal sorumluluk yapmış oluyorsunuz. Yıllık geliri 5 Milyon TL üzerinde olan şirketler e-Fatura mükellefi olma şansına sahip oluyorlar ilk etapta. e-Fatura mükellefi nasıl olunur sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir;

  • e-Fatura mükellefi olmak için yıllık gelir beyanı,
  • GİB üzerinden doldurulmuş olan resmi e-Fatura mükellef başvurusu yapılmalı,
  • GİB aracılığı ile mali mühür temini yapılmalı,

bu şekilde e-fatura mükellefi olarak artık tüm hizmetleriniz ve satışlarınız için sorunsuz bir şekilde fatura kesme şansına erişirsiniz. Dijital fatura, özellikle devletin dijitalleşme anlamında attığı en somut adımlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. GİB Portal, GİB Entegrasyon ya da Özel Entegratör yöntemleri ile birlikte bu sistemi sorunsuz bir şekilde entegre edersiniz. Türkiye içerisinde satılan tüm muhasebe yazılımları, e-Fatura ile tam uyumlu olarak geliştirilmiştir.

e-Fatura Özellikleri Nelerdir?

e-Fatura, tamamen dijital olarak karşımıza çıkan ve her anlamda işlevsel bir fatura modelidir. Kağıt fatura ile birebir aynı özelliklere sahiptir. Fatura sistemi üzerinde sizin beyanınız ile birlikte tüm dijital veriler yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu veriler ise otomatik olacak şekilde muhasebe yazılımınıza entegre edilir. Tüm satışlarınız için otomatik olarak e-fatura kesme şansına sahip olursunuz.

e-Fatura, devlet tarafından çok daha kolay bir şekilde takip edilebilir muhasebe sistemlerinden birisidir. GİB sistemlerine bağlı olarak çalışır ve kurum denetimlerinin çok daha kolay hale gelmesine yardımcı olur. Bununla birlikte e-Fatura, kağıttan tasarruf anlamına gelir. Bu anlamda herhangi bir ek işlem gerekmez. Muhasebe yazılımına entegre edilecek olan e-Fatura sistemi ile birlikte müşterinizin mail adresini girmeniz yeterlidir. Anında fatura dijital olarak müşterinizin mail adresine gidecek ve müşteriniz dilerse bunu çıktı olarak edinebilecektir.

Devletin kontrolleri açısından çok daha pratik bir sistem olduğundan dolayı 5 Milyon TL üzeri gelir sahibi olan şirketler mutlaka bu hizmetten yararlanmalıdır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.