Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emekli İşletme Sahipleri için SGK ve Vergi Muafiyeti

02.11.2020
5
Emekli İşletme Sahipleri için SGK ve Vergi Muafiyeti

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte emekli işletme sahipleri için SGK ve vergi muafiyeti ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde devletin işletme kurma anlamında surduğu kolaylıklar ciddi manada dikkat çekiyor. Hem genç girişimciler için hem de emekli girişimciler için birçok farklı seçenek kendisini net şekilde kendisini gösteriyor.

Emeklilik, bildiğiniz gibi önemli bir unsur ancak birçok kişi emeklilik döneminde boş durmaktan şikayetçi. Hal böyle olunca da işletme kurmak için adımlar atan ciddi manada kendisini gösteriyor demek de yanlış olmaz. Şimdi sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve bu anlamda kısa ve öz şekilde bilgi edinmenize yardım edeceğiz.

Emekli İşletme Sahipleri SGK ve Bağkur Ödemez

Emeklisiniz ve işletme kurma gibi bir amaç içerisinde iseniz emekli olduğunuzdan dolayı herhangi bir sigorta primi ödemek zorunda kalmazsınız. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle emekli girişimciler için ciddi anlamda somut adımlar atılıyor demek de yanlış olmaz.

Emekli işletme olduğunuzdan dolayı herhangi bir şekilde SGK ve Bağkur primi yatırmak zorunda değilsiniz ve bu gibi ödemelerin tamamından muaf tutulursunuz.

Emekli İşletme Sahipleri Vergi Muafiyetine Tabi

Türkiye genelinde emeklilerin işletme kurmaları ile alakalı olarak yoğun bir süreç içerisindeyiz. Hal böyle olunca da vergi muafiyeti ile alakalı devletin somut adımlar attığını da biliyoruz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan kampanyalı seçenekler sayesinde emekliler için mükemmel seçenekler ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Devlet, yaptığı açıklama ile birlikte emekli işletme sahiplerinden 30,000 TL gelire kadar herhangi bir şekilde vergi talebinde bulunmuyor. Her sene bu bakiye sıfırlanıyor ve zaman içerisinde sunulan tüm seçenekler kendisini gösteriyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hakkı dedi ki:

    Merhaba, emekliler şahıs şirketi kurduğunda maaşından bir kesinti olur mu ?

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.