Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak

14.05.2017
21
Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak

Emeklilerin Temmuz ayında alacağı zamlar netleşmeye başladı.  SSK ve Bağkur emeklilerinin alacakları zamlar bilindiği üzere altı ay öncesine ait enflasyon oranlarında  Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılır. Memur emeklileri ise aynı memurlar için belirlenen  Ocak ve Temmuz’da toplu sözleşme zammı alırlar.  toplu sözleşme zamları enflasyon karşısında düşük kalırsa enflasyon farkı kadar zam yapılır.

Dört Aylık Enflasyon Oranı Yüzde Beşin Üzerinde

Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak.  Toplu sözleşme nedeniyle memurlara ocak ayında 2017 yılının ilk altı ayı için yüzde 3 zam yapılmıştı. Yine toplu sözleşme hükümlerine göre zam oranı enflasyon oranın altında kalırsa  altı ayın sonunda enflasyon farkı kadar  zam yapılmasına karar verilmişti.  ilk dört ay enflasyon oranı şimdiden  Yüzde 5,71 oldu buna göre memurlar son iki ayda enflasyon oranları düşse bile memurlar  toplu sözleşme zammına ek olarak en az % 2 zam alabilecekler.

Memur Emeklileri Memurların Toplu Sözleşme Oranlarına Göre Zam Alıyor

Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak.  Memur emeklileri maaş zamlarını altı aylık dilimler halinde memura yapılan zam oranında almaktadırlar. Bu nedenle memur emeklileri 2017 temmuz ayında en az alacakları zam oranı yüzde 5 olacak. Bu zammın % 3 toplu sözleşme nedeniyle yüzde 2 ve daha fazlası ise enflasyon farkından kaynaklanacak.

SGK ve Bağkur Emeklilerinin Maaş Zamları ise Altı Aylık Enflasyon Oranında Yapılıyor

Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak.  SGK dan yani özel sektörden veya kamuda işçi olarak çalışıp emekli olanlarla, çiftçilik serbest meslek veya esnaflıktan bağkur yatırarak emekli olanlar ise  altı ay öncesine ait enflasyon oranınca yılda ocak ve temmuz aylarında olmak üzere maaş zamları alırlar. 2017 yılının başından bu yana dört ay için enflasyon rakamları  Yüzde 5,71 olduğundan sonra ki iki ayda enflasyon düşsede SGK ve Bağkur emeklileri en az tahminimizce % 5 zamları ceplerine koyacaklar.  1500 Lira alan bir bağkur emeklisi şimdiki Enflasyon oranında zam alırsa 85,65 Lira zammı temmuz maaşında cebine koyabilecek.

2017 Yılı Enflasyon Oranları

Emekliye En az Yüzde Beş Zam Geliyor Maaşlar Ne Kadar Artacak. 2017 Yılına ait enflasyon oranları TÜFE ve ÜFE olarak aşağıda ki şekilde oluşmuştur.

TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (TÜFE)                          ÜRETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (ÜFE)            

Ocak 2017 :  2,46                                                                             Ocak 2017  :   3,98

Şubat  2017  :   0,81                                                                                                     Şubat  2017    :    1,26

Mart 2017    :    1,02                                                                                                     Mart 2017      :     1,04

Nisan 2017   :   1,31                                                                                                     Nisan 2017      :     0,76

Vergi Affını İçeren Torba Yasada Neler Var Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?

6736 Vergi Affı Mayısta Ödemeyen Yeni Vergi Affından Yararlanabilir mi ?

Mevcut Olmayan Araçlar Hurda Yasasından Nasıl Faydalanacak ? Ne Kadar Ödeyecekler

Referandum Ücretleri 18 Mayısta Ödenmeye Başlanacak 

Son Dakika.Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Yapılandırmada Mayıs Ayına Dikkat.Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.