Vergi ve Güncel Haber Portalı

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi ?

19.01.2017
127

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi. Emlak Vergisinin Konusu Nedir ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi. Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna girmektedir.

 • Bina: Yapıldığı madde ne olursa olsun, gerek karada gerek su üzerindeki sabit inşaatın hepsidir. Yüzer havuzlar, sair yüzer yapılar, çadırlar ve nakil vasıtalarına takılıp çekilebilen seyyar evler ve benzerleri bina sayılmaz.
 • Arazi: Sınırları yeterli vasıtalarla belirlenmiş, yatay ve düşey sınırları bulunan yeryüzü parçasıdır.
 • Arsa: Belediye sınırları içinde Belediyece parsellenmiş arazi arsa sayılır.

Emlak Vergisi Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir ?       

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında, “Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.” hükmü bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Oranları Konut, İşyeri, Arsa ve Arazi Oranları

Konut İşyeri Arsa Arazi
Büyükşehir belediyesi dışındaki yerlerde Binde 1 Binde 2 Binde 3 Binde 1
Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlarda Binde 2 Binde 4 Binde 6 Binde 2

Emlak Vergisi her yıl Mayıs ve Kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. 

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.

Emlak Vergisi Bildirimi Ne Zaman Verilir

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  Evi aldığınız yıl emlak vergisi ödenmez
Evi aldığınız yılın sonuna kadar  ( 31 Aralık mesai saati sonuna kadar) evin bağlı bulunduğu belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne Emlak Vergisi bildirimi  verilmesi gerekir.
Örnek verecek olursak evi bugün yani 18 Ocak 2017 yılında aldınız eve ait emlak vergisini siz ödemezsiniz. Emlak vergisini evin eski sahibi olur. Siz sadece Bu yılın sonuna kadar emlak vergisi bildirimini vermeniz gerekiyor.

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Muafiyetinden Yararlanır mı ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  Emlak vergisi Muafiyetinden kimler yararlanacağı Emlak Vergisi Kanunun  8. maddesinde sayılmış.  Ancak ev hanımı açık olarak belirtilmemiştir. Bu konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen özelgeler de  Eşi çalışan  Ev Hanımlarının eğer ki herhangi bir geliri bulunmamaktadır.  Konuyla İlgili Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının vermiş olduğu  22.03.2011 tarih ve 006.01-185 sayılı  özelge de  ” Buna göre, hiçbir geliri olmayan mükelleflerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi”ni doldurarak ilgili belediyeye vermeleri yeterli olup mükellefin eş ve çocuklarının gelir veya meskene sahip olması durumu indirimli vergi uygulanmasına engel teşkil etmemektedir.”  belirterek eşi çalışan ev hanımlarının da emlak vergisinden muaf olduğunu açık olarak belirtmiştir.

2017 Emekliye Dul ve Yetime Emlak Vergisi Muafiyeti Nasıl Olur ? Geriye Dönük Fazla Ödenen Emlak Vergisi Alınır mı Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Engellilere Emlak Vergisinde sağlanan avantajlar Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Emlak Vergisi Muafiyeti Nasıl Olur  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Vergi Cezaları Ne Kadar Oldu 2017 Defter Tutma ve Sınıf Değişikliği Hadleri Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Torununa Bakana 1,555 TL Maaş  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Tapu İşlemleri; Araç Alımı İşlemleri Yapamayacak Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Benim ve eşim adına yüzde yüz tek hisseli tapu kaydı bulunan birer adet tapulu dairemiz vardır.Ben emekliyim ve çalışıyorum,o nedenle emlak vergisi veriyorum.
  Eşimin tapusu ise yaklaşık 4 yıl önce alındı ve hissenin tamamı kendisine aittir.Eşim çalışmayan ev hanımıdır.Evi kiradadır ve heryıl emlak vergisi vermektedir.
  Kendim farklı bir şehirde bulunmam sebebiyle bir yakınım tarafından benim adıma,dairenin ilk alındığı yıl Belediye emlak vergi dairesindeki yetkiliye bu konu (bu bayan çalışmayan ve hiçbir geliri olmayan ev hanımı ve adına kayıtlı tek tapulu dairesi var diye) şifahen aktarıldığı zaman,onların 2 dairesi var diyerek benim adıma tapulu daireyi de işin içine katmıştır ve emlak vergisi vermesi gerektiği söylenmiştir.Yaklaşık 2 yıl önce eşimin baba tarafından kendisine tarla statüsünde iki parçalı ve çok hisseli arazi payı düşmüştür ve bu konu,emlak vergilerini etkiler mi?
  Bu konuda bizleri bilgilendirmenizi ve bizleri aydınlatmanızı rica ediyoruz.İlginize şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz özetle söylersek eşiniz emlak vergisi ödemek zorunda

 2. Hamide Kaya Yalçın dedi ki:

  Adana merkezde 1 adet,adananın ilcesi kozan merkezde 1 adet evim bulunmakta.emekliyim …eşim ise ev hanımı kendisine ait adananin ilçesi Aladağ kokez mah. Soğukoluk sokakta evi bulunmakta ben emekli olduğumdan esimde ev hanımı olduğundan emlak vergisinden muaf miyiz bilgi verirseniz sevinirim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   muaf olmanız için adınıza kayıtlı tek bir evinizin olması gerekmektedir.

 3. Ruhi dedi ki:

  İyi günler hocam ben emekliyim adıma kayıtlı bir arsa ve bir imalathane var. Eşim ev hanımı ve hiçbir geliri yok. Bu durumda emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek mi. Teşekkür ederim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   ev kimin üzerine . bu önemli bir detay.

   1. ruhi dedi ki:

    ev eşimin üzerine tapulu hocam

    1. Emre ÇELİK dedi ki:

     bu durumda muafiyet sağlanır. belediye ile görüşebilirsiniz.

     1. Ruhi dedi ki:

      Teşekkür ederim Hocam şayet olmaz derlerse hangi maddeyi gösterebilirim bu konudada yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı çalışmalar dilerim.

     2. Emre ÇELİK dedi ki:

      madde göstermenize gerek yok.En yetkili kişi ile görüşme talep edebilirsiniz.

 4. murat dedi ki:

  kişi ev hanımı arsa vergisi muafiyeti var mı ? geliri de yok.

 5. Ali Çetinkaya dedi ki:

  verdiğiniz bilgilere göre muaf olmanız gerekir

 6. feramuz parlak dedi ki:

  Sayın Hocam merhabalar, annem ev hanımı üzerine bir ev var bu evde oturuyorlar ve muafiyetten yararlanıyor. Babam ise emekli ve üzerine bir ev var ve ev kirada oradan gelir vergisi ödüyoruz. Acaba muaf olma durumu var mıdır?Teşekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Muaf olma durumu yok

 7. Emin dedi ki:

  Merhaba, annem ev hanımı 120 M2 dairesi var ve miras olarak 2 adet arsa düştü kendisine ev için emlak vergisi muafiyeti sona erer mi? şimdiden teşekkürler.

 8. kenan dedi ki:

  merhaba hocam ben devlet memuruyum çalışıyorum 1 evimiz var eşimin adına tapusunu aldık eşim ev hanımı adına başka bir tapu kaydı yok emlak vergisinden öder mi saygılar

 9. turgut yüngül dedi ki:

  eşim ile evimiz yarı yarıya hisseli brüt 155 m2,eşimin faiz geliri oluyor ne kadara kadar vergiden muaf olur?emlak vergisi ödememek için?

 10. serkan dedi ki:

  Hocam iyi günler benim eşim ev hanımı aldığımız ev 180 m2 ancak müştemilat otopark ve diğer alanlarda dahil edilerek toplam 266 m2 olarak belediye beyan almış ev eşimle ikimizin ortak bu durumda eşim vergiden muaf olurmu. 200m2 şartı aşılmışmı oluyor.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.