Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi. Emlak Vergisinin Konusu Nedir ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi. Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna girmektedir.

 • Bina: Yapıldığı madde ne olursa olsun, gerek karada gerek su üzerindeki sabit inşaatın hepsidir. Yüzer havuzlar, sair yüzer yapılar, çadırlar ve nakil vasıtalarına takılıp çekilebilen seyyar evler ve benzerleri bina sayılmaz.
 • Arazi: Sınırları yeterli vasıtalarla belirlenmiş, yatay ve düşey sınırları bulunan yeryüzü parçasıdır.
 • Arsa: Belediye sınırları içinde Belediyece parsellenmiş arazi arsa sayılır.

Emlak Vergisi Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir ?       

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında, “Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.” hükmü bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Oranları Konut, İşyeri, Arsa ve Arazi Oranları

Konut İşyeri Arsa Arazi
Büyükşehir belediyesi dışındaki yerlerde Binde 1 Binde 2 Binde 3 Binde 1
Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlarda Binde 2 Binde 4 Binde 6 Binde 2

Emlak Vergisi her yıl Mayıs ve Kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. 

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.

Emlak Vergisi Bildirimi Ne Zaman Verilir

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  Evi aldığınız yıl emlak vergisi ödenmez
Evi aldığınız yılın sonuna kadar  ( 31 Aralık mesai saati sonuna kadar) evin bağlı bulunduğu belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne Emlak Vergisi bildirimi  verilmesi gerekir.
Örnek verecek olursak evi bugün yani 18 Ocak 2017 yılında aldınız eve ait emlak vergisini siz ödemezsiniz. Emlak vergisini evin eski sahibi olur. Siz sadece Bu yılın sonuna kadar emlak vergisi bildirimini vermeniz gerekiyor.

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Muafiyetinden Yararlanır mı ?

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi.  Emlak vergisi Muafiyetinden kimler yararlanacağı Emlak Vergisi Kanunun  8. maddesinde sayılmış.  Ancak ev hanımı açık olarak belirtilmemiştir. Bu konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen özelgeler de  Eşi çalışan  Ev Hanımlarının eğer ki herhangi bir geliri bulunmamaktadır.  Konuyla İlgili Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının vermiş olduğu  22.03.2011 tarih ve 006.01-185 sayılı  özelge de  ” Buna göre, hiçbir geliri olmayan mükelleflerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi”ni doldurarak ilgili belediyeye vermeleri yeterli olup mükellefin eş ve çocuklarının gelir veya meskene sahip olması durumu indirimli vergi uygulanmasına engel teşkil etmemektedir.”  belirterek eşi çalışan ev hanımlarının da emlak vergisinden muaf olduğunu açık olarak belirtmiştir.

2017 Emekliye Dul ve Yetime Emlak Vergisi Muafiyeti Nasıl Olur ? Geriye Dönük Fazla Ödenen Emlak Vergisi Alınır mı Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Engellilere Emlak Vergisinde sağlanan avantajlar Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Emlak Vergisi Muafiyeti Nasıl Olur  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Vergi Cezaları Ne Kadar Oldu 2017 Defter Tutma ve Sınıf Değişikliği Hadleri Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Torununa Bakana 1,555 TL Maaş  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Tapu İşlemleri; Araç Alımı İşlemleri Yapamayacak Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 

 17 Yorum "Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi ?"

 1. Mehmet   26 Mart 2017 at 13:13

  Merhaba,
  Benim ve eşim adına yüzde yüz tek hisseli tapu kaydı bulunan birer adet tapulu dairemiz vardır.Ben emekliyim ve çalışıyorum,o nedenle emlak vergisi veriyorum.
  Eşimin tapusu ise yaklaşık 4 yıl önce alındı ve hissenin tamamı kendisine aittir.Eşim çalışmayan ev hanımıdır.Evi kiradadır ve heryıl emlak vergisi vermektedir.
  Kendim farklı bir şehirde bulunmam sebebiyle bir yakınım tarafından benim adıma,dairenin ilk alındığı yıl Belediye emlak vergi dairesindeki yetkiliye bu konu (bu bayan çalışmayan ve hiçbir geliri olmayan ev hanımı ve adına kayıtlı tek tapulu dairesi var diye) şifahen aktarıldığı zaman,onların 2 dairesi var diyerek benim adıma tapulu daireyi de işin içine katmıştır ve emlak vergisi vermesi gerektiği söylenmiştir.Yaklaşık 2 yıl önce eşimin baba tarafından kendisine tarla statüsünde iki parçalı ve çok hisseli arazi payı düşmüştür ve bu konu,emlak vergilerini etkiler mi?
  Bu konuda bizleri bilgilendirmenizi ve bizleri aydınlatmanızı rica ediyoruz.İlginize şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   26 Mart 2017 at 22:01

   Değerli okurumuz özetle söylersek eşiniz emlak vergisi ödemek zorunda

   Cevapla
 2. Hamide Kaya Yalçın   18 Haziran 2017 at 15:43

  Adana merkezde 1 adet,adananın ilcesi kozan merkezde 1 adet evim bulunmakta.emekliyim …eşim ise ev hanımı kendisine ait adananin ilçesi Aladağ kokez mah. Soğukoluk sokakta evi bulunmakta ben emekli olduğumdan esimde ev hanımı olduğundan emlak vergisinden muaf miyiz bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   18 Haziran 2017 at 22:41

   muaf olmanız için adınıza kayıtlı tek bir evinizin olması gerekmektedir.

   Cevapla
 3. Ruhi   2 Kasım 2017 at 08:02

  İyi günler hocam ben emekliyim adıma kayıtlı bir arsa ve bir imalathane var. Eşim ev hanımı ve hiçbir geliri yok. Bu durumda emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecek mi. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   2 Kasım 2017 at 22:55

   ev kimin üzerine . bu önemli bir detay.

   Cevapla
   • ruhi   3 Kasım 2017 at 14:37

    ev eşimin üzerine tapulu hocam

    Cevapla
    • Emre ÇELİK   3 Kasım 2017 at 20:58

     bu durumda muafiyet sağlanır. belediye ile görüşebilirsiniz.

     Cevapla
     • Ruhi   6 Kasım 2017 at 09:42

      Teşekkür ederim Hocam şayet olmaz derlerse hangi maddeyi gösterebilirim bu konudada yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı çalışmalar dilerim.

     • Emre ÇELİK   6 Kasım 2017 at 19:09

      madde göstermenize gerek yok.En yetkili kişi ile görüşme talep edebilirsiniz.

 4. murat   9 Kasım 2017 at 16:08

  kişi ev hanımı arsa vergisi muafiyeti var mı ? geliri de yok.

  Cevapla
 5. Ali Çetinkaya   7 Aralık 2017 at 12:36

  verdiğiniz bilgilere göre muaf olmanız gerekir

  Cevapla
 6. feramuz parlak   15 Şubat 2018 at 12:01

  Sayın Hocam merhabalar, annem ev hanımı üzerine bir ev var bu evde oturuyorlar ve muafiyetten yararlanıyor. Babam ise emekli ve üzerine bir ev var ve ev kirada oradan gelir vergisi ödüyoruz. Acaba muaf olma durumu var mıdır?Teşekkürler

  Cevapla
 7. Emin   23 Şubat 2018 at 17:51

  Merhaba, annem ev hanımı 120 M2 dairesi var ve miras olarak 2 adet arsa düştü kendisine ev için emlak vergisi muafiyeti sona erer mi? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 8. kenan   28 Mayıs 2018 at 13:51

  merhaba hocam ben devlet memuruyum çalışıyorum 1 evimiz var eşimin adına tapusunu aldık eşim ev hanımı adına başka bir tapu kaydı yok emlak vergisinden öder mi saygılar

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*