Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Evlenmeyenlere Evde Kalma Vergisi Nedir? Ne Kadar?

Evlenmeyenlere Evde Kalma Vergisi Nedir? Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde evlenmeyenlere evde kalma vergisi nedir, ne kadar gibi sorulara yanıt verecek ve gündemi ciddi anlamda meşgul eden bu konuyu etraflıca ele alacağız. Vergilendirme konusunda ciddi anlamda ön planda olan bir ülke olduğumuzdan dolayı insanlara zaman içerisinde çıkarılan ek maddeler gündemi oluşturuyor. Bizde sitemiz içerisinde genel itibari ile bu konuları ele alma yolunda somut adımlar atıyoruz.

Evde kalma vergisi adı altında yeni bir kanun teklifi geleceğine dair haberler sene başında internet ortamında ciddi şekilde bir meşguliyet yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı konuşmalarından gündem ciddi manada bu konuya doğru evrildi. Peki nedir bu kanun tasarısı diye gündeme atılan bomba?

Evde Kalma Vergisi Nedir?

Evde kalma vergisi, günümüz gündeminde yer aldığı hali ile 30 yaşını geçip evlenmeyenlere devletin uygulayacağı zannedilen bir çeşit vergi türü olarak dikkatleri çekiyor.

Bir de gündemde aynı şekilde evlenip, çocuk yapmayan ailelere de vergi uygulanacağı yönünde haberler ciddi anlamda dolaşıyor. 2020 Ocak ayından itibaren gündeme düşen bu haberlerin aslının astarının olmadığını öncelikle belirtelim. Bildiğimiz gibi ülkemiz, genç nüfus artışı açısından çok hızlı bir şekilde büyüyen ve evrilen ülkelerden birisi olarak dikkat çekiyor. Devlet politikası da genç iş gücünün desteklenmesi açısından ideal seçenekleri bizlere sunuyor demek yanlış olmaz.

AKP yönetiminden bir yetkili, bir törende yaptığı şu açıklamalar ile gündem olmuştu: “Yahu zaten yaşın geçmiş, oturmaktan götün tencere gibi olmuş daha armudun çöpü, üzümün sapı demeyeceksin, beğenen kişiye varacaksın. Niye evlenmiyorsun, neyin peşindesin kardeşim sen? Eğer seni beğenenleri sen beğenmiyorsan o zaman hiç kusura bakma vergini ödeyeceksin. 30 yaşını geçen herkes ya evlenecek ya da vergisini ödeyecek, 35 olduysan vergi dilimin artacak, 40 olursan daha da artacak. Evlenip çocuk yapmayandan da bir şeyler alacağız. Tabii çiftler sevişiyor ama buna rağmen çocuk olmuyorsa o zaman bir vergi tahakkuk etmeyecek ancak doğru şekilde sevişildiğine bizi ikna etmeleri lazım. Yeterli sıklıkta yapılıyor mu, bu bizim için önemli. Tabii bunun da bir orta yolu olması lazım. Çok sık sevişenden de bir vergi alacağız. Ancak vatandaşlarımıza kesinlikle bir zorlama olmayacak, isteyen kuralları uygulayacak istemeyen vergisini ödeyecek. Sonuçta ülkemizde demokrasi var.

Evlenmeyenlere Vergi Uygulaması Doğru Mu?

AKP kabinesinden gelen haberlere göre bu konunun TBMM’ye bir yasa tasarısı olarak sunulacağı şeklinde bilgiler piyasaya sürülmüştü. Ancak bu haberler yapılmaya başlayalı 8 ay oldu ve henüz bu konuya dair en ufak bir gündem maddesi de ön plana çıkmadı. Aslında PANDEMİ SÜRECİnin de araya girmesi zannediyorum bu konunun unutulması yönünde ciddi manada etkili oldu demek de yanlış olmaz sanıyorum.

Evlenmeyene evde kalma vergisi ile alakalı olarak en ufak bir gündem maddesi durumu söz konusu değil. İlerleyen süreçte bu bağlamda neler olacağını kimse bilemez ancak bizler bu konu ile alakalı olarak en güncel bilgileri elimizden geldiğince sunacağız. İlerleyen süreçte yeniden gündeme gelmesi muhtemel olan bir uygulama olduğunu da söylemekte fayda var.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.