Vergi ve Güncel Haber Portalı

Gelir İdaresi Başkanlığı Medya Portalı Nedir? Nasıl Kullanılır?

31.03.2020
8
Gelir İdaresi Başkanlığı Medya Portalı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bugün ki makalemizde Gelir İdaresi Başkanlığı medya portalı nedir, nasıl kullanılır sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde vergi uygulamaları ile alakalı olarak ciddi manada alternatifler yer aldı. Devlet, insanları bilgilendirmek ve tüm işlemleri dijital ortama taşıyabilmek için en iyi seçenekleri de değerlendirme yoluna gitti demek yanlış olmaz sanırım. Medya portalı, geçtiğimiz günlerde hazırlanan ve yayına olan son derece pratik ve bir o kadar da ilgi çekici bir sistem durumunda. Bu sisteme yönelik olarak sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Soru ve sorunlarınızı yorum kısımlarından bizlere sorabilir ve bu anlamda bilgi sahibi olma yoluna gidebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Medya Portalı Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı medya portalı, tüm GİB sistemlerinin tanıtımı ve nasıl kullanılacağına yönelik olarak bilgileri içeren bir videolu ve görsel bir platformdur.

GİB, zaman içerisinde insanlara daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek için tüm altyapısını tamamen dijital ortama taşıdı. Zaman içerisinde birçok farklı alternatif sistem geliştirildi. Birkaç senelik dilim içerisinde özellikle geleceğe yönelik çok ciddi anlamda adımlar atan GİB, medya portalı sistemini de insanların kullanımına sundu. Bu sistem, tüm insanların dijital GİB sistemlerinin kullanımı ile alakalı olarak bilgi edinmesi için geliştirildi. İşlevsellik olarak GİB Forum ile de benzerlik gösteren bir amacı taşıyor demek yanlış olmaz sanırım.

GİB Medya Portalı

GİB Medya Portalı Nasıl Kullanılır?

Portal içerisinde GİB sistemlerine yönelik olarak bilgi edinebileceğiniz çok kapsamlı bir içerik söz konusudur. Gelir İdaresi Başkanlığı, sistemlerinin geneli ile alakalı olarak tüm verileri videolu ya da görsel anlatımlar ile birlikte sizlere sunuyor. Medya portalı ismi ile hizmete sunulan bu sistem, zaman içerisinde çok geniş kapsamlı bir kullanım alanına yayılarak adından ciddi manada söz ettirmiş durumda.

Şirketler ile alakalı olarak yönetmelikler sürekli olarak dijital ortama taşınıyor. Dijital ortama taşınan bu hizmetlerin kullanımı ile alakalı olarak da insanların net bir şekilde bilgi sahibi olmadıklarını biliyoruz. Sistemin kullanımı ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunarak fikir edinmenizi sağlayacak olursak;

  • Web sitesi adresi tv.gib.gov.tr olarak belirlenmiştir. Bilgisayarınız ya da telefonunuzdan giriş sağlayabilirsiniz.
  • Web sitesindeki tüm içerikler, videolu görseller olarak hazırlanır ve web sitesine yüklenir.
  • Web sitesi içerisinde yer alan arama özelliği sayesinde tüm içerikleri arayabilir ve doğrudan istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz.
  • Basın duyurularına yönelik olarak da videolu açıklamaların tamamı medya portalında sizlere sunulmaktadır.
  • Defter Beyan Sistemi, İnteraktif Vergi Dairesi gibi birçok dijital GİB sisteminin nasıl kullanılacağına yönelik veriler videolu ve sesli olarak anlatılmıştır.

Bu sistemin esas amacı, insanların dijital vergi modeline kolay bir şekilde ayak uydurmasını sağlamak üzerine kendisini gösterir. GİB Forum, insanların birbirleri ile etkileşimi konusunda doğrudan bilgi paylaşımına yönelik bir sistemdir. GİB medya portalı ise doğrudan sistemlerin nasıl kullanılacağına yönelik olarak bilgileri içerir.

GİB Medya Portalı Ücretsiz Mi?

Devletin insanlara bilgilendirme amaçlı olarak sunduğu bir hizmetin ücretli olması tabi ki beklenemez. Medya portalı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gelişmiş bir sistem olarak dikkatleri çekiyor. GİB Forum gibi sizleri bilgilendirme üzerine bir hizmet modeli olarak adından söz ettiren gelişmiş bir sistem diyebiliriz sanırım.

İnteraktif vergi dairesi ve defter beyan sistemi de bu noktada ciddi şekilde kendisini gösteriyor. İnsanların bu sistemi kullanma noktasında öğrenme ve adaptasyon süreçlerini daha kolay hale getirmek önemlidir. Nitekim devlet, medya portalı sistemi sayesinde bunu çok daha pratik ve ilgi çekici bir hale getiriyor, sizlere sunuyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.