Gençlere Müjde! 150 Bin Lira Girişimcilik Desteği Verilecek.Son gün 31 Ocak

Gençlere Müjde! 150 Bin Lira Girişimcilik Desteği Verilecek.Son gün 31 Ocak

gençlere girişimcilik desteği verilecek. TÜBİTAK tarafından yürütülen Bireysel Genç Girişimci Programı başladı.Bu programla, geçlerin ülkemiz için  ne kadar önem arz ettiği bir kez daha ortaya konulmuş oldu.Bireysel Genç Girişimci Programı (BİGG) kapsamında yenilikçi ve ülkemiz için katma değer getirecek fikirlerin önünün açılması hedefleniyor.Tabi bu projenin  gençler için en önemli yönü hibe miktarıdır.TÜBİTAK yenilikçi ve teknolojik beyinlere 150 bin lira hibe verecek.Peki bu hibeye kimler başvurabilir?Hangi aşmadan geçilmesi gerekir?yazımız detayında bulabilirsiniz.

Bireysel Genç Girişimci Programı Nedir?

gençlere girişimcilik desteği verilecek .TÜBİTAK tarafından 2015 yılından itibaren başlatılan programdır.Daha önce ismi değişikti ismi değişmiştir. BiGG Programı, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandıracak şekilde, TÜBİTAK’la birlikte girişimcilere destek verecek başka kuruluşları da bünyesinde topladı. BiGG Uygulayıcıları olan bu kuruluşlar; girişimcilere birçok ilde iş rehberliği, girişim kampları, eğitimler, ön kuluçkalık gibi hizmetler sağlamaktadır. İş fikirlerini bu hizmetlerden faydalanarak geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvurmakta ve 150 bin TL’ye kadar olan hibe destekten yararlanmak için yarışmaktadır.

Programda Süreç Nasıl İşlemektedir?

gençlere girişimcilik desteği verilecek. Program iki ana aşmadan oluşuyor.Bu aşamaların neler olduğun sizlerle paylaşacağız.

-Öncelikle internetten başvuru yapmanız gerekiyor.Başvuru yapmak için tıklayınız.

-Başvurudan sonra ön eleme aşaması bulunmaktadır.Ön elemede adaylar belli kriterlere göre değerlendirilir.En önemlisi yeni bir fikir olması gerekir.Ayrıca bu  fikrin; teknolojik yönü, uygulanabilirliği, ticari potansiyeli, rekabet gücü, ekibin niteliği ve fikre olan uygunluğu da ön eleme için diğer kriterleri oluşturuyor.

-Ön elemeyi geçen adaylar daha sonra 2 aylık bir eğitime tabi tutuluyor.Programdan sonra yeni fikirler geliştiren adaylar iş planı oluşturacak. Ön onaydan geçen iş planları TÜBİTAK’a sunulacak. TÜBİTAK başvuruları değerlendirecek.Uygun gördüklerine ise 150 bin liralık hibeyi verecek.

Bu Programa Kimler Katılabilir?

gençlere girişimcilik desteği verilecek. BİGG Programına aşağıdaki kişiler başvuruda bulunabilirler.

  • Teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlar
  • Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencileri
  • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler
  • 45 yaşını aşmamış olmak (Doktora varsa yaş sınırı şartı yoktur)
  • Herhangi bir şirkete ortak olmamış olmak (Şahıs, Limited veya Anonim şirket ortaklığı)
  • Daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim ya da TÜBİTAK’ın 1512 Programı’ndan destek almamış olmak
  • BiGG Programına başvuru sahibinin yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu değildir.

Başvurular Ne Zaman Bitecek?

gençlere girişimcilik desteği verilecek. Programa başvurular 31 ocak 2017 tarihinde sona erecek. Başvurmak isteyen gençler gençlerin bu tarihi kaçırmamaları gerekir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)