Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Google Adsense ve YouTube Gelirleri Vergi Cezası

30.11.2020
1

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Google Adsense ve YouTube gelirleri vergi cezası üzerine sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. İnternet ortamından sağlanan gelirler ile alakalı olarak zaman içerisinde devlet, vergi kanunları kapsamında birçok yeni madde ekledi ve birçok farklı gelir kalemini vergiye bağlayarak bu anlamda insanlara sorumluluklar da yükledi.

Günümüzde özellikle YouTube gelirleri ve web sitesi, mobil uygulama gelirleri gibi kalemler ciddi anlamda fazla kazanç getiriyor. Devlet, adaletli bir gelir dağılımı ve vergi uygulaması için bu gelirlerin tamamını beyana zorunlu gelirler kapsamına aldı. Yani ne olursa olsun internet gelirlerinizi devlete beyan etmek zorundasınız. Dolayısı ile bu işi kurumsal olarak yapmak gerekiyor.

Bundan 1,5 sene kadar öncesinde YouTube gelirleri vergiye bağlandı. Zaman içerisinde tüm dijital mecra gelirleri de düzenlenen yasa maddeleri ile birlikte yeniden gelir vergisi kapsamına alındı. Bu anlamda belirlenen cezalar ise ciddi anlamda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

YouTube Gelirleri Beyanat Zorunluluğu

Günümüzde Enes Batur, Orkun Işıtmak, Reynmen, Kafalar gibi birçok yayıncı topluluğu YouTube üzerinde çok ciddi gelirler elde ederek zaman içerisinde ajanslaştılar. Nitekim devlet, zaman içerisinde tüm yayıncılara bu gelirleri resmi olarak beyan etme zorunluluğu getirdi. Nitekim bu yayıncılar ya bir ajans bünyesine girdiler ya da kendi kreatif ajanslarını kurarak vergi mükellefi oldular.

Nitekim devlet, bu gelirleri siz beyan etmeden önce tespit eder ise çok ciddi maddi vergi kaçakçılığı cezaları ile karşı karşıya kalmak zorunda olursunuz. Buna en büyük örnek ise dün yaşandı. Dora Stratera Özsoy, LoL oyununu ülkemize tanıtan ve bu alandaki en iyi oyunculardan birisi. Geçtiğimiz günlerde çektiği bir video ile resmen 340,000 TL ceza yediğini açıkladı. Bu neden dolayısı ile gelirlerinizi devlete beyan etmek zorundasınız.

Google Adsense ve Diğer Dijital Mecra Gelirleri Vergisi

Devlet, zaman içerisinde tüm online ortam gelirlerini vergiye bağladı. Dolayısı ile gerek internet sitelerinizden, gerek mobil uygulamalarınızdan ya da Twitch yayınlarınızdan elde ettiğiniz gelirleri devlete resmi olarak beyan etmek zorundasınız. Devlet, gelirlerinizin durumuna göre sizlere gelir vergisi tebliğ eder ve bu ödemeleri de aksatmadan yapma zorunluluğunuz var.

Tabi ki tüm bu gelirlerin vergisel anlamda takibi için mali müşavir tutmak son derece ideal bir seçenek olacaktır. Özellikle ciddi gelirler elde ediyorsanız bunları resmi olarak yapabilmek için bir şirket kurmalı ya da bir şirket bünyesine dahil olmalısınız. Bireysel ya da kurumsal farketmeksizin şirket kurulum işlemlerinizi yapabilme şansına da sahip olabileceksiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.