İcralık Borcun Varlık Şirketine Devredilmesi Durumunda Yapılacaklar

İcralık Borcun Varlık Şirketine Devredilmesi Durumunda Yapılacaklar

borcum varlık şirketine devredildi. Önemli bir hayalimizi veya ihtiyacımı gidermek için her zaman nakit parayı bulamayabiliriz.Artık önceki gibi akrabalık bağlarımız da zayıf olduğundan soluğu direkt bankalarda alırız.Buraya kadar çok güzel.O an için ihtiyacımızı giderdik.Peki sonra ödemeye gelince durum ne oluyor?

Ödeme zamanı geldiğinde kimimiz aksatmadan taksitlerini öderken kimimiz de elimizde olmayan sebeplerden dolayı borcumuzu ödeyemez hale geliyoruz.   Sonunda da icralık oluyoruz.Avukat,icra dairesi derken bir de varlık şirketleri işin içine giriyor artık.Nasıl mı?Yazımızda bulabilirsiniz.

Varlık şirketleri nedir?

borcum varlık şirketine devredildi. Ödeyemediğiniz ve takibe düşen alacaklar sonucunda bankaya borçlu olursunuz.Banka sizden bu parayı avukatları aracılığıyla almaya çalışır.Maaşınız varsa maaşınıza bloke koyar veya mal varlığınız varsa malınıza haciz koyar.Peki bunlardan birisi yoksa ne yapar?O zaman banka bu parayı sizden alamayacağını anlayınca bu alacağını ‘batık kredi’ gözüyle görür.

Türkiye’deki Varlık Şirketleri

borcum varlık şirketine devredildi .İşte bu aşamada devreye varlık şirketleri girer.Banka alamayacağını anladığı bu alacağını varlık şirketlerine ihale yoluyla satar.Yani banka ne alırsam alıyım diyerek varlık şirketlerine az bir miktar karşılığında satar.Banka bu satıştan hiç yoktan biraz para elde etmiştir.Bundan sonra varlık şirketleri bu alacağı tahsil etme yoluna gider.Çünkü Alacak varlık şirketine geçmiştir artık.

Türkiye’de faaliyet gösteren varlık şirketi listesine ulaşmak için tıklayınız

Varlık Şirketleri Borcu Nasıl Tahsil Eder?Sistem Nasıl İşliyor?

borcum varlık şirketine devredildi. Bankaların varlık şirketine borcu devretmesinden sonra artık fonksiyonu kalmaz.Bundan sonra sizin muhatabınız varlık şirketleri olacaktır.Sizi borcunuz var ödeyin diye arayacak olan varlık şirketi olacaktır.Peki varlık şirketlerinde sistem nasıl işler anlatayım:

Örnekli Anlatım

Diyelim ki bankaya faiziyle birlikte 10000 TL borcunuz vardı ve ödeyemediniz. Banka bunu varlık şirketine %5-%10 ihaleyle sattı.Yani 500 TL-1000 TL arasına satmış oluyor.Varlık şirketinin bu borcu 1000 TL’ye satın aldığını varsayalım.Sizi arayarak borcunuzu ödeyin dedi ve sizden 1300 TL tahsil etti.Bu durumdan varlık şirketi 300 TL kazançlı çıkmış oldu ve siz de 10000 TL olan borcunuzu 1300 TL’ye kapatmış oldunuz.Sistem böyle işliyor.

Pazarlık Önemli mi?

borcum varlık şirketine devredildi Varlık şirketlerine ödeme yapmadan önce sıkı bir pazarlığa girmede fayda var.Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi varlık şirketleri bu borcu çok cüzi bir miktara alırlar ve siz ne kadar iyi pazarlık yaparsınız o kadar az ödersiniz.Bu tamamen sizin kabiliyetinize kalmış bir durum.

Borcunuzu Ödedikten Sonra Sorumluluğunuz Bitiyor Mu?

borcum varlık şirketine devredildi. Şunu belirtmekte fayda var ki borcunuzun tamamını ödediğin zaman her şey tam olarak bitmiyor.İster avukata ödeme yapın,ister icra dairesine ödeme yapın, isterse varlık şirketlerine ödeme yapın ödeme yaptıktan sonra mutlaka tahsil harcının ödenmesi gerekmektedir.Eğer tahsil harcı ödenmezse borcunuz hala uyap siteminde ve doğal olarak e-devlette görünür.

Tüm bu açıklamalarımızdan sonra, eğer varlık şirketlerine borcunuz varsa mutlaka sıkı ve çetin bir pazarlık yapmanızda fayda var.Bu sayede borcunuzdan hiç ummadığınız kadar az para vererek kurtulabilirsiniz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Ayrıca konuyla ilgili soru sormak için tıklayınız.

 

 113 Yorum "İcralık Borcun Varlık Şirketine Devredilmesi Durumunda Yapılacaklar"

 1. Berkay   20 Aralık 2017 at 20:13

  Emre bey selamlar. İlk yazdığım yoruma cevap vermişsiniz. öncelikle teşekkür ederim. İki kısa sorum olacaktı.
  1. Bu süreçte yurtdışında olduğum için herhangi bir mal beyanında bulunmadım. Mal beyanında bulunmamanın tıpkı taahhüt vermek gibi 3 ay hapis cezası olduğu söyleniyor. Bununla ilgili bilginiz var mı?
  2. Varlık şirketine devredilen borcun yüzde kaç ile devir edildiğini öğrenme şansımız var mıdır?
  İyi günler dilerim.

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   20 Aralık 2017 at 21:28

   1.hapis cezası şu an uygulanmıyor.
   2.yüzde kaç ile devredildiğini öğrenme şansınız maalesef yok.

   Cevapla
 2. osman   21 Aralık 2017 at 01:03

  birkaç tane bankaya kredi kartı ve ek hesap borcumdan dolayı icralık oldum ssk emeklisiyim hiçbir mal varlığım yok emekli maaşıma haciz uygulanır mı eşime babasının ölümüyle kalan varlıklara haciz uygulanır mı eşim ben ölünce reddi miras yaparsa dul aylığı almaya devam eder mi teşekkür ediyorum selamlar

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   21 Aralık 2017 at 21:03

   emekli maaşınıza haciz konulmaz.eşinizin mal varlıklarına el konulamaz.

   Cevapla
 3. osman   21 Aralık 2017 at 01:26

  çeşitli bankalara kredi kartı ve ek hesap borcumdan dolayı icralık oldum 3 yıl önce ssk dan emekli oldum çalışırken belgelenebilir yaklaşık aylık gelirim 3000 tl olduğu halde 160000 tl kredi kartı limitim vardı 23.02.2006 tarihinde 5464 sayılı kredi kartları kanuna göre bir kişiye belgelenebilir aylık gelirin ilk yıl iki katı limit ikinci yıl dört katını aşamaz denilmekte (bütün bankaların ortak limiti) bana belgelebilir aylık gelirimin 55 katı limit tanıyan bankalar kredi kartları kanuna muhalefet etmekle suç işlemiş olmuyor mu benim bu konuda hukuki bir hak arama hakkım var mı teşekkür ediyorum selamlar

  Cevapla
 4. Onur Karacan   22 Aralık 2017 at 12:44

  Babamın vefatı üzerine borçlu olduğumuzu öğrendim. Varlık şirketinden aradılar. Tekliflerini aldım. ben de kendiminkini ilettim. Yönetim kurula soracaklarmış. Babamın tek mirasçısı benim. Babamın üzerine herhangi bir mülk de bulunmuyordu. Benden veraset ilamını ve nüfus kayıt belgesini istediler. Göndermemde bir sakınca olur mu? Teşekkürler.

  Cevapla
 5. ali berber   9 Şubat 2018 at 09:43

  emre bey merabalar ben basit usül çalışan esnafım 2 ayrı bankaya 6 aded aktif kredim var 3bankada kredi kartı borcum var bu borçlar varlık şirketine devredilirken hepsi toplu olarakmı devrediliyor ayrı ayrımı

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   10 Şubat 2018 at 01:37

   bu bankadan politikasına göre değişir. ama genel olarak toplu devredilme olur.

   Cevapla
 6. Güneş yıldırım   26 Şubat 2018 at 12:38

  Emre bey kolay gelsin bir sorum olcak varlık formuna 11 bin tl borcum var üstüme mülk var varlık formu bunu biliyor bu borçta indirime gitmezmi acaba yoksa benim üstündeki mülkü icradan sağlığımı çıkarır kendileri ve satlığa çıkarırsa ne zamanda çıkarır satlığa teşekkür ederim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   27 Şubat 2018 at 22:36

   üzerinize bir şey varsa borçta indirime gitmezler kolay kolay. gayrimenkulü satabilirler en kısa zamanda

   Cevapla
 7. BERKAN   27 Şubat 2018 at 11:50

  Benim varlık şirketlerine borçum bitti ama kkb ekranın da bitane varlık şirketi görünüyor o yüzden hangi varlık şirketi olduğunu göremiyorum buyük ihtimal kkb ekranında güncelleme yapılmadığı için kkb ekranında halen o borc görünüyor diye düşünüyorum hangi varlık şirketi olduğunu nasıl öğrene bilirim…

  Cevapla
 8. ony5   25 Mart 2018 at 15:11

  kredi kayıt bürosundan kurumun kodu söyleyerek veya ödeme yaptıgınız varlık yönetim sirketinden öğrenebilirsiniz

  Cevapla
 9. Sonay konuk   10 Nisan 2018 at 21:50

  Merhaba denizbanka işletmekart olarak 18 bin tl borcum var ve bonus kart olarak ta 9 bin tl borcum var vergi levham var kobiyim yani bu kartları kullanmaya devam ederken aynı bankadan 70.000 bin tl kredi kullandım 36 vade 2620 lira taksitle kredi kullanırken %95 engelli raporu olan anneannemi kefil aldılar ve ayrıca anneannemin üstündeki 2017 model 110 bin tl ye raporla alınan aracını rehin aldılar ben krediyi ve kartları nizami bir şekilde öderken işlerim bozuldu krediden 6 taksit yatırmış bulunmaktayım ama kartları ödeyemiyorum ama krediyi bir şekilde ödemeye devam ediyorum banka kartları ödeyemedim için araca el koyar mı anneanem itirazda bulunup ben sadece krediye kefil oldum ve kredi ödeniyor ben kartlardan muhatap değilim dese çözüm olurmu ve kredinin ödemesi bittiğinde aracın rehini kalkarmı lütfen yardımıcı olun

  Cevapla
 10. SEDAT   25 Nisan 2018 at 15:13

  Emre Bey Merhabalar

  Sizin bilgilerinize ihtiyacım olacak benim bundan 4 yıl once esnaflığımın batışından kaynaklanan ödenemeyen banka borcum oldu once avukat a daha sonrada dosyamı varlık desteğe verdiler ve bana ulaştılar 18000 bin tl olan ana borcumu 9000 tl ile teklif verdiler benım bi teklifimin olduğunu bile sormadılar ve bu odemenın 26 nısan a kadar yatırmamı bildirdiler ben ayarlayamadığımı fakat haziran ayında kesin kapatabileceğimi bildirdim fakat bi yararıolmadı işleme sokacaklarını bildirdiler ve üzerime kayıtlı tarla tapusu var üzerinde de vergi dairesinden haciz buna benxer birkaç daha haciz işlemi var bu durumda destek varlık nasılbir yol izler ?teşekkürler

  Cevapla
 11. Aytaç   30 Nisan 2018 at 17:16

  Merhaba bankaya ait borcuma taahhüt verip ödeyememiştim ve 3 ay hapis cezası almıştım 2 yıl zaman aşımına uğramasına az bir süre kala dosyamın varlık şirketine devredildiğini hangi şirket olduğunu icra dairesinden öğrenebileceğimi söylediler fakat aranmamın hala devam edip etmediğini bilmiyorum varlık şirketinide öğrenemiyorum bilgi vermiyor avukatlık ofisi geçiştiriyorlar sorum şu borç devredildiği için cezam iptal olmuşmudur?

  Cevapla
 12. Velican   24 Mayıs 2018 at 00:04

  Denizbanka olan borcumdan ötürü denizbank Sümer Varlığa devretmiş borcumu ve sürekli mesaj atıyorlar rahatsız edıyorlar şuanda ödiyecek durumum yok fakat üstüme kayıtlı Evim var haciz veya evimin alınması gibi bi işlem olurmu borcum 30000 TL Yardımcı olursanız sevınırım .

  Cevapla
 13. SAF VATANDAS   24 Mayıs 2018 at 13:03

  Emre bey hayirli ramazanlar benim iki bankaya olan odeyemedigim kredi karti borcu var ben sigortali caisirken akbanka olan borcum 12 bin tl idi bunlar benim maasaimdan toplamda 8 bin tl kesdiler simdi is yeri degistirdim simdi kesemiyor daha hala para istemeye devam ediyor maasimdan keserkene benden 60 bin lira istiyordu simdi beni surekli ariyor ben de onlara hic cevap vermiyorum maasimdan baska biri kesiyor ne yapmaliyim ben keserkene dedim ki onlara 12 bin lira ana borcumdan 8 bin lira kesmisiniz kalan 4 bin lirayi taksit taksit odeyim dedim benden 50 bin lira dsha istedi bende kizdim tlf kapattim simdi 1 kurus dahi kesemiyor bana cevap verin birde tahsilat makbuzunu nasil olacak parayi ben kime nasil verecem verdikten sonra nasil bi yol izlemeliyiz ya tahsilat makbuzunu vermezse bize oyun yaparsa ne yapmalyiz lutfen bize cevap akil verinbtsk ederim Allahbrazi olsun sizden

  Cevapla
 14. eylül   10 Haziran 2018 at 02:56

  2009 yada 2010 da işbankasına kredi borcum var 2018/06 da bana icra dosyası acmıs varlık şirketi buna hakları var mı ? bir de banka ile yapılan sözleşmede benden izin alınmadan borcun temlik edilmesi kanunen hakları mı ?

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*