Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

İmar Barışı Nedir? Nasıl Yapılır?

16.09.2020
1
İmar Barışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte İmar barışı nedir, nasıl yapılır sorularına yanıt verecek ve detaylar üzerinde durmaya çalışacağız. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi manada farklı seçenekler kendisini gösteriyor. Devlet, özellikle zaman içerisinde ciddi manada hazine bütçesini desteklemek için farklı projeler ile karşımıza çıkıyor. Sadece vergiler değil, zaman içerisinde sunulan birçok farklı seçenek.

İmar barışı hususu da bunlardan birisi olarak bizlere sunuldu. Özellikle köy noktalarında ki hazine arazilerinde yaşayan insanlar için çok ideal bir imkan olarak karşımıza çıktı. Tabi ki devlet hazinesinde de ciddi manada avantajlı bir süreç kendisini gösterdi demek yanlış olmaz. Şimdi elimizden geldiğince sizlere bu anlamda yardımcı olmaya çalışacak ve ücretleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

İmar Barışı Nedir?

İmar barışı, özellikle hazine arazilerinde ya da iskan belgeleri alınamamış yapılarda Yapı İzin Belgesi alabilmek adına devletin başlattığı bir projedir.

Bu proje ile birlikte uzun bir süredir verilmeyen iskan belgeleri, gerekli ödemelerin yapılmasına istinaden verilmeye başlandı. Köy bölgelerinde özellikle devlet arazilerinde yaşayan insanlar için bu imkan, kendi arazi belgelerini almaları için mükemmel oldu. İnsanlar, kendi arazilerinin bedellerini ödeyerek kendi üzerlerine aldılar ve gelecekte bununla alakalı yaşanabilecek sıkıntıların tamamen önüne geçtiler. Peki imar barışı nasıl yapılır? Bununla alakalı olarak prosedürleri sizlere elimizden geldiğince sunma yoluna gideceğiz.

İmar Barışı Nasıl Yapılır?

İmar barışı başvurusu süreçleri ile alakalı olarak öncelikle bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Tabi ki devlet, incelemeler ve ödemeler noktasında biraz zaman geçiriyor. Bu noktada seçenekleri analiz etmek de ciddi manada sıkıntı getiriyor beraberinde. e-Devlet üzerinden imar barışı ile alakalı olarak başvurularınızı yapabiliyorsunuz.

Sizden istenen kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girmek son derece önemlidir. Bunun akabinde imar barışı ile alakalı olarak her türlü bilgi güncellemesi imkansız hale gelecektir. İmar barışı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

İmar Barışı Ücret Hesaplama

İmar barışı ücretleri ile alakalı olarak birçok kişi internet üzerinde ciddi manada araştırma yapıyor. Tabi ki bu anlamda bizde sitemiz içeriğinde sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Devlet, kendi sistemleri nezdinde bir altyapı geliştirdi ve imar barışı ücret hesaplama aracı ile karşımıza çıktı. Aşağıdaki sekmeden direkt olarak bu bağlantıya ulaşabilirsiniz.

İmar Barışı Hesaplama Aracı için TIKLAYINIZ.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.