Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

İnteraktif Vergi Dairesi ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

22.11.2020
1
İnteraktif Vergi Dairesi ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Türkiye genelinde özellikle artık İnteraktif Vergi Dairesi ile hangi işlemler yapılabilir sorusunu araştıran insanların arttığını görebiliyoruz. Kısa bir zaman dilimi içerisinde devlet, tüm birimleri ile alakalı işlemleri insanların da kolay bir şekilde erişebilmesi için online ortama taşıdı demek yanlış olmaz sanıyorum. Vergi işlemleri ile alakalı olarak bu tarz bir girişimin de ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok.

Hazine ve Maliye Bakanlığı sorumluluğunda geliştirilen bu sistem sayesinde tamamen online olarak bu işlemleri sorunsuz şekilde değerlendirebiliyorsunuz. Bu sistemi kullanmayı bilen kişiler artık ne kadar ideal seçenekleri sunduğunu da kesin olarak söyleyebiliriz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde yeni alternatifler sizinle birlikte olacak.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

İVD, gelişmiş güvenlik seçenekleri ile birlikte ciddi manada fark yaratan seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Vergi ödemeleri, vergi ödemelerinin takibi ve beyanname işlemleri gibi tüm seçenekleri sizlere sunan gelişmiş bir seçenek demek yanlış olmaz sanıyorum. Türkiye’nin özellikle bu anlamda somut adımlar atarak ilerlemesi de bizler için ekstradan gurur verici bir durum olarak da dikkat çekyor.

Bu sistemde vergi işlemlerine dair tüm seçenekleri enine boyuna değerlendirme şansına sahip oluyorsunuz. Türkiye genelinde kullanımı her geçen gün daha yaygın hale gelen seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Genel olarak yapabildiğiniz işlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • İnternet üzerinden kredi kartı ile vergi ödemeleri yapabilme,
  • Trafik cezası ve devlete olan diğer cezaları görme ve ödeme,
  • Dosya masraflarını inceleme ve ödeme,
  • Belge numarası ile devlet kanallarının tüm ödemelerini gerçekleştirebilme,
  • Bilgi edinme hakkı değerlendirmesi,
  • UYAP borçları sorgulama ve ödeme,
  • Vergi levhası ve işletme kuruluşlarına dair ödemeler,
  • Kredi ya da vergi borcu yapılandırma işlemlerini yapabilme,
  • Yabancı uyruklu vatandaşların tüm vergi, borç ve harç ödeme işlemleri,

ile alakalı olarak birçok farklı işlemi tamamen internet üzerinden interaktif vergi dairesini kullanarak ödeme şansına sahip olabiliyorsunuz. Türkiye’nin büyüyen ve gelişen dijital altyapısının sunduğu imkanlar sayesinde artık çok daha kapsamlı seçenekleri değerlendirme imkanına sahip olacaksınız.

İnternetten vergi ve borç ödemelerine ilişkin artık e-Devlet altyapısının da yenilendiğini söylemek mümkün. Bu neden dolayısı ile yakın bir zaman dilimi içerisinde daha farklı seçenekleri sizlere sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.