Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

İnternetten Şahıs Şirketi Kurma Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten Şahıs Şirketi Kurma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde internetten şahıs şirketi kurma başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve mümkün mertebe detayları analiz edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle son dönemde devletin bireysel işletmeleri ve kurumsallaşmayı ciddi manada desteklediğini biliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu anlamda sınırları aşan projeleri ile birlikte tüm devlet imkanları ile girişimcilerin yanında bulunuyor demek yanlış olmaz sanırım.

Artık şahıs şirketi kurmak istiyorsanız bunu sizler için pratik bir şekilde yapan birçok farklı sistem var. Bu anlamda sizleri bilgilendirmek, yeni nesil hizmetler hakkında bilgi edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Soru ve sorunlarınızın olması durumunda yorum kısmından bizlere sorarak net bir şekilde fikir edinme şansına sahip olabileceğinizi unutmayın.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, bireysel kişilerin küçük ölçekli olarak kurdukları işletme modelidir ve çalışan sayısı belli bir sayıya kadar olan birimlerdir.

Türkiye genelinde örnek verecek olursak ev hanımları, Instagram üzerinden ciddi manada somut ticaret yapabilmekteler. Zaman içerisinde bunun için bir e-ticaret projesi kurmak adına vergi mükellefi olmaları gerekir. Tam da bu noktada kurulması gereken işletme modeli şahıs şirketi işletme modelidir. Bu şekilde vergilendirmeniz ilk aşamada daha az olacaktır. Tabi ki sene içerisinde ki gelirinizin durumuna göre zaman içerisinde vergi dilimlerine girersiniz. Devlet, bu vergi dilimlerini her sene belirler ve Resmi Gazete yayını ile tüm Türkiye genelinde ki işletmelere ilan eder.

İnternetten Şahıs Şirketi Kurma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bunun için devletin kurmuş olduğu herhangi bir sistem bulunmamaktadır. Ancak özel bir proje olarak ortaya çıkan Mükellef.co sisteminin sizlere böyle bir hizmeti bulunuyor. Öncelikle bireysel işletme kuruluşu aşamasında devlet, gelip ofis olarak gösterdiğiniz adres üzerinde incelemeler yapar. Bu incelemeler akabinde sizleri mükellef yapma yolunda somut adımlar atar.

Mükellef.co sistemine ücretli üye olduğunuz an itibari ile de sizler için tüm bu süreci sistemin mali müşavirleri yönetir ve sizler sadece denetleme esnasında iş ofisinizde olursunuz. İş ofisi olarak ille bir dükkan tutarak göstermek zorunda değilsiniz. Evinizin bir odasını ofis olarak ayarlamak ve göstermek dahi bu anlamda yeterli olacaktır. Mukellef.co sistemine bireysel işletme kaydı yaptırmak aylık 225 TL olarak ücretlendiriliyor. Bu aşamadan sonra sizden mali müşavirlerin istediği belgeler aşağıdaki gibidir;

 

  • Mali Müşavir vekaleti
  • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı
  • Nüfus cüzdan sureti
  • Vesikalık fotoğraf
  • İmza beyannamesi
  • İkametgah
  • Araç alış senedi ve ruhsat (varsa)

Bu belgeleri sistem üzerinden müşavirlere ilettiğiniz an itibari ile en ufak bir sorun olmaksızın başvurunuz yapılır. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından 30 gün içerisinde ofis adresi olarak gösterdiğiniz ikamete Maliye görevlileri gelir. Ofis olarak değerlendirmek sureti ile değerlendirme yapılır ve sonuç olumlu olur ise bireysel işletme olarak vergi mükellefi süreciniz başlar.

e-Ticaret Sitesi Kurmak için Vergi Mükellefi Olmak Zorunlu Mu?

Tabi ki zorunludur ancak bunun resmi olarak şu aşamada herhangi bir denetimi söz konusu değildir. En basitinden e-ticaret sitenizden kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız sanal pos başvurusu yapmanız gerekir. Bunun için de sizden vergi mükellefi olduğunuza dair resmi belgeler isteniz.

Kaşenizin ve imza sirkülerinizin de olması bu noktada en önemli unsurların başında geliyor demek yanlış olmaz. Sonrasında ise süreç son derece basit şekilde işler.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.