İşçilerde Zam Pazarlığı Başladı.İşçiler Ne Kadar Zam Alacak?

İşçilerde Zam Pazarlığı Başladı.İşçiler Ne Kadar Zam Alacak?

İşçiler Ne Kadar Zam Alacak? Çalışan herkes için önemli olan ne kadar maaş aldığıdır.Çünkü tüm çalışanlar aldığı maaş doğrultusunda gereksinimleri yerine getirebilir.Bu doğrultuda özellikle memurlar ve işçiler için toplu görüşmelerin önemi oldukça büyüktür.Memurlar için toplu görüşmelere henüz geçilmedi.Ancak işçiler için toplu görüşmeler başladı.İşçi tarafı ve hükümet tarafı toplu sözleşmede tekliflerini sunmaya başladı.Peki taraflar hangi teklifleri sundu?İşçiler ne kadar zam alacak? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İşçiler Ne İstedi? Hükümet Ne Verdi?

İşçiler Ne Kadar Zam Alacak? İşçiler adına toplu sözleşme masasına oturan Türk-İş, 157 bini kendisine, 33 bini başka sendikalara üye toplam 190 bin işçi için pazarlık yapıyor.Yaklaşık 190 bin işçi de toplu sözleşmeden çıkacak sonucu beklemektedir.Yani işçilerin gözü kulağı buradan gelecek sonuçta diyebiliriz.İşçi tarafı bu toplu sözleşmede hükümetten yüzde 18 zam istedi.Ancak hükümetin bu teklife bakışı işçilerin istedikleri gibi olmadı.Çünkü, hükümet yüzde 6+3 teklif etti.Bu da demek oluyor ki aradaki far büyük.Hangi oranlarda birleşilecek bunu zaman gösterecek.

Türk-İş Hangi Talepleri Sundu?

İşçiler Ne Kadar Zam Alacak? İşçiler adına masada yer alan Türk-İş yetkilileri dediğimiz gibi yüzde 18 zam istedi.Bu zam için gerekçelerini de belirtti.Peki bu gerekçeler neler?Sendika hangi sebeplerden dolayı bu kadar zam istedi?Dilerseniz buna bir göz atalım.Türk-İş’in taleplerini şöyle sıralayabiliriz:

-Öncelikle Hükümetten  iyileştirme talep ediliyor.Buna göre, Brüt 2 bin 200 liranın altında ücret alan işçilere 400 lira, 2 bin 250-2 bin 500 arasında brüt ücret alanlara 200 lira, 2 bin 500-2 bin 800 lira arasında brüt ücret alanlara, 2 bin 850 lirayı geçmemek şartıyla, 100 lira verilmesi talep ediliyor

-. Birinci yıl için istenilen ücret zammı, 2017 yılı için yüzde 18. İkinci yıl, 2017 yılında gerçekleşen enflasyon oranına 4 puan ilave edilerek ücret zammı yapılması isteniyor.

-Vergi dilimlerinin işci ücretlerini olumsuz etkilememesi için de, bin liralık denge ödeneği talep ediliyor.

Bunun dışında Türk-İş’in başka talepleri de oldu.Yukarıda sayılan talepler genel olarak özlük haklarına yönelik taleplerdi.Bundan başka diğer talepleri de aşağıdaki gibi sayabiliriz:

1)İşçiler enflasyona ezdirilmesin

2)Taşeron işçilere kadro verilsin

3)Geçici işçilere kadro verilsin

4)Vergi nedeniyle maaşlar düşmesin

Çocuk İşçi ve Genç İşçi Kimlerdir? Bunlar Hangi İşleri Yapabilir?

Alınacak Yeni İşçi için Devletten Büyük Destek Gelir Vergisi Tebliğ Taslağı Yayınlandı

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)