İşler Kolaylaştı. Artık Vergi Dairesi ve Emniyete Gidilmeyecek.

İşler Kolaylaştı. Artık Vergi Dairesi ve Emniyete Gidilmeyecek.

araç tescil işlemleri noterlere devredildi .Araç almak isteyenler, araç değiştirecekler için yeni düzenleme dün yürürlüğe girdi. En son çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile bu zaman kadar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan  araç tescil işlemleri, Türkiye Noterler Birliği idaresinde  bulunan noterlere  devredildi. Yapılan bu değişiklik de vakit kaybedilmeden resmi gazetede yayınlandı.Peki yapılan bu değişiklik ne anlama geliyor? Vatandaşın işini kolaylaştıracak mı? Detaylar yazımızda…

Değişiklik Neler Getirdi?

araç tescil işlemleri noterlere devredildi .Yapılan değişiklikle Emniyetin araçlarla ilgili  yapmış olduğu iş ve işlemleri artık noterler yapacak. Güvenlikle ilgili sorumluluk tamamen noterlerde olacak. Araç sicil ve tescilindeki bilgiler ,Türkiye Noterler Birliği tarafından saklanacak ve güvenlik tedbirleri Noterler Birliği tarafından sağlanacak.Yapılan işlemlerden Emniyet anında bilgilendirilecek. Sistem emniyetle entegre biçimde olacak. Yani,Türkiye Noterler Birliği koordinesindeki noterlikler aracılığı ile yapılan tüm işlemler yapıldığı anda Emniyete iletilecek.

Vergi Dairelerine EK 1 Belgesi Götürülecek mi?

araç tescil işlemleri noterlere devredildi .Belki de en merak edilen konulardan biri de vergi dairelerine gidilip gidilmeyeceği hususudur.Yapılan bu değişiklikle artık emniyete gidilmeyecektir.Dolayısıyla artık vergi dairesine uğrama zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır.Önceden sistem şöyle işliyordu.Araç tescil işlemlerini emniyet yaptığı zaman ,size ek 1 belgesi verip bunu vergi dairesine götürmenizi istiyordu.Şimdi bu işlemleri noter yapacağı için, otomatikman vergi dairesine de gidilmeyecek.Yani her şey tek elde toplanmış oldu.

Noter Yapacağı İşlemler Ne Kadar Ücret Alacak?

araç tescil işlemleri noterlere devredildi .Düzenleme henüz yeni yapıldığı için,noterlerin yapacağı bu işlemlerden ne kadar ücret alacağı şu an için net değildir.Noterliklerin araç tescil işlemlerinden alacağı hizmet bedeli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğinin görüşlerinin alınması ardından Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılacak ortak yönetmelik ile belirlenmiş olacak.

Vatandaşların mağdur olmaması için geçiş aşamasında ,araç tescil işlemleri Türkiye Noterler Birliği koordinesindeki noterlere devredilinceye kadar geçen sürede Emniyet Müdürlükleri işlemleri yapmaya devam edecek. Devir sonrasında araç sicil belgeleri gizli olarak saklanacak.

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı İçeren Torba Yasa Mecliste Bu Hafta Yasalaşıyor ? yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Kademeli Geçişte Kimler Ne Zaman BES’e Geçecek?Memurlar Ne Zaman Geçecek?BES’te Hangi Şirketler Var? yazımıza ulaşmak için tıklayınız.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)