Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak.Son Gün Ne Zaman?

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak.Son Gün Ne Zaman?

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak. Türkiye’de kredi kartı kullanımın önemi çok büyük.Yapılan alışverişlerin büyük çoğunluğu kredi kartıyla yapılıyor. Kredi kartı kullanmanın bir çok avantajı olduğundan dolayı kart kullanımı daha yaygın durumdadır. Bu avantajlardan , kişiler kadar devlete de yararlanmaktadır. Mesela kredi kartıyla yapılan alışverişlerde, büyük ölçüde  kayıt dışının önüne geçilmiş olur.Kredi kartı hemen her alanda kullanılabilen bir kart iken,bazen devlet önlemleriyle kullanımı kısıtlanabiliyor.Tıpkı bu günlerde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu‘nun aldığı karar gibi.Peki BDDK ne karar aldı? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kart Kullanımı İnternete Kapatılıyor.Son Gün 17 Ağustos

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kredi kartıyla ilgili yankı uyandıracak bir karara imza attı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan kararla birlikte tüm kredi kartları internet alışverişine kapatılacak. Mevcut durumda Türkiye genelinde halen kullanılmakta olan 176 milyon adet kredi kartı ve bankamatik kartı internet alışverişine kapatılacak. İnternetten yapılacak online alışverişe kapatılma tarihi ise  17 Ağustos 2017.Yani 17 Ağustos 2017 tarihine kadar internetten serbestçe online  alışveriş yapılacak.Bu tarihten sonra ise kartlar otomatik olarak online alışverişe kapatılacak.

Bu Uygulamanın Yapılmasındaki Amaç Nedir?

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapaıacak olan bu uygulamanın asıl amacı güvenlik.Bu zamana kadar ,Bankalar tarafından kullanıcıya internet üzerinden alışverişe imkan tanıyacak şekilde gönderilen kartlar, çok sayıda istismarı da beraberinde getirdi. Yeni alınan karara göre tüm kredi kartları internetten alışverişe kapatılacak. Güvenlik adına yapılan bu uygulama sadece yeni kartları değil geriye dönük olarak eski kartları da kapsayacak şekilde olacak.

İsteyen Tekrar İnternete Açtırabilecek Mi?

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılacak. Kartlar  17 Ağustos 2017 tarihine kadar şuan ki mevcut düzene göre kullanılmaya devam edecek.Yani ,bu tarihe kadar kartlar normal seyrinde kullanılacak. Ancak 17 Ağustos 2017’den sonra eğer onay vermediyseniz internetten alışveriş yapmanız engellenecek.Kullanıcılar, online alışveriş için kartını kullanmak isterse bankası ile görüşüp yazılı veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartının internete  açılmasını talep edecek.Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. İnternete tekrar açtırmak için  SMS veya e-posta gibi yollar kullanılmayacaktır.Açtırmak için mutlaka yazılı veya sesli onay kaydının olması gerekmektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)