Vergi ve Güncel Haber Portalı

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ?

28.12.2017
53
Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ?

26/12/2017 Tarihinde Makine Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK)  resmi internet sitesinde yayınlamış olduğu duyuru ile    7020 Sayılı Kanun Kapsamında hurdaya ayrılan araç alımına başlayacağını duyurdu. Hangi Makine Kimya Müdürlükleri alım yapacak ?  Hurda araç Fiyatı Ne Kadar Olacak ? Hurda Fiyatı Ne Kadar Olacak ? Hangi araçları alacak ve  diğer ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.  Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ?

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Bundan Önceki yazılarımızda Hurda yasası yürürlüğe girdi mi? Hurda yasası resmi gazete 2018 Yayınlandı mı? Hurda yasasında son durum 2018 Nedir? Hurda yasası ne oldu ? Hurda yasası ne zaman son bulacak ? Hurda yasası 7020 Sayılı Kanunun hangi maddesinde düzenlendi ? Hurda yasası son tarih Kesinleşti mi ? Hurda yasası ne zaman bitiyor Uzayacak mı ? Hurda yasası 2018 ? Hurda yasası araç fiyatları belli oldu mu ? Hurda yasası araç bedeli belli olduysa fiyatlar ne kadar ? Hurda Yasası Aralık 2018 Neden önemli konuları hakkında bilgi vermiştik. Yazımız içinde ki diğer yasalara tıklayarak o yazılara ulaşabilirsiniz.

 Makine Kimya Hangi İldeki Müdürlüklerde Hurda Araç  Alım Yapacak ?

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Makine Kimya Endüstrisi Kurumu yapmış olduğu duyuru da alımların. Sadece Ömrünü Tamamlamış Araç tesisi bulunan MKE Hurda İşletmesi Müdürlüğü  Kırıkkale ve Aliağa Hurda Müdürlüklerince, adı geçen MTV Genel Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda, taşıtları sahiplerinden teslim alacaklardır.  denilmiştir.

Hacizli Mevcut Olan Araç Hurda Yasasından Faydalınır mı Araç Haciz Kaldırma ?

Makine Kimya Hangi Araçları Alacak ?

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? MKE Hurda İşletmesi Müdürlüğü ilgili trafik sicilinde model yılı 1997 veya daha eski olan otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtları sahiplerinden teslim alacaklardır.

Hurda Araç Alımı Ne Zaman Uygulanacak?Hurda Yasasında Son Durum

Hurda Araç Alımları Başladı mı ?

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ?  7020 Sayılı Hurda Yasasına göre.  Makine Kimya Hurda Müdürlüklerinde alımlar başladı. İsteyen model yılı 1997 veya daha eski olan otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü araç sahipleri araçlarını teslim edebilirler.

Hurda Araçlar İçin Tebliğ Yayınlandı.Hangi Kurumlara Nasıl Başvurulacak?Hangi Başvuru Formları Doldurulacak?

 Hurda Araçlar için Ne Kadar Ücret Ödenecek ?

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Ulaştırma Bakanlığı  Makine Kimya Endüstrisi tarafından 7020 sayılı kanun kapsamında alınacak araçlar için. Yeterli kaynak bulunamadığından  sadece araçlar için hurda müdürlükleri tarafından  sadece hurda malzeme parası ödenecek. Ödenecek ücret bundan önceki hurda yasası ile alım fiyatlarının çok çok altında bir miktar.  hurda Müdürlükleri aldıkları hurda araçlar için sadece  hurda malzeme parası ödeyecek.  Hurda Müdürlüğü 2017 yılı ikinci yarısı için ödeyeceği hurda miktarı Ton başına sadece 224 TL hurda malzeme parası ödeyecek.

Hurda Araç Alımı Ne Zaman Başlayacak Paraları Ne Zaman Verilecek ?

  Makine Kimyaya Hurda Araç tesliminde Yapılacak İşlemler Nelerdir ?

Yapılan duyuruda yapılacak işlemler şu şekilde sayılmıştır.

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bu görüşü doğrultusunda ve yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde, 7020 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesinin birinci fıkra hükmünden faydalanmak isteyen mükellefler;  Maliye Bakanlığınca yayımlanan 27/07/2017 tarihli 48 Seri No’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde belirlenen esas ve usuller çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirerek taşıtlarını Kurumumuza teslim etmek istemeleri halinde; ÖTA tesisi bulunan MKE Hurda İşletmesi Müdürlüğü  Kırıkkale ve Aliağa Hurda Müdürlüklerince, adı geçen MTV Genel Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda. Tebliğ eki formlar kullanılarak. İlgili trafik sicilinde model yılı 1997 veya daha eski olan otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtları sahiplerinden teslim alacaklardır.

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı.Tebliğe Katkıda Bulunabilirsiniz

Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Taşıt sahiplerinin, taşıtlarını MKE Hurda İşletmesi Müdürlüğüne bağlı Aliağa Hurda Müdürlüğüne ya da Kırıkkale Hurda Müdürlüğüne teslim ettikten sonra. Almış oldukları teslim tutanakları ve Tebliğ ekinde yer alan dilekçe ile birlikte herhangi bir trafik tescil kuruluşuna giderek.  Taşıtlarının hurdaya çıkarılma ve trafik tescil kaydından silme işlemini tekemmül ettirmeleri gerekmektedir.  Taşıtlarını ilgili Hurda Müdürlüğüne (Kırıkkale ya da Aliağa) teslim eden mükellefler.  Araçlarını hurdaya çıkarma işlemlerini tamamladıktan sonra, trafik tescil kuruluşlarınca kendilerine verilen “Hurdaya Çıkarılmıştır” şerhli “Motorlu Araç Tescil Belgesi’ni, ilgili Hurda Müdürlüğüne (Kırıkkale ya da Aliağa) ibraz ettikten sonra hurda bedeli ödemesi; Belediye ve İl Özel İdarelerinin hurda araçları için uygulanan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2017 yılı 2. altı aylık fiyatı olan 224,00 TL/Ton (bu bedel her 6 ayda bir güncellenmektedir) üzerinden araç sahiplerince beyan edilen banka hesap numaralarına ilgili Hurda Müdürlüğünce yapılacaktır.

  Trafik Tescil tarafından İşlem Yapılmadan Gidenlerin İşlemleri Yapılmayacak ?

    Makine Kimya Hurda Araç Alımına Başladı Fiyat Ne Kadar Oldu ? Yapılan duyuruya göre Trafik tescilden işlem yapmayanların ne aracı alınacak ne de ödeme yapılacaktır.   Bu konuyla ilgili duyuruda geçen ibareler  şu şekildedir.

Trafik tescil kuruluşunda hurdaya çıkarma işlemi tamamlanmayan ve taşıt sahiplerince. “Hurdaya Çıkarılmıştır” şerhli “Motorlu Araç Tescil Belgesi’ni ilgili Hurda Müdürlüğüne (Kırıkkale ve Aliağa) ibraz edilmeyen taşıtlar. Bertaraf  işlemine tabi tutulmayacak ve bu araçlar için de  taşıt sahiplerine malzeme bedeli ödemesi yapılmayacaktır.

Makine Kimya Endüstirisi Tarafından Hurda araç alımı ile ilgili yapılan duyuruya buradan ulaşabilirsiniz

Hurda Yasası Kapsamında MKE Ne Zaman Araç Alımına Başlayacak

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.