Mevcut BES Olanlar Otomatik BES’e Katılacak Mı? Mevcut BES’e 1000 TL Verilecek Mi?

Mevcut BES Olanlar Otomatik BES’e Katılacak Mı? Mevcut BES’e 1000 TL Verilecek Mi?

mevcut bes olanlar otomatik bes’e katılacak mı? Bireysel emeklilik sistemi bazıları için 01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi.Kamu çalışanları için ise 01.04.2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecektir.Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) uygulamaya girmesine rağmen hala akıllarda bazı sorular vardır.Bu sorular herkes için farklı yorumlanabilmekte  ve karışıklık iyiden iyiye artmaktadır. Bu yazımızda BES için herkesin birbirine sıkça sorduğu bir soruyu cevaplamaya çalışacağız.Mevcut BES’te olanların durumu hakkında Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Otomatik BES Nedir?

mevcut bes olanlar otomatik bes’e katılacak mı? Otomatik Bireysel emeklilik sistemi, devlet tarafından zorunlu olarak gelecekte daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak adına uygulaması yapılan bir projedir.Yani bir anlamda, belli bir yaşa gelindiğinde kimseye muhtaç olmadan veya daha rahat yaşam sürmek için şimdiden yapılan birikim projesidir.Normal olarak daha önceki bireysel emeklilikler isteğe bağlıyken otomatik bes zorunludur.Yani 45 yaş altı ve fiil ehliyetine sahip kişilerin mutlaka bu sisteme dahil olmaları gerekmektedir.Girişte zorunlu olan sistemde bir esneklik tanınarak 2 ay sonra cayma hakkı tanınmıştır.Yani 2 ay donra sistemden çıkabilmek mümkündür.

Devletin BES’te Katkısı Ne Olacak?

mevcut bes olanlar otomatik bes’e katılacak mı? Devletin katkısı iki türlü olacak.

  • Birinci olarak, maaşlardan kesilip, BES’e ödenen katkı paylarına devlet de yüzde 25 katkı yapacak. Yani, maaştan her ay 100 TL kesilip, emeklilik hesabına yatırıldığında; devlet de her ay  ayrıca hesabına 25 TL yatıracak.yani toplamada tutar  125 TL olacak.
  • İkinci olarak; cayma hakkını kullanmayan çalışanlara, bir kereye mahsus olmak üzere devlet, 1.000 TL ilave katkı yapacak.Bu 1000 TL sisteme girdikten 3 ay sonra otomatik olarak hesaplara yansıyacaktır.Çünkü kişi cayma hakkını kullanamadığı i.im devletin bir ödülüdür.

Mevcut BES’i Olanlar Ne Yapacak?

mevcut bes olanlar otomatik bes’e katılacak mı? Mevcut bireysel emeklilik sistemi olan 45 yaş altı çalışanlar sisteme otomatik olarak ilave edilecekler.Bu kişiler mevcut BES  ile birlikte otomatik BES için ayrı ayrı prim yatırmak zorunda kalacaklar.Ancak otomatik BES’ten 2 ay sonra kendi istekleriyle çıkabileceklerdir.

Mevcut BES’i Olanların Otomatik BES’e Katılma Hakları Var Mı?

Mevcut BES’te olanların bu sözleşmelerini iptal  ettirip otomatik BES’e katılma hakları bulunmuyor.

Mevcut BES’i Olanlara Da 1000 TL Verilecek Mi?

Mevcut BES’te olanlar devletin  otomatik BES’lere tanıdığı hak olan 1000 TL’den yararlanamazlar.Yani bu kişiler daha önceki sözleşmelerindeki haklarından yararlanabilirler.Yüzde 25 devlet desteğinden yararlanabilirler.

2017 Zorunlu Bireysel Emeklilik Uygulaması Nasıl Olacak Tüm Ayrıntılar ? yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bireysel Emeklilik Maaştan Ne Kadar Kesilecek?

Zorunlu Bireysel Emeklilikle İlgili Geniş Bilgi

Kademeli Geçişte Kimler Ne Zaman BES’e Geçecek?Memurlar Ne Zaman Geçecek?BES’te Hangi Şirketler Var?

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*