Vergi ve Güncel Haber Portalı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler

18 Şubat 2017 tarihli 29983 Sayılı Resmi gazetede   Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği yayınlandı. Yayınlanan bu tebliğ ile artık SGK’nın prim hizmet beyannamesi ile Vergi Dairesine verilen muhtasar beyanname birleştirildi. Yeni ismi Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi oldu. Bu beyanname ile birlikte beyanname vereceklerin kapsamı genişliyor ve verilme süreleri de değişiyor.  Bu tebliğle birlikte ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı haricinde hizmet akdiyle işçi çalıştıran kim olursa olsun mükellef olsun veya olmasın, basit usul veya gerçek usul farketmeksizin artık bağlı bulunduğu vergi dairesine muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermek zorundalar.  

 Muhtasar Ve Hizmet Prim Hizmet Beyannamesini Kimler Verecek ?

 Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler

  • Gerçek Usulde Mükellefler
  • Şirketler
  • İşçi Çalıştıran Basit Usul Mükellefler
  • Özel İnşaat Sahipleri
  • Ev Hizmetleri haricinde işçi çalıştıranlar

Beyanname vermek zorundalar. Beyannameler işçi çalıştırıyorsa beyannameler artık sadece AYLIK VERİLECEK.

31 Mart Tarihine Kadar Vergi Kimlik Numarası ( Vergi kimlik Numarası ile İş yeri sicil numarası  Eşleştirmesi Gerekiyor.

 Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler Yayınlanan tebliğ ile birlikte yayında işçi çalıştıranlar 31 mart 2017 tarihine kadar vergi kimlik numarası ile  iş yeri sicil numarasını eşleştirecekler eşleştirme için İşlemler ;

  • Yetkili vergi dairesine başvurarak. İnternet vergi dairesi kullanıcı kodu parola ve şifre alacağız.
  •  Şifreyi aldıktan sonra İnternet Vergi Dairesi adresine gireceğiz. 
  • Kullanıcı giriş bölümünden kullanıcı kodu, parola ve şifre ile internet vergi dairesi kişisel sayfamıza giriş yaparız.
  • Giriş yaptıktan sonra bu ekrandan (sistemde daha açılmadı)  EK 8 doldururuz. ve kayıt işlemini yaparız.
  • Eşleştirme İşlemleri  31 Mart 2017 tarihine kadar yapılması gerekir.

  Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler  *Bankalar ve aracı kurumların 193 sayılı Kanunun geçici 67 nci maddesinin bir ve üç numaralı fıkraları kapsamında yaptıkları kesintileri beyan ettikleri “Muhtasar Beyanname (G.V.K. Geçici 67 nci Maddeye Göre Yapılan Tevkifatlar İçin)” bu Tebliğ hükümleri kapsamı dışındadır.

 Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler  *Prime esas kazanç ve hizmet bilgileri, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile elektronik ortamda gönderilirken beyannameyi gönderen tarafından beyannamenin ilgili alanlarında yer alan “asıl/ek/iptal” seçeneklerinden işverenin durumuna uygun olanı her bir işyeri için sigortalı bazında belirtilecektir.

 Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Eşleştirme Yapacaklar için Adım Adım Tüm İşlemler  *Alt işverenler, asıl işverenin Kurum işyeri sicil numarası ve kendilerine ait alt işveren kodunu yazarak çalıştırdıkları sigortalılar için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini vereceklerdir.

*Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi https://ebeyanname.gib.gov.tr/internet adresinden görüntülenebilecektir.

*Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi kağıt ortamında verilemeyecektir.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.