Mükellefi Rahatlatan Açıklama : ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’

Mükellefi Rahatlatan Açıklama : ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’

 ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’ . Maliye Bakanı Naci Ağbal, Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 61. Kongresi’nde gündeme daire önemli konularda açıklamalarda bulundu.Genel ekonomik durumlar hakkında bilgi veren AĞBAL, Maliye yapısı için de durum değerlendirmesinde bulundu.Bu zamana kadar yapılmış olan icraatlardan bahseden AĞBAL , mükellefler için de önemli bir haberden bahsetti.Bu haberin de en kısa zamanda da yürürlüğe gireceğini söyledi.Peki mu haber neydi? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Defter Tasdikleri Kalkıyor

 ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’ .Basit usule tabi mükelleflerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Naci AĞBAL, defeter tasdiki konusunda da önemli açıklamalarda bulunup, mükellefi rahatlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada haksızlık vardı. Yaklaşık 750 bin esnafımız bugün basit usulde defter tutuyor. Dolayısıyla bu kardeşlerimize önemli bir imkanı getirdik. Eğer işinde düşme olursa, tekrar basit usule dönme imkanı getirdik. Bugün esnafımızın 8 bin liraya kadar olan kazançlarından artık vergi almıyoruz. Burada 750 bin esnafımız bu uygulamadan yararlanacak. Emekli olup da esnaflığa devam eden kardeşimiz herhangi bir kesinti olmadan emekli aylıklarını alabilecek. Yakında inşallah esnafımız noterde değil, artık odasında tasdik ettirebilecek. Bunu da önemsiyoruz. Ama ilerde bu defter tasdiğini tamamen kaldıracağız.” diye konuştu.

Tasdik Ettirilmesi Zorunlu Olan Defterler Hangileridir?

 ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’.VUK’ una göre, aşağıda yazılı defterlerin kanunda belirtilen süre içresinde tasdik ettirilmesi zorunludur:

Yevmiye ve envanter defterleri,

— İşletme defteri,

— Çiftçi işletme defteri,

— İmalat ve İstihsal Vergisi defterleri, (Basit İstihsal Vergisi defteri dahil) 

— Nakliyat Vergisi defteri,

— Yabancı nakliyat kurumlarının hâsılat defteri,

— Serbest meslek kazanç defteri

Defterlerin Tasdiki Ne Zaman Olur?

 ‘Defter Tasdikini Kaldıracağız’.VUK’ una göre defter tutmak zorunda olan gerçek ve tüzel kişiler, kullanacakları defterleri, aşağıda yazılı zamanlarda tasdik ettirmeye mecburdurlar:

Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda;

— Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda;

Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlayarak on gün içinde;

—Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce.

Engelliler İçin ÖTV İndirimi Nasıl Olur? Hangi Araçlar Alınabilir? Şartları Nelerdir?

 

Nakliyecilere Müjde 900 Litre Mazot ÖTV’siz Verilecek

 

Hangi Ücretler Beyana Tabidir ? 2017 Ücret Geliri Elde Edenler için Vergi Rehberi YayınlandıYorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)