Vergi ve Güncel Haber Portalı

2019 KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık Olur?

01.08.2019
146
2019 KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık Olur?

2019 KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık Olur? Pek çok geri ödemeli olarak okumakta olan öğrencilerimizin ve mezun olmaya yaklaşan tüm Öğrenim Kredisi almış öğrencilerimizin en çok sorgulama yaptıkları konu olarak araştırılmaktadır. Yaşadığımız ülke koşulları ve her geçen gün artan genç işsiz nüfus ile mezun olan vatandaşlarımızın kullanmış oldukları KYK Öğrenim Kredisini geri ödeme işlemi sırasında bir takım sıkıntılı durumlar oluşmaktadır. Oluşan durumlar karşısında nasıl bir yol izleyerek ilerleyebilirsiniz tüm sorularınıza yazımızda cevap bulabileceksiniz.

2019 KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

2019 KYK Öğrenim Kredisi, Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilerimizi maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. 2019 KYK Öğrenim Kredisi, katkı payına karşılık olarak öğrenci adına borç kaydedip, yüksek öğretim kurumlarına Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ödenen paradır.
2019 KYK Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir. Öğrenci kredisi, öğrencinin eğitim masraflarını üstlenen aile bireylerine veya düzenli olarak gelir sağlayan bireylere, eğitim masraflarını karşılamak amacıyla verilen kredi türüdür.

2019 KYK Öğrenim Kredisinden aşağıdaki öğrenci bireylerimiz faydalanabilmektedir.

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

2019 KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödenmez İse Ne Olur?

2019 KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödenmez ise kredi kullanan öğrenci belli yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Öğrenci belirli kurallar çerçevesinde aldığı KYK Öğrenim Kredisini, belirli bir zaman çerçevesi sonunda geri ödemekle yükümlüdür. KYK Öğrenim Kredisi alan öğrencilerimiz mezun olduktan iki yıl sonra almış olduğu Öğrenim Kredisini geri ödemekle yükümlüdür. Herhangi bir ödeme yapmak için başvuruda bulunup ödemeye başlamayan öğrencinin aldığı öğrenim kredisi üzerine ödemediği her gün için Günlük Gecikme Faizi uygulanmaktadır.

Gecikme zammıyla beraber borç şu şekilde hesaplanır:

Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

İşsizler, askere gidecek olanlar, lisans eğitimine ara vermeden  yüksek lisansa başlayacak öğrenciler  www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, vergi dairesine aktarılmaktadır. Düzenli ödeme yapıp hiç gecikme faizi işlenmemiş öğrenciler ve ödeme planında en fazla bir taksit aksatması bulunan öğrenciler ödemelerini aynı şekilde Ziraat Bankası üzerinden yapmaya devam edeceklerdir. Bu öğrenciler için herhangi bir değişiklik yoktur. “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşmadığınız sürece Ziraat Bankası’ndan ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

2019 KYK Öğrenim Kredisi Zamanında Ödenmezse E Haciz Gelebilir?

2019 KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık olur? Sorusuna yanıt olarak vergi dairesinden yapılan bilgilendirmeye rağmen herhangi bir yapılandırma ya da ödeme yapmayan öğrencilere e haciz işlemi uygulanmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan çıkan borç alacak işlemi için daha önce getirilen affa müracaat etmeyenlere uyarı yapıldığı dikkate alınarak Maliye Bakanlığı aracılığıyla vergi daireleri takip yaptı. Ardından binlerce borçlunun banka hesaplarından elektronik yöntemle paralar tahsil ediliyor. Vatandaşlar elektronik haczi banka hesaplarındaki azalmadan fark ediyor. Üstelik bankalar arası yapılan EFT masrafı da haciz işlemi uygulanan hesap üzerinden tahsil edilmektedir.

2019 KYK Öğrenim Kredisinden E Haciz Nasıl Kaldırılabilir?

2019 KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık Olur? Öğrenim Kredisi kullanan birey için E haciz işlemi uygulamasının kaldırılması ancak haczedilen dosya üzerindeki ilgili borcun ödenmesi gerekiyor. İlgili borç ödendikten sonra ancak hesaplar üzerinden e-haciz kalkar.

2019 KYK Öğrenim Kredisi üzerinden gerçekleşen E Haciz işleminin kaldırılması 2 şekilde gerçekleşmektedir. Bu yöntemlerden birincisi 2019 KYK Öğrenim Kredisi kullanan bireyin borcunun tamamını ödemesidir. Öğrenim Kredisi üzerinden hesabınızdaki E haciz işleminin kaldırılmasının ikinci koşulu ise borç meblağınız üzerinde yapılandırma uygulayarak taksitlendirme işlemi ile borcunuzu ödemeye başlamaktır. Yaptığınız düzenli ödemeler karşısında yapılacak incelemeler doğrultusunda E Haciz işleminizi zaman içerisinde kaldırabilirsiniz.

2019 KYK Öğrenim Kredisi E-Haciz Süreci Nasıl İşler?

E-haciz uygulanabilmesi için vergi daireleri borçlu kişilere “6183 Sayılı Kanun”un 55. Maddesine göre, “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumu bir “ödeme emri” ile tebliğ olunur”  yani, 7 gün içerisinde ödeme yapılmadığı takdirde ödeme emri kesinleşir. Kesinleşen ödeme emrinden sonra VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) uygulamaları gereğince her vergi dairesi borçlu mükelleflerinin unvanı, adı soyadı, kamu borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi, vb. bilgileri liste halinde elektronik ortamda bağlı bulundukları Vergi Dairesi Başkanlıklarına bildirir. Kendilerine borçlu mükellefle ilgili kapsamlı listeleri alan Vergi Dairesi Başkanlıkları/Defterdarlıklar bu listeyi hemen elektronik ortamda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğüne bildirir. Buradan da Gelir İdaresi borçlu mükellefleri için Türkiye çapındaki bankaların genel müdürlüklerine bildirir. Banka Genel Müdürlükleri, kendilerine gelen kamu borçlusu listelerindeki bilgilere göre herhangi bir saatte elektronik haciz tatbik edebilir. Böylece E-haciz başlamış olur.

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?Hangi Kurum Haciz Koyabilir? Yargıtay Kararı Emeklileri Üzebilir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  İLETİŞİM kısmında size ulaşmak istedim bir konu hakkında fakat henüz bana dönüş yapılmadı.Yardımcı olurmusunuz

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Buradan dönüş yapabilirsiniz iyi günler

   1. murat dedi ki:

    birebir yazışacağımız sosyal ağ mümkünmüdür sorunum birden fazla.Fikir edinmem gerek

    1. Emre ÇELİK dedi ki:

     her türlü sorununuza buradan cevap vermeye çalışıyoruz

     1. murat dedi ki:

      Benim 2o bin tl küsür ana para 21 bin tl küsür ise faiz borcum bulunmakta. Vergi dairesine gidip bu 40 bin tl borcumu taksitlendirme formunu doldurup ilgili görevliye verdiğimde beni müdür bey ile görüşmeye yönlendirdi. Müdür bey ile görüştüğümde benden 10 bin tl peşinat istedi geri kalan tutarın taksitlendireleceğini söyledi. Sorum şu benden peşinat istenmesi kanunen doğrumudur? Müdür bey’in insiyatif’ine kalmış birşeymidir? Yada 10 bin tl peşinat yerine daha az bir miktarda istenebilirmiydi benden.Yanıtlarsanız sevinirim

     2. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Değerli okurumuz 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine göre taksitlendirme yapılmaktadır. Yetki Tamamen Müdür beyin takdirindedir. Peşinat işine gelirsek ise peşinat kısmında % 25 genelleşmiş vergi dairelerinde uygulanmaktadır. Peşinat istenmedende taksitlendirme yapılabilmektedir. Peşinat olayı sadece borcu yoktur yazısı talebi olduğunda yapılırsa istenir onun oranıda % 10 dur İyi günler dileriz

     3. murat dedi ki:

      Hocam perşembe günü ilk maili attım cevap dönülmedi, 2.kez attım yine cevap dönülmedi. Facebook sayfanızdan mesaj attım cevap dönülmedi. Şuanda da tek bir cümle yazıp bıraktınız. sanırım 3 gün sonra cevap alabilirim.

 2. Kübra dedi ki:

  Ali Bey merhaba. Benim sorum 2019 Temmuz ayında öğrenim kredisinin taksiti başlıyordu fakat borç ertelemenin son gününü kaçırmışım.Borcumu erteleyemiyorum. Şu an 2 aylık taksiti yatırmadım. Yedi sekiz ay da yatıramayacağım. Vergi dairesi ne zaman haciz koyuyor. Bu durumda bir yere dilekçe verebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? İyi akşamlar.

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Vergi dairesinden yapılan bilgilendirmeye rağmen herhangi bir yapılandırma ya da ödeme yapmayan öğrencilere e haciz işlemi uygulanmaktadır.

 3. Nur dedi ki:

  merhaba,benim kyk borcumdan ötürü hesabımda e haciz uygulanmış olup 20.11.19 tarihinde hesabımdaki paraya el konulmuş ordan tahsil edilmiş bilgim dahilinde olmadan,herhangi bir sigorta girişim yok bir yerde çalışmıyorum.Çok mağdur durumdayım.vergi dairesine başvursam taksitlendirme olur mu borcuma,el konulan paranın bana iadesi olur mu acaba taksitlendirsem??şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   e-Haciz uygulamasını kaldırmak için vergi dairesine giderek yapılandırma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Birde borcun tamamını ödemeniz halinde e-Haciz işleminiz kaldırılır.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.