Vergi ve Güncel Haber Portalı

Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.4 Yılda Bir Sınav Olacak

09.06.2017
26
Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.4 Yılda Bir Sınav Olacak

Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.Eğitim sisteminde yenilikler her geçen gün devam ediyor. Yeniliklerin hemen hepsi eğitim sistemini ileri düzeye taşımayı amaçlamaktadır.Bugün  de yepyeni bir uygulamanın temellerini atacak eylem planı resmi gazetede açıklandı.2017-2023 yılları arasını kapsayan Öğretmen Strateji Belgesi, 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.Buna göre öğretmenler için yeni düzenleme getirilecek.Peki öğretmenlere gelecek olan bu yeni düzenleme neleri beraberinde getirecek?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Resmi Gazeteye Göre Öğretmenleri Neler Bekliyor?

Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.Resmi gazetenin 09/06/2017 tarihli yazısına göre belgenin, “2.1 Öğretmenlerin Gelişim İhtiyaçlarını Tespit İçin Periyodik Olarak Yapılacak Bir Performans Değerlendirme Sistemini Hayata Geçirmek” başlıklı bölümünde tüm öğretmenleri yakından ilgilendiren hedefler konulmuştur. Buradaki önemli belirlemeler şu şekildedir:

  • Öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının objektif biçimde ortaya konulması ve sürekli mesleki gelişim konusunda teşvik edilmelerinin sağlanabilmesi için öz değerlendirmenin yanı sıra okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene en doğru ve objektif geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan ve Öğretmen Yeterliklerinin temel alındığı bir performans değerlendirme sisteminin oluşturulacak.
  • Söz konusu performans değerlendirme sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirme ve bireysel mesleki gelişim çalışmalarının planlanması gibi alanlarda objektif ve somut bir kriter olarak dikkate alınacak.
  • – Ayrıca tüm öğretmenler 4 yılda bir sınava tabi tutulacak. Bu sınav sonuçları, yetersiz öğretmenlere yönelik tedbir alınmasında, kariyer gelişimi, terfi ve hizmet puanlaması hesaplamasında dikkate alınacak.

Resmi Gazetede Yayınlanan Belgede Hangi Hedefler Bulunuyor?

Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.Öğretmenleri ilgilendiren konularda hangi hedeflerin olduğu Öğretmen Strateji Belgesiyle sunulmuştur.Buna göre, öğretmenlerin hangi hedefler doğrultusunda neleri sağlayacakları aşağıda belirtilmiştir:

Eylem 1;Öğretmen yeterliliklerinin ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmesi

Açıklama;Bakanlıkça belirlenmiş Öğretmen Yeterliliklerini ulusal ve uluslararası gelişmeler doğrultusunda güncelleyerek ilgili paydaşlara duyurmak

Süre;2017 yılı sonuna kadar.


Eylem 2; Bütün öğretmenler için zorunlu bir performans değerlendirme sisteminin geliştirilmesi

Açıklama;Öğretmen yeterlilikeri çerçevesinde öğretmenlerin mesleki gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, mesleki gelişim çalışmalarının izlenmesi, yönlendirilmesi ve değerlendirilmesine yönelik çoklu veri kaynağına dayalı değerlendirme yaklaşımı çerçevesinde bir performans yönetim sistemi kurmak.
Performans değerlendirme sonucunu mesleki gelişim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanı hesaplaması vb. alanlarda bir kriter olarak kullanmak

Süre;2018 yılı sonuna kadar


Eylem 3;Eylem: Bütün öğretmenlerin her dört yılda bir Öğretmen Yeterlikleri çerçevesinde yapılacak olan sınava tabi tutulması

Açıklama;İstihdam edilen tüm öğretmenleri her dört yılda bir Öğretmen Yeterlikleri çerçevesinde yapılacak olan sınava tabı tutmak. Bu sınav sonuçlarını öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve buna yönelik tedbirlerin alınması, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanının hesaplanması vb, alanlarda bir kriter olarak kullanmak

Süre;2018 yılı sonuna kadar


Eğitimde Yeni Dönem.Zorunlu Eğitim 13 Yıl Olacak

2017 Ek Ders Ücretlerinin Net Miktarı Belli Oldu 2017 Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Kadar Oldu ?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.