Yeni Ötv Oranları, Karşılaştırmalı

Yeni Ötv Oranları, Karşılaştırmalı

Araçlar üzerinden alınan ÖTV oranlarını belirleyen kriterlerin yeniden belirlenmesi yönünden bakanlar kuruluna yetki verilmiştir. 6761 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun.  24 kasımda , Resmi Gazetede Yayınladı. Yasanın çıkması…. ile Bakanlar kurulu 2017 yılını beklemeden yetkisini kullanarak yeni ÖTV oranları  25 kasım 2016 tarihinde belirledi.

Yeni Oranlar Nedeniyle Otomobil fiyatları arttı mı ?

25 Kasımda Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile ÖTV oranlarında yapılan artış nedeniyle otomobil fiyatlarına da % 3,5  ile % 11 arasında zam geleceği tahmin edilmektedir. Bu artış nedeniyle yıl sonu nedeniyle hareketlilik olan otomobil piyasasında durgunluğa neden olacağı tahmin edilmektedir.

Yeni ÖTV oranlarında  kriterler Nelerdir?

Bakanlar kurulunun almış olduğu kararla birlikte ÖTV oranın belirlenmesinde motor silindir hacminin yanı sıra otomobilin vergisiz fiyatı da (matrahı) belirleyici olacak. Düşük matrahlı araçlarda artış daha az, yüksek matrahlı araçlarda ise artış daha yüksek olacak.

Bakanlar Kurulu Kararıyla Neler Değişti ?

Yeni ÖTV oranlarında yapılan değişikle birlikte kriter sadece motor silindir hacmi değil vergisiz fiyatlarıda esas alınmıştır. Bu değişikliğe göre;

Motor silindir hacmi 1600 cm3 ‘ü geçmeyen otomobillerde ÖTV uygulaması.

  • ÖTV matrahı olan vergisiz fiyatı 40.bin  TL  ve üzerinde, 70 bin TL ve altında olan otomobillerin, yeni ÖTV oranı, 5 puan artış ile yüzde 50 oldu.
  • ÖTV matrahı olan vergisiz fiyatı 70 bin TL’nin üzerinde olan  otomobillerin ÖTV oranı ise 15 puanlık artış ile yüzde 60 oldu.
  • Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen ÖTV matrahı olan vergisiz fiyatı 40 bin TL’nin altında kalanlar için herhangi bir değişiklik olmadı. ÖTV ıranı olan yüzde 45 oranını  aynen korundu.

Motor silindir hacmi 1600-2000 Cm3 arası olan otomobillerde ÖTV uygulaması

  • ÖTV matrahı olan vergisiz fiyatı 100 bin TL’yi aşmayan  otomobillerin, yeni ÖTV oranı 10 puan artış ile yüzde 100 oldu.
  • ÖTV matrahı olan vergisiz fiyatı 100 bin TL’nin üzerinde olan  otomobillerin ÖTV oranı ise 20 puanlık artış ile yüzde 110 oldu.

Motor silindir hacmi 2000 cm3 ‘ü geçmeyen otomobillerde ise vergisiz fiyata göre bir ayrıma gidilmeden 15 puanlık artış ile yüzde 160’a çıkartıldı.

Bu bilgilere göre otomobil fiyatlarında artış olacağı beklenmektedir. Çünkü ÖTV de oransal artış yapılan otomobillerin piyasa payının yaklaşık yüzde 65’e olduğu bilinmektedir. Dizel araçların vergisiz fiyatı yüksektir. Bu nedenle  fiyatı yükselecek araçların başında dizel araçlar olacağı görülmektedir. Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL’ın yaptığı açıklamalara göre, hazineye gelir gelecektir. Yeni ÖTV oranları nedeniyle hazineye yaklaşık üç milyar lira gelir getireceğini tahmin edilmektedir..

Eski ÖTV oranları ile Yeni ÖTV oranlarının Karşılaştırılması:

eski-otv-oranlari
Düzenlemeden Önceki ÖTV Oranları.

 

yeni-otv-oranlari
Yeni Düzenlemeye Göre Ortaya Çıkan ÖTV Oranları

 

matraha-gore-oranlar
Vergisiz Fiyata Göre ÖTV Oranları

ÖTV ile ilgili önceki yazımıza ulaşmak için DOKUNUNUZ

KONUYLA İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN DOKUNUN

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*