Vergi ve Güncel Haber Portalı

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

24.12.2019
6
SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir? Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak herhangi bir işte çalışan ve çalışırken de hamilelik sürecini kuruma bağlı olarak geçiren kadınlarımıza devletimizin tanımış olduğu bazı haklar mevcut olmaktadır. Çalışan anne adaylarına canlı olarak doğum yapan ve gerekli olan şartları taşıması halinde devletimiz bu kişilere doğum parası ödeneğinde bulunmaktadır. Devletimiz sosyal devlet anlayışının gerekliliklerinden biri olan çalışan ve canlı olarak doğum yapan annelere doğum yardımı ödeneği vermektedir. Anneler için tanınan bu haktan yeni doğum yapmış ve doğuma az zaman kalmış olan anneler, kendilerine tanınan bu haktan faydalanabilmektedirler. Anne ve babaların doğum telaşı ve çıkacak olan doğum masraflarının belli bir kısmını devlet tarafından karşılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum parası halk arasında çocuk parası olarak geçmektedir. Tabi ki devlet tarafından sağlanan diğer ödeneklerde olduğu gibi doğum parasını almak için de belirtilen bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Doğum Parası ödeneği için gereken şartları taşımanızın dışında da bu ödenek için gereken başvurular ve yaptığınız başvurunun durumunu sorgulamak için bazı pratik çözümler bulunmaktadır. Yazımızda anne adaylarına ve henüz yeni anne olmuş tüm kadınlarımıza yol göstermek adına tüm detayları sizler için derlemiş bulunmaktayız.

SGK Doğum Parası İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır?

SGK Doğum Parası İçin Nereye Başvuru Yapılmaktadır? SGK’lı olarak doğum yapan kadınlarımızın başvuruları sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleşmektedir. Annenin bebeğini hastane ortamında dünyaya getirmesinin ardından, sisteme doğum kayıtları girildikten sonra anne ve baba otomatik olarak Doğum Parası başvurusunu gerçekleştirmiş olmaktadır. Sosyal Güvenlik Sistemi içerisine gerekli verilerin işlenmesinin ardından, annenin adına açılmış olan hesap numarasına gereken ödeme işlemi gönderilir.

Doğum Parası başvuru işlemi otomatik olarak gerçekleşmemiş aileler için de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl müdürlükleri ve resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Diğer bir başvuru yöntemi de İlçe kaymakamlık bünyesinde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına doğum parası ödeneğine başvuruda bulunabilmektedirler. Yapacağınız doğum ödeneği başvurusu ile evrak eksiğinizin olmaması ve evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.

Canlı Doğum Yapan Kadına Verilen Ödenekler Nelerdir?

Canlı Doğum Yapan Kadına Verilen Ödenekler Nelerdir? Doğum işlemi ile birlikte bebeğini canlı olarak dünyaya getiren anne ve babaya devletin sunduğu doğum sonrasında sağlanan çeşitli yardım ödenekleri bulunmaktadır. Doğum işleminin ardından ailenin yardım ödeneği için gerekli şartları taşıması koşulunun ardından yapılacak olan yardım ödenekleri aşağıdaki gibi olmaktadır. Aşağıda belirtilen yardım ödenekleri tek seferlik olup, her yani canlı doğumun ardından şartların sağlanmasının ardından alınabilmektedir.

 • SGK Doğum Parası
 • Çoklu Doğum Yardımı Ödeneği
 • Doğum Yardım Ödeneği,
 • Emzirme Ödeneği

SGK Doğum Yardım Ödeneğini Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

SGK Doğum Yardım Ödeneğini Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Belirtilen ödenek bir yardım değil SGK’ya bağlı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde belirtilen şartları sağlaması halinde alabileceği yasal hakkı olmaktadır. Belirtilen ödemeyi alabilmek için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

 • Belirtilen ödeneği almak için rapor süresince iş yerinde çalışmıyor olmanız gereklidir.
 • Doğum öncesinde doğum iznine çıkmadan çalışan işten ayrılıra bu haktan faydalanamamaktadır.
 • Doğum öncesindeki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi bulunmalıdır.
 • Doğum ödeneği için doğum işleminin başarılı ve bebeğin canlı olarak dünyaya gelmesi gerekmektedir.

SGK Doğum Ödeneğini e-Devlet Üzerinden Sorgulama

SGK Doğum Ödeneğini e-Devlet Üzerinden Sorgulama, SGK tarafından ödemesi gerçekleştirilecek olan ödeneğin yapılıp yapılmadığını sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Sorulama işlemini yapabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte en doğru kaynak ise e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Emzirme ve doğum ödeneği sorgulaması için e-Devlet sistemi üzerinden izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

 • turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Karşınıza gelen ekrana sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz.
 • Sistemin içerisine girişinizi başarılı bir şekilde yaptıktan sonra açılan arama sayfasına SGK Şahıs Ödemesi Sorgulama yazısı aratılmalıdır.
 • Açılan ekranda adınıza herhangi bir ödenek yapılmış mı görüntüleyebilirsiniz.

SGK Doğum Parasını Alo 170 Üzerinden Sorgulama

SGK Doğum Parasını Alo 170 Üzerinden Sorgulama, Doğum yapmış ve doğum parası başvurusu yapmış olan herkes sorgulama yapmak için Alo 170 numarasından sorgulamayı gerçekleştirebilirler. Alo 170 sorgulama hattı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından verilmekte olan hizmetleri sorgulamak ve cevaplamak için özel olarak kurulmuş bir hizmet sistemi olmaktadır. Doğum Parası ile ilgili her türlü sorularınız için Alo 170 hattını arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Tabi ki sorgulamalarınız için kimlik bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Var mı?

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Var mı? Doğum parası çalışan anneler tarafından alınan bir ödenek olmasına karşın, devletimizin uyguladığı yeni bir çalışma kapsamına göre artık çalışmayan annelere de doğum ödemesi verilmektedir. Çalışmayan anneler gerekli olan başvuruları yaptıkları takdirde kendilerine de doğum yardım ödeneği verilmektedir. Çalışmayan anneler, doğum parası ödeneği için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler. Verilecek olan doğum yardımı ödeneği aşağıdaki gibi olmaktadır.

 1. Çocuk İçin 300TL
 2. Çocuk İçin 400TL
 3. Çocuk İçin 600TL
 4. Ve Sonraki Her Çocuk İçin 600TL

SGK Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

SGK Doğum Parası Ne Zaman Ödenir? SGK doğum parası ödemesi gerekli başvuruların yapılmasından sonra 7 – 10 gün arasında değişiklik göstermektedir. Doğum parasının hesabınıza ödenip ödenmediğini belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz. Sorgulama işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden 4/A – 4/B İş Görmezlik Ödemesi Görme linki hizmetinden görüntüleyebilirsiniz. SGK Doğum Parasını takip etmemeniz durumunda, paranız hesabınıza yattığı halde geri ödeme sürecine girebilmektedir. Bu şekilde bir durum söz konusu olduğunda tekrar paranızın hesabınıza yatırılması sancılı bir dönem olabilmektedir.

SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar? Emzirme ödeneği bir kereye mahsus olarak yapılan tek seferlik bir yardım ödeneği olmaktadır. 2020 yılına ait olarak emzirme ödeneği yardım tutarı 180TL olmaktadır. Emzirme ödeneğinin SGK çalışanı geriye dönük 5 yıl içerisinde alabilmektedir. Emzirme ödeneği yardımı alabilmek için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Emzirme ödemeği için başvuruda bulunmamanız halinde 5 yıl içerisinde hakkınız dolar. 5 yıl içerisinde başvuruda bulunulmayan emzirme ödeneği hakkınız kaybolmuş olur.

Zimmet Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.