Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok.  Bankalarla kredi, kredi kartı, protestolu çek, senet ödemesi konusunda sorunlu olan vatandaşların.  bankalarla yeni bir sayfa açması için çıkarılan sicil affı yasası hiç bir banka tarafından uygulanmıyor ve yahutta uygulanamıyor. Bankalarla beyaz sayfa açmak için ve ihtiyacı olan krediyi ve kredi kartı almaya gittiğinde karşısında ne yasayı bilen bir personel. Ne de yasa çıkmadan önce Başbakan’ın veya bakanların dediği gibi uygulayan bir banka ile karşılaşıyor. Bunun sonucunda bankalarla beyaz sayfaya açmaya giden kredi kullanma kredi kartı alma hayalleri suya düşüyor.

Yasa Çıkmadan Önce Hükümet Sicil Affı ile ilgili Neler Demişti ?

 Başbakan Bin Ali YILDIRIM  Sicil Affı Sözleri

 Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok.  Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez  Birliği (TESKOMB) heyetini, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Burada yaptığı konuşmada  “Hem bankaların vereceği krediler, hem devletin vereceği destekler,  krediler, düşük faizli destekler, bütün bunların sağlıklı çalışması için ne  lazım? Esnafın sicilinin düzgün olması lazım. O veya bu nedenle sicili bozulmuş  esnafa sicil affı getiriyoruz. Çeki yahut senedi dönen, sicili bozulmuş, bu  nedenle verdiğimiz kredilere erişime imkanı zorlaşanlar için bir kolaylık. Bu  hafta bu sicil affı düzenlemesi Meclis’te görüşülecek, en kısa zamanda da  yürürlüğe girmiş olacak. Hayırlı olsun.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Sicil Affı Sözleri

 Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Sicil affına ilişkin yasa tasarısı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, tasarının yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. Tüfenkci, “Bunu sadece işletmeler, sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanlar, 6 ay içinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini, senetlerini ödedikleri halde 5 yıldan önce kara listeden çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanacaklar.” ifadelerini kullandı.

İşletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanlarıyla beraber, işlerine ivme kazandırma veya yeni iş yeri açma fırsatını yakalayacaklarını dile getiren Tüfenkci, “Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın Sicil Affı İle İlgili Sözleri

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Maliye Bakanı  Naci AĞBAL düzenlemenin borcunu ödeyen ya da yapılandıranlara doğrudan af getirmediği, sadece af yolunu açtığı değerlendirmeleri için.  “Bankalarımız uygulamakta arzulu, istekli, kolaylaştırıcı şekilde uygulanacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı. Ağbal, sicil affı düzenlemesini de içeren torba tasarının Meclis Genel Kurulu’nda önceki akşamki görüşmelerinde “Bu konuda gereken hukuki düzenlemenin çerçevesini oluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımız da burada belirlenmiş olan kural ve kaidelere uymaları halinde bu düzenlemelerden yararlanacaklar. Hep beraber bu uygulamayı takip edeceğiz” dedi. Uluslararası normlara, kaidelere, bankacılık sisteminin genel prensiplerine, risk esaslı bankacılık yöntemlerine de mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini belirten.  Ağbal, şöyle konuştu: “Bu düzenleme yapılırken bankalarımız son derece olumlu, son derece yapıcı, hayata geçirilmesi halinde uygulamak konusunda istekli olduklarını ifade etmişlerdir. Bu konuda bankalarımızla, Türkiye Bankalar Birliğiyle birlikte bu düzenleme konusunda ortak bir çalışma yapıldı.”

Bu açıklamaların Hiçbirini Bankalar Uygulamadı

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Hükümetin yetkili Ağızlarından yasa çıkmadan önce  gelen açıklamalar olsa da ve bu açıklamalara güvenerek bankalara giden vatandaşlarımız ve esnafımız büyük hüsranla dönüyor.   Bankaların bu uygulamaları yüzünden mağdur olanlar Hükümetten acilen açıklama ve  yasanın bankaların uygulanması için bankalara talimat vermesini beklemektedir. Uygulama yönünden Ne kamu bankaları ne de özel bankalara uygulamaya yanaşmamaktadır.  Bildiklerini okumaktadırlar.

Son Dakika Sicil Affı içeren Torba Yasa Tasarısı Mecliste Kabul edildi. Yazımız İçin Tıklayınız

Son Dakika. Sicil Affı Sadece Esnafı Mı İlgilendirecek?Meclise Ne Zaman Gelecek?Tarih Belli Oldu Mu? Yazımız için Tıklayınız

Son Dakika Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi. Yazımız için Tıklayınız

Sorularla Sicil Affı.Sicil Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yazımız için Tıklayınız

Son Dakika. Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandı Yazımız için Tıklayınız

Sicil Affında Uygulama Nasıl Olacak? Başvurular Ne Zaman Yapılacak Yazımız için Tıklayınız

Türkiye Bankalar Birliğinden Sicil Affıyla İlgili Son Dakika Açıklaması Yazımız için Tıklayınız

Kredi Sicilini Temizlemek İçin Ne Yapılmalıdır Yazımız için Tıklayınız

 

 87 Yorum "Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok"

 1. Cahit   8 Mart 2017 at 02:32

  Ya bakan bile bu bankalara gününü göstercez diyor daha dün dedi ve sonuç aynı cumaya kadar bu iş olmazsa yeminle ondan sonra olsada 5 oyum var 5 ide HAYIR olacak ben çektim hükümette çeksin!!!

  Cevapla
  • Sinan   14 Mart 2017 at 20:39

   Bende sicil affı mağduruyum ama benim oyum Evet olacak onurumu asla satmam bankalar para vermiyor diye Reisin herdaim yanındayız bankalar bana para vermese bile Gene Evet gene Evet

   Cevapla
   • Hasan   16 Mart 2017 at 22:20

    gülü diken…..

    Cevapla
 2. Mehmet   8 Mart 2017 at 19:19

  Yav inanmayın şunlara eğer sicil affini çıkarmak isteseler bankalara birakmazlardi maksat belli hala inaniyosunuz

  Cevapla
 3. ahmet   10 Mart 2017 at 22:53

  maksat belli adı sicil affı ama uygulama öle deil bankaların piyasadan alacağı tahsil yönünde bir yasa medyadan duyurdular sicil affı 12 milyon ilgilendiriyor diye reklam yapıldı ama sadece koca bir evet almak için araştırınca sonuç buraya çıkıyor borçlanmak için bile affı bekliyoruz durum bu

  Cevapla
 4. dolunay   12 Mart 2017 at 01:59

  Sicil affı diye birşey yok yani siciliniz temizlenmiyor,ben yaklaşık iki aydır bu sorunu çözmek için uğraşıyorum görüşmediğim banka kalmadı risk merkezinden tutun bankacılık denetleme ve düzenleme kuruluna kadar hepsiyle görüştüm devlet bankalarının dahi konuya ilişkin herhangi bir bilgisi yoktur,denizbank daha önce yapılandırdığım krediyi bahane edip kredi talebime olumsuz yanıt verdi oysa resmi gazetede çıkan sicil affı adı altında çıkarılan düzenlemede borcunun tamamını ödeyen yada yapılandıran ibaresi bulunmakta fakat banka politikası gereği kullandıramayız dediler ayrıca insiyatif daha öncede bankanın elindeydi şimdide bankanın elinde yani çıkan bu yasa yanlızca ticaretle uğraşana çıkmayıp herkesi kapsadığı gibi sözkonusu yasa kredi kullandırıp kullandırmamakta serbest maaş aldığım devlet bankası vakıf dahi değil kredi kullandırmak maaşımın üzerinde kameaş hesabını dahi artırmadı daha önce olduğu gibi risk merkezine ve kredi puanına bakılıyor değişen birşey yok bankalar devlet ile ve bankacılık denetleme ve düzenleme kuruluyla bir araya gelip bu düzenlemeyi onayladılar ve resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi fakat şimdi üç maymunu oynuyorlar görmedim,duymadım,bilmiyorum,yaşadığım bu sorunu üç kez bimere yazdım bu benim vatandaş olarak en doğal hakkım hatta sayın Gümrük Bakanı’nın bu konuda beyanı var şikayet gelirse gereğini yaparız hesap sorarız diye, şimdi bimerden cevap bekliyorum devletin çıkarmış olduğu bir yasayı veya bir düzenlemeyi uygulamayan kurum ve kuruluşlardan hesap sormasını bekliyorum umarım geç kalınmaz ben ve benim gibi mağdur olan vatandaşların sorunu biran evvel çözüme kavuşur,ayrıca ben devlet memuruyum maaşımda ne icra nede bir kesinti var bir iki krediyi yapılandırdığımdan dolayı puanım düştü kredi kullanamıyorum yıllardır bu tür bir düzenlemenin çıkmasını bekledim fakat şuana kadar hayal kırıklığı oldu,şunuda hatırlatmak isterim 2009 yılında çıkan yasa gerçekten sicil affıydı fakat başta’da belirttiğim gibi bu sicil affı değil sicilimiz silinmiyor,kara listeden çıkarılmıyoruz siz üste yazan habere bakmayın gerçeği yansıtmıyor,umarım hepimiz için hayırlısı olur.

  Cevapla
 5. okan gültekin   15 Mart 2017 at 22:09

  bizi kandırdılar hepsi yalancı sonuna kadar oyum hayır cünkü yalancılık yapıp bu milletin onuru ile oynadılar

  Cevapla
 6. koray 47   20 Mart 2017 at 16:52

  bankaya gittim kosgebin verdiği krediyi kullanmak için kefil istediler onuda götürdüm evim arabam işyerim ve yeni satın aldığım mağazam olmasına rağmen kredi notum düşük dendi sicil affından bahsettim bakmayın onların dediğine biz ayrı cumhuriyetiz diyen bir bankacı bence haklı bu hükümet kendi bankasına söz geçiremiyorki allahım nelere kadirsin sen

  Cevapla
 7. Engin   26 Mart 2017 at 04:44

  Sicilim bankalarda bozuk borcumu kapatalı 3 sene oldu sicil affı gelince cok sevindim 2gün önce bankaları gezdim devletin resmi gazetede yayınladığı yasayı hiç bir banka tanımıyor boşuna zaman kaybetmeyin yetkili kimse ilgilensin

  Cevapla
 8. Mustafa   28 Mart 2017 at 15:09

  Bimerden gelen cevap da hikaye diyor. Bankanın keyfine göre imiş. Devlet bu işin olmayacağı cevabını Bimerden veriyor zaten. Yorulmayın.

  Cevapla
 9. Hüseyin   28 Mart 2017 at 18:14

  Hocam bu işin sonu nereye varacak bilginiz varmı

  Cevapla
 10. Nuri   11 Nisan 2017 at 09:49

  Böyle yalancılık görmedim ben oyumu hep ak partiye vermistim.ama sicil affı yalanı beni çileden çıkarttı.borcum yok kredi cekemiyorum.bende sandıkta dalga gececem.başbakan diyorki sicil affı 16 nisandan sonraymis 16 nisandan sonra yapmayacaginizi bütün türkiye biliyor.sadece seçim zamanı milleti oyalamak erkekseniz seçimden önce yapın.

  Cevapla
 11. tolga   26 Nisan 2017 at 15:39

  yetkililerin gereğini yapmasını bekliyoz aksi taktirde bu millet salak değil gerekirse bidahaki seçimde bunu göz arda etmeyip şuanki var olan hükümeti tekbaşına iktidara getireceğini sanmam sadece düşman kazandırır oy kaybettirir. Önce esnaf vatandaşı düzlüğe çıkaracaksınki vergini ödeyebilsin çalışa bilsin maaş verebilsin çoluğuna çocuğuna ekmek götürebilsin şuvarki hangi partiden olursa olsun hiç bir millet vekilinin esnaf ve vatandaş gibi bi sıkıntısı yok anca kendilerini ve koltuklarını düşünürler vatandaşı düşünen kim kos koca bi hiç sadece kelime oyunuyla vatandaşı kullanıyolar başka bişey değil bana 20 bin tl koskepden kredi çıktı banka onaylıyo busefer koskep onaylamıyo nedenide ssk ve bağkur borcunu kapa vergini kapa öyle gel diyor. Yazık ya madem vermicen neden mesaj atıyonuz neden çünkü devlet verdiği krediyi kendi senin adına alıyo kendine olan borcunu kapatmak için seni bankaya borçlandırıp kendindeki borcu siliyo bukadar kurnazlar yani. Anlıcağınız borcu harcı olmayanın işine geldi şudemekki yine mağdur olan değil zengin olan parasına para koydu nerde mazlumun hakkı yok birde haktan bahsediliyor yazık valla çok yazık ve yazıklar olsun böyle kişiliklere hakkımızda haram olsun.

  Cevapla
 12. Bahri   27 Nisan 2017 at 15:25

  karar çıkarılıyor resmi gazete de yayınlanıyor sonra bankalar uymasın bunu takip eden falan yok arkadaşlar hükümet yetkilileri şuan başka planların peşinde bu dünya da yapılan her şey parası olan için bankaların alacağıyla ilgili bir karar çıksaydı şimdi kapımızda yatarlardı.
  sözün bittiği yer burası

  Cevapla
 13. Nahsen   30 Nisan 2017 at 22:59

  Benimde. Kart borcum vardı ödedim hacizleri kapattip temiz sayfa açtım rabbim herkesi bu banka borcu iletinden kurtarsın…demem o ki kart için başvuru yaptım. Olumsuz deniyor. Başbakan. Takipçisi olucaz diyordu.nerde takipçi. Arkadaşlar inanmayın Akp nin. İnsanların oyunu .alma oyunuydu. İstediklerini de yaptılar. Millet kimin umurunda.

  Cevapla
 14. Kenan   1 Temmuz 2017 at 02:41

  Hepsinin allah belasini versin milleti kandirdilar herzaman yaptiklari sey

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)