Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor mu İstanbul Halkali Bakırköy Vergi İndirimi Üst Sınırı Ne Kadar ?

07.02.2017
50
Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor mu İstanbul Halkali Bakırköy  Vergi İndirimi Üst Sınırı Ne Kadar ?

Maliye Bakanı Naci AĞBAL Bugün Katılmış olduğu bir programda araç alımarı içinde gerekirse ÖTV indirimi gelebileceğini belirtti. Yine Açıklamalarında Yabancıya konut satışı.  Bazı büyük kuruluşların Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi . Vergisini düzenli ödeyene vergi indirimi detayları hakkında bilgiler verdi.

Varlık Fonun Kurulması Geç Kaldı

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor. Maliye Bakanı Naci AĞBAL, Türkiye Varlık Fonunun kurulmasının geç kalındığını belirtti.  Burada önemli bir sorumluluk  alarak Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluşun sağladıklarını belirtti.  Varlıkların bir  araya getirilmesi ile oluşturulacak sinerji ile , Türkiye uluslararası projelerde önemli bir aktör haline gelecek, Varlık Fonu altına alınan şirketler, sayesinde yeni kaynak üretilecek. Türkiye’de sermaye piyasalarındaki oynaklıkların engellenmesi, büyük altyapı projelerin finansmanında önemli bir kaynak elde edileceğini belirtti.

Varlık Fonu Sayesinde Devredilen Kuruluşlar Daha Fazla KDV Sağlayacaklardır.

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor. Varlık Fonuna devredilen  şirketler , yönetim biçimi sayesinde daha fazla katma değer sağlayacaklardır. Başka alacağımız önemli  kararlar sayesinde  uluslararası ortaklıklar da yapacağız.  Varlık Fonu daha da güçlenecek ve daha da büyüyecek.  Kamu Varlıklarından bazılarının birleştirmeyi düşündüklerini aşama olarak şu anda hangilerinin bir araya getirildiğinde nasıl daha stratejik ve güçlü olacağını düşündüklerini belirtti.

Varlık Fonun Denetimi Azalmıyor Artıyor

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor. Varlık fonun denetimi azalma yerine daha detaylı ve uluslararası bir denetime tabi olduğunu belirtti. Varlık Fonu bağımsız kuruluşlar tarafından 3 aşamalı olarak  denetleneceğini ve denetimin  Bağımsız olacağını belirtti. Başbakan tarafından görevlendirilen 3 denetim elemanı tarafından da denetlenecek. Bunun yanı sıra  meclis denetimi olacak. .  Her sene yıllık bağımsız denetim raporu ve başbakana sunulan denetim raporu meclise gidecek.  Plan bütçe komisyonu her sene oturacak, fondaki tüm şirketleri tekrar tekrar denetleneceğini söyledi.

Devredilen Kuruluşların Personellerinin Herhangi bir Hak Kaybı Olmayacak ?

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor. Bankan Açıklamalarının devamında Varlık Fonu’na devredilen kuruluşların stratejileri, yönetimleri ve personelleri şu anda olduğu gibi devam edecek.  Hatta oluşturulan sinerji sayesinde varlıkların oluşturduğu bu değere daha fazla değer katılmış olacak.  Sadece devrin hisse devri olduğunu söyledi.  Söz konusu şirketlerin özelleştirme idaresindeki hisseleri,  Varlık Fonu’na devir olduğunu belirtti   Varlık fonu ile ilgili kanuni düzenleme de bunun belirtildiğini söyledi. Bu kuruluşlar bundan sonra Uluslararası standartlara sahip stratejilerle yönetilecek. Her şirketin kendi yönetim kurulu ve yönetimleri var.  Sadece hissedarlıktan kaynaklanan yönetim organlarını oluşturma yetkisini kullanacak. Stratejilere ve alınan kararlara hiçbir şekilde müdahale edilmeyecek.

Vergi İndirmi Oranı % 5 olacak İndirim en yüksek oranı  bir Milyon TL Olacak

Vergisini düzenli ödeyen vatandaşların yapılandırma nedenleriyle oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için.  Vergi İndirim konusunda uzun süredir çalıştıklarını belirtti. Vergi indirim saysinde  vergi mükellefi, mükellef olduğu vergi beyannamelerini süresinde ödemiş.  Yapılan denetimlerde herhangi bir eksiklik bir yanlışlık bulunmamışsa bu mükellefimizi ödeyeceği vergiden % 5 indirim yaparak  ödüllendireceğiz.  Bu indirimden yararlanmasını beklediğimiz Hedef kitle küçük esnaf olacağını belirtti.   İndirilecek olan vergi miktarının en üst sınırı ise  bir milyon lirayı olacak.

Yabancıya konut satışı sayesinde Yatırımlar Artacak ?

Maliye Bakanı Naci AĞBAL  Yabancıya konut satışı ile ilgili  açıklamalarında;

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor  İnşaat sektörümüzün ortaya koyduğu performans ile bölge ülkelerinden yatırım çekiyor.  Yabancıya konut satışı bir ihracat, ülkeye döviz kazandıran şirket.   Bugün bir inşaat şirketi yabancıya konut veya iş yeri açtığında yüzde 18’lik KDV’yi ödemeyecek.  Yabancılara konut satan inşaat şirketlerinin üzerine aldığı vergi yükünü iade edeceğiz. Geçtiğimiz yıl yabancılara 18 bin konut satılmış. Yeni düzenlememizde konut dışında ofisler de var. İnanıyoruz ki yabancılara yapılacak konut ve iş yeri satışları ciddi bir dinamizm kazanacak.

Tapu Harç Miktarları Değişiyor

Maliye Bakanı Yaptığı açıklamalarının devamında  İnşaat sektörünün hareketlendirilmesi için Bakanlar kuruluna Tapu harçlarının farklılaştırılması yetkisini aldık. Yakında konuyla ilgili yasal düzenleme yapacaklarını belirtti.

Sıfır Araç Alımlarında ÖTv İndirimi Gelebilir

Otomotivde sektörlerle istişare ediyoruz. Onlarla konuşuyoruz. Ekonomiyi canlandıracak tedbirler alınması gerekiyorsa, karşılıklı oturur konuşuruz. Hem otomotiv sektörü diğer bütün sektörlerde ekonomiye can verecek düzenlemeyi yaparız. Bir taraftan bütçenin iki yakasını bir arada tutmak,

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?Vergi Borcuna Taksit Olur Mu? Hangi Borçlar Taksite Girer Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Mükelleflerde Engellilik İndirimi Nasıl Olur Konulu Yazımız için Tıklayınız

Sorularla Kira Geliri.Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart Konulu Yazımız için Tıklayınız

Evleneceklere Müjde Beyaz EşyaLarda ve Mobilyalarda 30 Nisan’a Kadar Vergi İndirimi Ne Kadar Olacak Konulu Yazımız için Tıklayınız

2017 Genç Girişimcilere 75.000 TL Kazanç İstisnası Şartları ve Uygulaması Nasıl Olacak Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Beyannamelerinde Sekiz Bin TL İndirimi uygulaması Nasıl Olur Konulu Yazımız için Tıklayınız

2017 Basit Usul Beyanname Verme Dönemi Başladı Basit Usul Beyanname Verme Rehberi Konulu Yazımız için Tıklayınız

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? Nereye Başvurulur Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Beyannamesi Son Gününü Kaçırmayın Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Basit Usulde Beyanname Verme ve Ödeme Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Basit Usul Nedir? Şartları Nelerdir? Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sukru dedi ki:

    İlk önce vergide bindirme yaptılar .Ötv yi yükselltiler şimdide sadakamı veriyorlar kalsın .Yabancıya her şey beleş kendi vatandaşına ise işkence yapan bir ülkeyiz.Milletvekili cep telefonu yardımı alıyorken,sen nasıl vatandaşından daha fazla vergi toplarsın .Petrol olmuş 5.5 tl yazık

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.