Vergi ve Güncel Haber Portalı

2020 Sıfır Otomobil Vergisi Ne Kadar? Neye Göre Belirlenir?

11.02.2020
9
2020 Sıfır Otomobil Vergisi Ne Kadar? Neye Göre Belirlenir?

Bu makalemizde 2020 sıfır otomobil vergisi ne kadar ve neye göre belirlenir gibi soruları yanıtlayacağız. Bildiğimiz gibi vergi uygulamaları anlamında dünyanın en etkin ülkelerinden birisiyiz. Devlet ekonomisi büyüyor ve ekonominin olmazsa olmazlarından birisi de vergilerdir. Sıfır otomobil, lüks tüketim olarak kendisini gösterir ve bu anlamda ne olursa olsun fark yaratır. Vergiler, kısa bir zaman dilimi içerisinde gelen zamlar ile birlikte ciddi anlamda fark yaratır. Bu neden dolayısı ile sizlere 2020 MTV oranları ve vergi hesaplama konuları ile alakalı bilgiler sunacağız.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), otomobil için devlet tarafından belirlenmiş her sene ya da 6 ayda bir olmak üzere alınan vergi türüdür.

MTV, günümüzde altı aylık ve bir senelik olmak sureti ile hesaplanır. Her yıl enflasyon oranları ve tefe – tüfe değerleri dikkate alınarak zam yapılır. Devlet, özellikle sıfır model ya da genç otomobillere lüks tüketim gözü ile bakar. Bu neden dolayısı ile vergisi ciddi anlamda fazladır ve önem arz eder. Devlet, gelir idaresince bu ödenekleri düzenli olarak alır.  Bu ödeneklerin gecikmesi durumunda yine devlet tarafından belirlenmiş faiz oranı uygulanır.

Sıfır Otomobil Vergisi

Sıfır Otomobil Vergisi Neden Yüksektir?

Sıfır otomobil, bildiğimiz üzere günümüzde hemen hemen 100,000 TL üzeri bir alışveriş anlamına geliyor. Türkiye pazarında an itibari ile en ucuz sıfır model otomobil Fiat Egea. En boş paketini 90,000 TL dolaylarında alıyorsunuz ki ekstralar ile birlikte 100,000 TL civarında karşımıza çıkıyor.

Sıfır otomobil, maddi durumu iyi olan vatandaşlar tarafından alınabilir. Devlet, bu mantık ile hareket ettiğinden dolayı sıfır model otomobilleri LÜKS TÜKETİM olarak değerlendirir. Bu neden dolayısı ile sıfır model otomobillerin vergi oranları çok ciddi anlamda yüksektir. Tabi ki bu durum aracın marka, model, motor kapasitesi gibi detaylarına göre de değişiklik gösterir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

MTV, devletin belirlemiş olduğu standartları dikkate alarak hesaplanır. Aracın maddi değerinden tutun da birçok farklı detay ön planda tutulur. Devlet, bu vergileri tüm araba sahiplerinden istisnasız bir şekilde alır. Alınamayan durumlarda hacize kadar giden durumlar söz konusudur. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) neye göre belirlenir? Bu sorunun cevabı şu şekilde;

  1. Aracın tipi (otomobil, motosiklet, kamyonet, kamyon vs.),
  2. Aracın yaşı,
  3. Aracın motor silindir hacmi (CC değeri),
  4. Aracın ilk tescil tarihi (2018 öncesi ya da sonrası),
  5. Aracın maddi değeri (129,800 TL altı ve üstü sınırdır),

bu detaylara göre MTV fiyatı belirlenir. Devlet, bu MTV değerlerini belirlerken ciddi anlamda olumlu seçenekleri de beraberinde getirir. Hep birlikte bir 2020 motorlu taşıtlar vergisi (MTV) hesaplama yoluna gidelim. Detaylar şu şekilde;

  • Araç Tipi: Otomobil
  • Aracın Yaşı: 1 – 3
  • Motor Silindir Hacmi: 1801 – 2000 CC arası
  • Aracın İlk Tescil Tarihi: 01.01.2018 Sonrası
  • Aracın Değeri: 129,800 TL altı (KDV Hariç)

Bu özelliklere sahip bir otomobil sahibi olduğunuzu varsayalım. Bu otomobil için ödeyeceğiniz toplam motorlu taşıtlar vergisi (MTV) yıllık 5136 TL olarak belirlenir. 6 ayda bir ise 2568 TL olarak ödeme yapmanız gerekir.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) hesaplama aracı için TIKLAYIN. Bu hesaplama aracı, sizlere günümüz vergi uygulamaları kapsamında en doğru ve kesin sonuçları verecektir.

2020 MTV Hesaplama

2020 Sıfır Otomobil Vergisi Ne Kadar?

2020 yılında sıfır otomobil vergisi ya da diğer adı ile motorlu taşıtlar vergisi (MTV) hesaplama konusu basitleştirildi. Günümüzde internet ortamının sunduğu imkanlar sayesinde çok kolay bir şekilde hesaplama yapıyoruz. Devletin MTV açısından belirlediği dereceler bellidir.

Her otomobil için MTV farklı şekillerde ve farklı detaylar hesaplanarak yapılır. Günümüzde 1800 TL’den başlayarak 50,000 TL’ye kadar MTV uygulaması yapılmaktadır. Aracınızın maddi değeri ya da silindir hacmi, verginin hesaplanması konusunda ciddi anlamda önem arz etmektedir. Dolayısı ile hesaplama işlemini yaparken yukarıdaki hazır araçları kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.