Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Sıfır Otomobiller için ÖTV Zammı Açıklandı

31.08.2020
1
Sıfır Otomobiller için ÖTV Zammı Açıklandı

30 Ağustos 2020 günü itibari ile sıfır otomobiller için ÖTV zammı resmi merciler tarafından resmen açıklandı ve ortalık tabiri caizse karıştı. İnsanlar, otomobiller için ÖTV indirimi beklerken devlet aldığı resmi kararlar ile birlikte resmen daha yüksek ücretler ile insanlara vergi döndürecek gibi görünüyor. 2019 yılında yapılan ÖTV indirimi ile sıfır otomobil satışları patlamıştı.

İnsanlar, özellikle ikinci el otomobil piyasalarının patladığı şu günlerde devlet nezdinde bir ÖTV indirimi bekliyordu. Çünkü sıfır otomobil talebi arttıkça ikinci el otomobil fiyatları düşmek zorundadır ve hal böyle olunca da enflasyon ile bu yönden mücadele etmek mümkün olabilirdi. Fakat devlet, ne yazık ki yaptığı atılım ile birlikte ÖTV zammı yaptı ve ortalık tabiri caiz ise karıştı.

2020 Ağustos ÖTV Zammı Ne Kadar?

Aslına bakarsanız WEBTEKNO, bu anlamda sosyal medya hesapları üzerinden bir örnek tabloyu ve geçerli açıklamaları bizlere görsel olarak sunmuş. Otomobillerin lüks oranı arttıkça ödenen vergi ücretleri gerçekten “AMAN ALLAHIM” dedirtecek düzeyde. Aracınız ne kadar lüks ve yüksek kapasiteli ise o kadar yüksek ücretler ile değerlendirme yapma şansına da sahip olabiliyorsunuz.

Açıklanan resmi rakamlar ile birlikte ÖTV zammı ile alakalı elimizden geldiğince sizleri bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Zam açıklamasına dair detaylar aşağıdaki gibidir;

  • 1600 motor ve 130 Bin TL üzeri araçlar için ÖTV oranı %60’tan %80’e yükseltildi.
  • 2000 motor ve üstü araçlarda ÖTV oranı %100 – %160 seviyesinden %130 – %220 seviyesine yükseltildi.
  • Matrah seviyelerinde 70 Bin TL olarak belirlenmiş olan sınır, 85 Bin TL seviyesine yükseltildi.
  • Fiyatı 85 Bin TL’ye kadar olan tüm otomobillerden %45 ÖTV alınacak.
  • Fiyatı 85 Bin TL ile 130 Bin TL aralığında olan tüm araçlardan ise %50 ÖTV alınacak.

Kısacası bu rakamlar ile birlikte otomobiller için ödemiş olduğumuz rakamlar ciddi manada fahiş hale gelecek. Yani insanlar, bu anlamda devlete karşı gösterdikleri tepkiyi çok daha ciddi boyutlara taşıyacaklar. Hal böyle olunca kafalarda ciddi manada soru işaretleri olacak ve sıfır otomobil alımları duracak.

2020 Otomobil ÖTV Zammı Sonrası Araç Fiyatları Ne Kadar?

Bu noktada tabi ki otomobillerin motor kapasiteleri, silindir hacimleri gibi birçok farklı seçenek ön plana çıkarak hesaplama yapılır. WEBTEKNO, sağolsunlar bu anlamda bizlere yeni segment otomobilleri de baz alarak örnekler sunma yoluna gitmiş ve tıpkı yukarıda olduğu gibi bir örnek tablo hazırlamış.

BMW X7 gibi yüksek modellerde özellikle aracın kendi fiyatından 2 katı fazla şekilde vergi ödediğimizi görüyoruz. Aslına bakarsanız şimdi sizlere sunacağımız görsel ile birlikte durumun vehametini çok daha net bir şekilde gözlemleme şansına sahip olacaksınız. Bu anlamda lafı daha fazla uzatmadan sizleri hemen bu konu ile alakalı olarak da bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

Fiyatları aşağıdan yukarı doğru artacak şekilde inceleyip analiz edebilirsiniz. Fiyatların ne denli yüksek, fahiş şekilde karşımıza çıktığını net bir şekilde görme imkanınız olacak. Bu anlamda yakın bir zaman dilimi içerisinde daha yeni örnekler ile alakalı sizleri bilgilendirmek üzere içerikler paylaşacağız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.