Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika.Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Son Dakika.Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı? Hurda yasası için mükelleflerin bekleyişleri nihayet son bulacak.Daha önceki yazımızda bu konuya değinmiştik.Mükelleflerin hurda araç yasası konusunda da Bakanlığa talepleri vardı.İlk verilen Yeniden yapılandırma teklifinde hurda araçlarla ilgili bir ibare yoktu.Bunu gören araç sahipleri biraz umutsuzluğa kapılmıştı.Ancak 05/05/2017 tarihinde verilen ikinci yasa teklifiyle hurda araç yasası görüşülmeye başlanacak.Peki hurda araç yasası ne zaman resmi gazetede yayınlanacak.Meclisten ne zaman geçecek? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı? Hurda Yasasını içeren kanun teklifi 05/05/2017 tarihi itibariyle,Ak Parti Milletvekili Mustafa ELİTAŞ tarafından meclise sunuldu. İlk önce yasa teklifi mecliste Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Plan ve Bütçe Komisyonunda yasa teklifi görüşmeleri yarından itibaren  yani 09/05/2017 tarihinde başlayacak. Plan Bütçe Komisyonunda ki görüşmeler bu hafta sonuna kadar tamamlanır düşüncesindeyiz.Komisyondaki görüşmelerin ardından yasa teklifi,Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek. Meclis gündeminde görüşmeler ise iki gün süreceğini tahmin ediyoruz. Yasanın Resmi Gazetede yayınlanması tahminimizce Mayıs sonunu bulacak.Peki yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra ne olacak? Yasa Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz  Trafik Tescil kuruluşları ile vergi dairelerine başvurular başlayacak.

Hangi Araçlar Hurda Araç Yasasından Yararlanacak?

Hurda Araç Yasası Resmi Gazetede Yayınlandı Mı? İlgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan, model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31/12/2018 tarihine kadar ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle il özel idarelerine veya büyükşehir belediyelerine bedelsiz olarak teslim eden veya 26/09/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 21. Maddesinin (4) numaralı fıkrasında düzenlenen uygulama çerçevesinde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda işletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim eden gerçek ve tüzel kişiler adına,  hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin olarak 31/12/2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31/12/2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilir.

Yeni Vergi Affı Bu hafta Mecliste Kabul Edilecek mi ?

2017 Hurda yasası Başvurusu Ne Zaman Başlayacak Kimler Para Alacak ?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Aydın dedi ki:

  Ya yazdığınızdan siz bişey anliyomusunuz merak ediyorum

 2. Cüneyt dedi ki:

  Slm kolay gelsin hurda kanunu nezaman resmi gazetede yayınlancak acaba büyük bir bekleyişle bekliyoruz bilgi verirseniz cok memnun olucagım tşk

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   resmi gazetede yayınlandı ancak uygulanması için tebliğ gereklidir. bu tebliğ de en kısa zamanda yayınlanacaktır

 3. Gökhan dedi ki:

  Deniz araçlarının vergisi 2009a kadar motorlu taşıtlar vergisi olarak alınıyordu. Deniz araçları Hurda Kanunu kapsamına giriyor mu? Bilgi sahibi olan varsa cevaplamasını rica ediyorum. Teşekkürler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   şu anda böyle bir durum söz konusu değil.tebliğ yayınlandığında net bilgi verebiliriz.

 4. murat dedi ki:

  teblig resmi gazetede yayınlandımı hocam

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   hayır sadece taslak var ağustos yayınlanır temmuz vergi ayı olduğu için yoğunluğun geçmesi bekleniyor diye düşünüyoruz

 5. osman borekci dedi ki:

  aracımı normal bir hurdacıya verebilirmiyim aracın kendisi 430 kg simdi 200 kg etmez ne yapmalıyım

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   eğer aracın borcu varsa normal bir hurdacıya vermeniz sizin zararınıza olur

 6. yusuf seldüz dedi ki:

  arabamda 2001 den rehin var ama borcum yok aldığım kişiye hurdaya ayırabilirmiyim acaba.

  ..

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   rehin kalkmadan olmaz

 7. Zafer dedi ki:

  87 model aracım var sadece bir kaç yıllık mtv borcu var başka herhangi bir borcu yok, bu araç ile ilgili yapabileceğim en mantıklı ve kazançlı işlem nedir.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.