Vergi ve Güncel Haber Portalı

Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır? İnternet Üzerinden Ödeme Resimli Anlatım

Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır? İnternet Üzerinden Ödeme Resimli Anlatım

Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır? Aracı olanların uzun yol veya şehir içine çıktıkları zaman kendilerine sorduğu sorular vardır. Acaba ben buradan geçerken arkadan ceza yazıldı mı? MOBESE veya TEDES tarafından ceza yazılacak bir ihlal yaptım mı ? Arkamdan ceza yazıldı mı ? Gibi sorularınızın cevabını hemen öğrenebileceğiniz yöntemler mevcut olmaktadır. Trafik ihlalleri nedeniyle tarafınıza ceza yazılmışsa öğrenmenin bir çok yolu vardır.

Bunlardan birincisi beklerseniz Ceza yazan Emniyet şube müdürlüğü tarafından ikamet adresinize posta yoluyla  gönderir.

ikincisi ise E-Devlet şifreniz üzerinizden sırasıyla Anasayfa →E-Hizmetler→Emniyet Genel Müdürlüğü→Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ekranından cezanın yazıldığı tarihten 3 gün sonra görebilirsiniz.

Tarafınıza Ceza Yazılıp yazılmadığı sorgulamasını yapacağınız diğer bir yer ise Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sitesinden sorgulayabilirsiniz. www.egm.gov.tr→CEZA ve OTOPARK SORGULAMA ekranından TC kimlik no ile sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama Nereden Yapılır? Trafik cezası sorgulama işleminin birden fazla seçeneği bulunduğu gibi ödemenin de birden fazla seçeneği bulunmaktadır. Trafik cezasını ödeme seçenekleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  1.  Trafik Cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesi veya herhangi bir vergi dairesi veznesinden nakit parayla ödeme yapabilirsiniz.
  2.  Trafik cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra anlaşmalı bankalardan nakit veya hesabınızdan ödeyebilirsiniz.
  3. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. ( KONUNUN ALTINDA NASIL ÖDENECEĞİ RESİMLİ OLARAK ANLATILACAKTIR.)

Trafik Cezası Ödemede İndirim Var mı İndirim Ne Kadar?

Trafik Cezası Ödemede İndirim Var mı İndirim Ne Kadar? Trafik Cezaları TEBLİĞ tarihinden itibaren 15 GÜN içinde ödenirse Ceza Miktarı toplamı üzerinden %25 indirim olur. Örnek verecek olursak 200TL ceza Yersek Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde  ödeme yaparsanız. 200TL’den % 25 indirim yapılarak 150TL ödeme  yaparak kurtulursunuz.

 Trafik Cezası İnternet Üzerinden Ödeme Resimli Anlatım

Trafik Cezası İnternet Üzerinden Ödeme Resimli Anlatım, Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden trafik cezalarınızı anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla  güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

 Yeni İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

1)  İlk Olarak Gelir İdaresi Başkanlığının ( www.gib.gov.tr ) Sitesine girilir. Gelir İdaresi Başkanlığının ana sayfasından İnternet Vergi Dairesi bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Trafik Para Cezası ödeme 2017

 2) İnternet vergi dairesi bölümüne tıkladıktan sonra gelen ekrandan TC Kimlik No ile Giriş Bölümüne tıklayınız.

 

3) Tc Kimlik No ile Girişini tıkladıktan sonra bu bölümden kişisel bilgilerimizi doldurup sisteme giriş yaparız.

4) Sisteme Giriş Yaptıktan sonra  kişisel sayfamızın sol üst bölümünde bulunan Borç Sorgulama ve Ödeme bölümünün altında yer alan Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme ekranına tıklıyoruz.

5) Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme ekranına tıkladıktan sonra gelen ekrandan Trafik Para cezası borcu sorgulama ve ödeme ekranına tıklıyoruz. Açılan ekrandan sorgula  ve ödeye tıklıyoruz.

6)  Sorgula ve ödeye tıkladıktan sonra borcunuz varsa ekranda görünür.  Ödemeyi de bu ekran üzerinden Bankaların gelir idaresi ile anlaşmalı kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz.  Trafik cezanız daha yeni yazılmış ise alttaki bölümde ki  beyanen trafik cezası ödeme ekranından beyanla ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

7) anlaşmalı Bankalar Aşağıda ki gibidir.

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Zamanında Ödenmemesi Halinde Ceza Uygulanır mı?

Trafik Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Olur mu?

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.