Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım

Trafik cezası nasıl ödenir.? Nereye ödenir. Trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır?  İnternetten ödeme var mı ? Hangi Bankalara Ödeme yapabiliriz. İnternetten ödeme nasıl olur? Peşin ödeme indirimi oranı nedir? gibi sorularınızın cevapları yazımızın içeriğindedir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır ?

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?  Aracı olanların uzun yol veya şehir içine çıktıkları zaman kendilerine sorduğu  sorular  vardır.  Acaba ben burdan geçerken arkadan ceza yazıldı mı?  MOBESE veya TEDES tarafından ceza yazılacak bir ihlal yaptım mı ? Arkamdan ceza yazıldı mı ? İşte bu sorularınızın …cevabını vereceğim . Trafik ihlalleri nedeniyle tarafınıza ceza yazılmışsa öğrenmenin bir çok yolu vardır. Bunlardan birincisi beklerseniz Ceza yazan Emniyet şube müdürlüğü tarafından ikamet adresinize posta yoluyla  gönderir. ikincisi ise E-Devlet şifreniz üzerinizden sırasıyla Anasayfa →E-Hizmetler→Emniyet Genel Müdürlüğü→Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ekranından  cezanın yazıldığı tarihten 3 gün sonra görebilirsiniz. Tarafınıza Ceza Yazılıp yazılmadığı sorgulamasını yapacağınız diğer bir  yer ise Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün sitesinden sorgulayabilirsiniz.  www.egm.gov.tr→CEZA ve OTOPARK SORGULAMA ekranından TC kimlik no ile sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

Trafik cezası ödemenin birden fazla yolu vardır.  bunları sayarsak

  1.  Trafik Cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesi veya herhangi bir vergi dairesi veznesinden nakit parayla ödeme yapabilirsiniz.
  2.  Trafik cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra anlaşmalı bankalardan nakit veya hesabınızdan ödeyebilirsiniz.
  3. Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. ( KONUNUN ALTINDA NASIL ÖDENECEĞİ RESİMLİ OLARAK ANLATILACAKTIR.)

Trafik Cezası Ödemede İndirim Var mı İndirim Ne Kadar?

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

Trafik Cezaları TEBLİĞ tarihinden itibaren 15 GÜN içinde ödenirse Ceza Miktarı toplamı üzerinden %25 indirim olur Örnek verecek olursak 200 TL ceza Yersek Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde  ödeme yaparsanız. 200 TL’den % 25 indirim yapılarak 150 TL ödeme  yaparak kurtulursunuz.

 Trafik Cezası İnternetten Ödeme Resimli Anlatım

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden trafik cezalarınızı anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla  güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

 Yeni İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

 1)  İlk Olarak Gelir İdaresi Başkanlığının ( www.gib.gov.tr )  Sitesine girilir. Gelir İdaresi Başkanlığının Sitesi için tıklayınız.  Gelir İdaresi Başkanlığının ana sayfasından İnternet Vergi Dairesi bölümüne tıklarız.

Trafik Para Cezası ödeme 2017

 

2) İnternet vergi dairesi bölümüne tıkladıktan sonra gelen ekrandan TC Kimlik No ile Giriş Bölümüne Tıklarız.

 

3) Tc Kimlik No ile Girişini tıkladıktan sonra bu bölümden kişisel bilgilerimizi doldurup sisteme giriş yaparız.

 

4) Sisteme Giriş Yaptıktan sonra  kişisel sayfamızın sol üst bölümünde bulunan Borç Sorgulama ve Ödeme bölümünün altında yer alan Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme ekranına tıklıyoruz.

 

5) Taşıt Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme ekranına tıkladıktan sonra gelen ekrandan Trafik Para cezası borcu sorgulama ve ödeme ekranına tıklıyoruz. Açılan ekrandan sorgula  ve ödeye tıklıyoruz.

 

6)  Sorgula ve ödeye tıkladıktan sonra borcunuz varsa ekranda görünür.  Ödemeyi de bu ekran üzerinden Bankaların gelir idaresi ile anlaşmalı kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz.  Trafik cezanız daha yeni yazılmış ise alttaki bölümde ki  beyanen trafik cezası ödeme ekranından beyanla ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

7) anlaşmalı Bankalar Aşağıda ki gibidir.

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir ?

 

Araç vergisi İnternetten ödeme Resimli Anlatım yazımıza  Ulaşmak İçin Tıklayınız

Resimli Anlatımla Vergi Borcu Sorgulama Yazımız için Tıklayınız

6736 Yapılandırılmış Vergi borcunu internetten Kredi kartı ile ödeme yazımız için TIKLAYINIZ

2017 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 1 Yorum "Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım"

  1. Pingback: 2018 Radar Hız Sınırı Cezası Ne Kadar Hangi Hıza Ne Kadar Ceza

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)