Vergi ve Güncel Haber Portalı

Bakandan Açıklama Geldi.Artık Vergi Borçlarında Yapılandırma Olmayacak

Bakandan Açıklama Geldi.Artık Vergi Borçlarında Yapılandırma Olmayacak

Yapılandırmadan Birçok Mükellef Yararlandı

Artık Vergi Yapılandırması Olmayacak.Vergi borcunu olanlar için son yıllarda bir çok kez yapılandırma fırsatı geldi.Borcu olan mükellefler bu borçlarını ödeyerek yapılandırmadan yararlandı.Yararlanamayanlar ise bir sonraki yapılandırmadan yararlandı.Ancak bu yapılandırma borcu olanlar için iyi olsa da borcunu zamanında ödeyenler için bir anlam ifade etmedi.Hatta biraz serzenişte bulunanlar da olmadı değil.Borcunu zamanında ödeyenler neden zamanında ödeme yaptığını sorgulamaya başlarken hükümet onlar için de teşvikler yaptı.Böylelikle zamanında ödeme yapanlar biraz olsun ödüllendirilmiş oldu.Yapılandırmadan yararlanamayanların gözü yeniden yapılandırma olacağı yönünde iken bu konuyla ilgili bir açıklama geldi.Peki Maliye Bakanı Naci AĞBAL bu konuyla ilgili ne dedi? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Vergisini Zamanında ödeyene İndirim Uygulanıyor

Artık Vergi Yapılandırması Olmayacak. Kanunda bu konuyla ilgili hüküm bulunuyor.Buna göre,ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar ile kurumlar vergisi mükelleflerinden bazı şartları taşıyanların yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin %5’i, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilir.İndirim tutarı 1 milyon Türk lirasından fazla olamaz. İndirilecek tutarın ödenmesi gereken vergiden fazla olması durumunda kalan tutar, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihi izleyen bir tam yıl içinde mükellefin beyanı üzerine tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilir. Bu süre içinde mahsup edilemeyen tutarlar red ve iade edilmez. Gelir vergisi mükelleflerinin yararlanacağı indirim tutarı, ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle beyan edilen kazançların toplam gelir vergisi matrahı içerisindeki oranı dikkate alınmak suretiyle hesaplanan gelir vergisi esas alınarak tespit edilir.

Yeniden Yapılandırma Olmayacak

Artık Vergi Yapılandırması Olmayacak. Maliye Bakanı Naci AĞBAL yeniden yapılandırma konusunda olumsuz konuştu ve artık yapılandırma olmayacağını söyledi.Maliye Bakanı şunları söyledi:”İki yeniden yapılandırma kanunlar oldukça başarılı yapılandırmalar oldu. Zaman zaman birtakım çevreler eleştiriler yapıyor. Biz şunun gördük, vatandaş bu kanunlara büyük bir teveccü gösterdi. Devlet de aslında ciddi bir gelir topladı. 2016 yılında bütçe açığımızın bütçe hedeflerimizin aynı olmasının sebebi, yeniden yapılandırma gelirleri oldu. Burada şunu da yaptık ilk defa, yeniden yapılandırma kanunlarına ihtiyaç duymayacak şekilde bundan sonra kimse yeniden yapılandırma kanunu beklemesin. Borçlarını ödeme gücü varsa zamanında ödemesi lazım. Son iki yapılandırmada 27 milyar lira gelir topladık. Yine bu çerçevede yaklaşık olarak 138 milyar lira kamu alacağını da yapılandırmış olduk.”

Plakadan Araç, Borç Sorgulama. Hangi Araç Kime Ait? Borç Ne Kadar?Borç Vizeye Engel Mi?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.