Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

19.10.2020
1
Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi borcu yoktur yazısı nasıl alınır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle vergi borcu nedeni ile cezalar alan ve adli birimlere giden dosyaların sayıları da ciddi manada yükselme gösterdi. Kısa bir zaman dilimi içerisinde tabi ki insanların da ciddi manada araştırma yaptıklarını net olarak da söyleyebiliriz sanırım.

Vergi borcu yoktur yazısı, birçok yerde ve özellikle devlet kurumlarında işe girmek noktasında çok önemli bir unsur diyebiliriz. Bununla birlikte Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde devlet, tüm vergisel sistemlerini e-Devlet modeline taşıdı ve insanlara pratik seçenekler noktasında da alternatifler sunuyor. Merak edilenler noktasında da elimizden geldiğince şimdi sorulara yanıt verme amacı içerisinde olacağız.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Vergi borcu yoktur yazısı, doğrudan devletin kendi birimlerinden tedarik edebildiğiniz ve sizin devlete herhangi bir borcunuzun olmadığını gösteren resmi evraktır.

Resmi evrak kısmı önemlidir çünkü bu belgeyi sizlere vermek ile yükümlü tek merci devlettir. Günümüzde bu hizmetin de e-Devlet modeli üzerine taşınmasının ardından herhangi bir şekilde vergi daireleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Vergi borcunuzun olmadığına dair yazı, aslında sizin devlete herhangi bir şekilde borçlu olmadığınızın kanıtıdır. Ancak yanlış bilinen bir unsuru da bu noktada düzeltmemiz gerekiyor. Nedir o husus?

Trafik borcu dahi sizin devlete olan bir nevi vergi borcunuz anlamına gelir. Dolayısı ile ödemediğiniz bir trafik cezası dahi söz konusu ise vergi borcunuz var demektir. Bu neden dolayısı ile borç analizi noktasında ciddi manada önemli seçenekleri değerlendirmek çok önemlidir. Kısa vadede özellikle vergi borcuna istinaden çeşitli seçenekler de kendisini gösteriyor. Şimdi diğer önemli husus hakkında bilgi verelim.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nereden ve Nasıl Alınır?

Vergi borçlarınız ile alakalı olarak tüm dökümler dijital sistemlerde saklanır ve devlet günümüzde tüm birimlerine bu seçenekleri aktarır. Vergi borcu yoktur yazısı nereden alınır sorusunun yanıtı birçok farklı şekilde de kendisini gösteriyor. Peki bu belgeyi almak istediğiniz zaman nereye başvurmanız gerekiyor? Öncelikle bu işin kolayı ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunma amacı içerisindeyiz.

e-Devlet Üzerinden Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

  • Öncelikli olarak https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-borcuyokturyazisi linkine tıklayarak sayfaya geçiş yapın.
  • Karşınıza çıkan ekranda KİMLİĞİMİ DOĞRULA seçeneğine tıklayın.
  • Gelen ekranda e-Devlet şifreniz ile birlikte TC kimlik numaranızı girerek sisteme giriş yapın ve devam edin.
  • Akabinde karşınıza gelen ekranda hangi kuruma ibraz etmek üzere yazıyı almak istediğinizi el ile girin.
  • Akabinde gelen ekranda size vergi borcu sicil yazınız çıkacaktır. Bunu dilerseniz direkt olarak yazdırın. Dilerseniz PDF olarak masaüstünüze indirin ve kaydedin.

Vergi Dairelerine Giderek Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

Bu yöntemi maddeler ile hazırlamaya gerek yok. Eğer ki böyle bir yazıya ihtiyacınız var ise yapmanız gereken şey il ya da ilçe merkezinde bağlı olduğunuz vergi dairelerine başvurmak olacak. İlgili vergi memuruna talebinizi ilettikten sonra nereye ibraz etmek istediğinizi sizlere sunar. Akabinde detaylı bir dökümü ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde sizlere sunar.

Vergi dairelerinden alınan borcu yoktur yazısının ıslak imzalı ve kaşeli olması en büyük avantajıdır. Kimi kurum ya da firma, e-Devlet çıktısını kabul etmediğinden dolayı bu yola başvurmak zorunda kalabileceğinizi de kesinlikle unutmayın.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.