Vergi ve Güncel Haber Portalı

2021 Vergi Mevzuatı Yeni Değişiklikler Neler?

2021 Vergi Mevzuatı Yeni Değişiklikler Neler?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2021 vergi mevzuatı yeni değişiklikler neler sorusuna yanıt vererek fikir edinme yolunda adımlar atacağız. Türkiye genelinde özellikle pandemi sürecinin ortaya çıkması ile birlikte devletin vergi sistemleri ile alakalı olarak çok ciddi farklılıkları da beraberinde getirdiğini biliyoruz. Vergi usulleri kanunu kapsamında ciddi değişimler olmasa da uygulamalar ciddi olarak değişti.

Yeni GİB e-fatura ve e-defter zorunlu geçiş tarihleri açıklandı. Aşağıdaki tarihleri not almanızı tavsiye ediyor, bu tarihleri kaçırmamanız gerektiğinin altını çiziyoruz.

Yapılan açıklamaya göre;

 • Gelir İdaresi Başkanlığı, 2021 yılında 5 milyon TL ve üzeri olan brüt satış hasılatı veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı olan firmaların 2021 Temmuz ayına kadar e-faturaya geçmelerinin zorunlu olduğunu duyurdu.
 • 31 Aralık 2021 tarihine kadar e-fatura uygulamasına geçmesi gerekenlerin veya bağımsız denetime tabi olan şirketlerin ise 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-deftere de geçmeleri zorunlu tutuldu.

Şimdi bu açıklamanın detaylarına bakalım.

2021 yılında Vergi ile Alakalı bazı kanunlarda yapılan değişiklikler:

 • Kiralık olan araçların kira bedelinin 5.500 TL’ye kadar olan kısmı gider olabilir, fazlası vergi hesaplaması açısından gider yazılmamaktadır. (KKEG olarak dikkate alınır).
 • Binek araç giderlerinin %70’i gider olabilir, %30’u vergi hesaplaması açısından gider yazılamamaktadır. (KKEG olarak dikkate alınır).
 • Yeni araç alımlarında KDV+ÖTV tutarının 115.000 TL’ye kadar olan kısmı gider olabilir, fazlası vergi hesaplaması açısından gider yazılmamaktadır. (KKEG olarak dikkate alınır),
 • Binek araçların aktifleştirilen 250.000 TL’ye kadar kısmı için amortisman gideri hesaplanabilir (gider olabilir), fazlası vergi hesaplaması açısından gider yazılmamaktadır (KKEG olarak dikkate alınır).
 • Dijital Hizmet Vergisi: Türkiye’de dijital hizmet sağlayanların, Türkiye’de elde ettikleri bu kapsamdaki hizmet hasılatı 20 milyon TL üzerinde olduğu zaman, hasılatın %7,5’i oranında dijital hizmet vergisi hesaplanır. Bu vergi KDV gibi aylık beyan edilir. Ödenen tutar gider olarak dikkate alınır,
 • Gelir Vergisi tarifesine yeni bir dilim eklendi. 500.000 TL ve üzeri kazançlar için %40 vergi hesaplanmaktadır.
 • Şahsın yıl içinde aldığı maaş toplamı 500.000 TL ve üzeri ise bu şahıs, yıl sonunda Gelir Vergisi beyannamesi verecek.
 • Ulaşım giderlerinde günlük kişi başı 10 TL gider yazma imkanı bulunmaktadır. Taşıma hizmeti verilmeyen işyerlerinde çalışanlara toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçları temin edilerek günlük 10 TL’ye kadar olan kısmı ulaşım bedeli istisnası olarak dikkate alınır, günlük 10 TL’den daha fazla veriliyor ise 10 TL’nin üzeri ücret olarak değerlendirilir.
 • Sahibi olduğunuz bir konutun bedeli 5 milyon TL üzeri üzeri ise bu bedelin %0,3’ten %1’e kadar olan tutarda “Değerli Konut Vergisi” hesaplanır. Değerli Konut Vergisi yıllık olarak hesaplanacak ve Şubat ve Ağustos aylarında 2 eşit taksitte ödenir.
 • Konaklama hizmeti vergisi ise konaklama hizmeti üzerinden %1 olarak hesaplanır ve ödenir. (1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2022 tarihine ertelendi. 2022’den itibaren vergi oranı %2 olacaktır.)
 • Kambiyo satışları üzerinden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) oranı 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren yüzde 1’den binde 2’ye düşürülmüştür.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.