Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

YouTube Vergi Kesintisi Oranı Yüzde 24 Oldu

YouTube Vergi Kesintisi Oranı Yüzde 24 Oldu

Bugün ki haberimizde sizlerle birlikte YouTube vergi kesintisi oranı %24’e yükseltildi konusu ile alakalı olarak bilgiler paylaşmak istiyoruz. Devlet, bildiğimiz gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde özellikle PANDEMİ döneminin getirdiği sıkıntılar nedeni ile vergi politikalarında da değişime gitti demek yanlış olmaz sanırım. Zaman içerisinde birçok farklı alanda vergi uygulamalarını çeşitlendirmiş olan devlet, her geçen gün daha geniş kitlelerce besinmekte olsa da vergi oranları ciddi anlamda can sıkıcı hale geldi.

Günümüzde YouTube ya da Google Adsense sistemlerinin herhangi birinden elde ettiğiniz gelirlere ciddi anlamda sağlam vergiler kesilmeye başlanmıştı. Birçok gelirde olduğu gibi artık vergi kesintisi oranında yükseliş oldu. Devlet, an itibari ile YouTube gelirlerinden keseceği vergi oranını %24 olarak duyurdu.

Vergi Kesintisinde ABD Parmağı Var

Youtube tarafından içerik üreticilerine geçtiğimiz günlerde gönderilen mail şaşkınlık yarattı. Youtube gelirlerinde vergi kesintisi yapılacağına dair maille karşılaşan içerik üreticileri bu kesintinin kapsamını ve elde ettikleri geliri nasıl etkileyeceğini araştırmaya başladı.

ABD Milli Gelirler Yasası’na göre ABD’deki izlenmeler üzerinden elde gelirler için vergi kesintisi yapmak ve bunu ABD Ulusal Gelir İdaresi’ne bildirmek sorumluluğunda olan Google içerik üreticilerinden vergi bilgilerini paylaşmalarını isteyen bir mail gönderdi. Bu maile göre vergi bilgileri olmayan ya da bu bilgileri Google ile paylaşmayan içerik üreticileri için yalnızca ABD’deki izlenmeler üzerinden değil dünya genelindeki bütün Youtube kazançlarından vergi kesintisi yapılacak olması içerik üreticilerini endişelendirdi.

Şirket Sahibi YouTube Gelirleri için Kesinti

Türkiye’de ikamet eden içerik üreticilerinin elde ettikleri gelirleri faturalandırması ve vergisini ödemesi yasal bir zorunluluktur. Bu değişiklikten en çok etkilenecek kesim şüphesiz ki şirket sahibi olmayan içerik üreticileri olacaktır. Şirket sahibi olmayan içerik üreticileri daha önce bir kesintiyle karşılaşmazken bu değişiklikle beraber Google, dünya genelindeki tüm izlemelerden elde ettikleri gelirlerden %24 oranında kesinti uygulayacaktır. Bu kesinti içerik üreticilerinin Türkiye’deki vergisel sorumluluklarını ortadan kaldırmayacak. İçerik üreticisi eğer şirket sahibi değil ve gelirlerini faturalandırmıyor ise hem Google tarafından gelirleri %24 kesintiye uğrayacak hem de Türkiye’deki kurumlar tarafından olası bir inceleme halinde yasal işlemler uygulanacaktır.

Örneğin Türkiye’de ikamet eden ve şirketi olmayan bir Youtube içerik üreticisi izlenmeleri ABD’den olmasa dahi bütün dünya genelindeki izlenmeleri üzerinden elde ettiği 5.000TL gelirinden %24 yani 1.200TL kesintiyle karşılacak ve eline 5.000TL yerine 3.800TL geçecektir. Ayrıca bu elde ettiği 3.800TL için de Türkiye’deki vergisel sorumlulukları ortadan kalkmayacak, olası bir inceleme halinde cezai işlemle karşılaşabilecektir.

YouTube ile Vergi Bilgileri Nasıl Paylaşılır?

An itibari ile YouTube Adsense ekranına girdiğinizde bu konu ile alakalı olarak sayfanın en üst kısmında uyarılar çıkmaya başladı. Bu uyarılara tıklamak sureti ile tüm vergi bilgilerinizi Google ile paylaşmak durumundasınız. Ülke dışı gelirlerinizin tamamı ile alakalı olarak kesilecek olan bu vergi ile birlikte tabi ki gelirleriniz etkilenecek.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.