Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Emekliler Şirket Kurabilir Mi? Maaş Kesintisi Olur Mu?

Emekliler Şirket Kurabilir Mi? Maaş Kesintisi Olur Mu?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte emekliler şirket kurabilir mi, maaş kesintisi olur mu gibi sorulara net yanıtlar verme amacında olacağız. Türkiye, özellikle son dönemde kurumsallaşma anlamında mükemmel seçenekleri sunan ve insanlara çeşitli avantajlar sunan ülkelerden birisi olarak adından söz ettirdi diyebiliriz.

Devlet, getirdiği girişimci destekleri ile birlikte aslına bakarsanız herkes için ideal olacak olan daha birçok farklı seçeneği de sundu demek yanlış olmaz. Tabi ki emekliler şirket kurulumu ile alakalı olarak çok ciddi anlamda kulaktan doğma bilgiye sahip olduğundan dolayı bu anlamda hemen net bilgileri sizlere sunma noktasında adımlar atmak istiyoruz. Şimdi hemen bu sorulara yanıt vermek ve bilgi edinmenizi sağlamak amacında olacağız.

Emekliler Şirket Kurabilir Mi?

Devlet, özellikle günümüzde emeklilerin şirket kurabilmesi için çok ciddi anlamda farklı kurallar getirdi ve yasal olarak da getirdiği maddeler ile birlikte ideal seçenekleri insanlara sundu demek yanlış olmaz sanıyorum.

Emekliler, gerekli şartları sağlaması durumunda şirket kurma hakkına sahiptir ve yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Aynı şekilde “ŞAHIS ŞİRKETİ” açma hakları da vardır. İlk yapmanız gereken hangi amaç ile şirket kurmak istediğinizi belirlemek olacaktır. Daha sonra normal kişilerin şirket kurma süreci ile aynı işlem ve süreçleri tamamlayarak emekli olanlar da şirket kurabilmektedir.

Emekliler Şirket Kurduklarında Maaş Kesintisi Olur Mu?

Günümüz hükümetinin bu anlamda attığı somut adımlar ile birlikte aslına bakarsanız bu sorun tamamen ortadan kalktı. Kısacası emekli şirket sahipleri herhangi bir maaş kesintisi yaşamadan sorunsuz şekilde şirket kurabilirler.

Ek olarak bağ-kur primi de ödemezsiniz. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan malulen emekli olanlar, ölüm aylığı ya da dul maaşı alanlar, iş kazası sonucu iş göremezlik maaşı alanlar şirket açılış tarihinden itibaren zorunlu bağkurlu sayılırlar ve maaşları kesilir. Devlet memuru emeklileri için de aynı şartlar söz konusudur. Ancak her ne olursa olsun devlet memurluğu ile herhangi bir ilişiğinin kalmamış olması şartı da aranır. Devlet memurları, gelir elde edebilecekleri herhangi bir ek iş yapamazlar.

Emekli Şirket Patronları Vergi Muafiyetine Dahil Midir?

Emekliler şirket kurduğunda vergiden muaf değildirler. Vergiden muaf bir iş kurmadıkları takdirde şirket kurduklarında elde ettikleri net kar üzerinden gelir vergisi oranları dikkate alınarak vergi ödemeliler. Şirket kurduğunuzda ödemeniz gereken güncel gelir vergisi oranlarına Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden takip edebilirsiniz. Şahıs şirketi kurma maliyeti 2020 başlıklı yazımızda şirket kurma sürecinde ne kadar masrafınızın olacağını ve ilgili vergilerin neler olduğundan bahsettik.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.