Vergi ve Güncel Haber Portalı

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek

08.04.2017
88
İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek

Sadece işten çıkartılanlara  değil.  Kendi isteğiyle işinden ayrılanlar da işsizlik maaşı alabilir.  Kişi ‘Haklı fesih’ nedeniyle işten ayrılırsa işsizlik maaşı alması mümkün.

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek.  Çalışanların  güvencelerden biri olan işsizlik maaşı uygulaması  işten ayrılanlar prim ödeme  gün sayılarına göre 10 aya kadar alabiliyor.  Bu güvence çalışanları elini rahatlatan bir güvencedir.  İşsiz kalanlar Maaşlarını İŞKUR vasıtasıyla alırlar İşsizlik maaşı alan çalışanlar işsizlik maaşı bazı şartları yerine getirmek zorunda.   İşsizlik maaşı sadece  işten atılanlara değil belli şartların oluşması durumunda, istifa edenler de işsizlik maaşından faydalanabilir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek. Bu haktan 5510 Sayılı Kanuna Göre 4A’lı çalışan sigortalı işçiler  ve çalışanlar yararlanabilir. Banka sandıklarına bağlı olarak çalışanlar da yararlanabiliyor. İşsizlik Maaşından faydalanabilmenin en önemli şartı çalışanın işten kendi istek ve kusuru dışında ayrılmasıdır.

Çalışan İstifa Ederse İşsizlik Maaşından Faydalanabilir mi ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek. Çalışan Kendi isteğiyle hiçbir gerekçesi olmadan işten ayrılırsa, yani istifa ederse  işsizlik maaşından faydalanamaz. İşsizlik maaşı almak için İŞKUR’a başvuramaz.  Kendi isteğiyle işten ayrılan sadece  İş Kanunu’nda ‘haklı fesih’ tanımına giren durumlar nedeniyle işten ayrılırsa işsizlik maaşı alma hakkı var.  Haklı fesih nedeniyle işten istifa edenler.  Haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabilirler.  Eğer konu mahkemeye intikal etmişse sonucuna göre yine işsizlik maaşı alınabilir.   Haklı Fesih nedenleri olarak Maaşın ödenmemesi,  gerçek ücretin saklanması,iş yerinde baskı, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması durumları,  sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına girer. Yani kişi bu nedenlerle işten kendi isteğiyle ayrılırsa işsizlik maaşı alabilirler.

Her Sigortalı İşsizlik Maaşından Faydalanabilir mi ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek. İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekir. Bu şartın yanı sıra Yine işten ayrılmadan önceki 120 günde de eksiksiz prim ödenme şartı bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır ?

Maaşın süresi yatırılan sigorta  primine göre değişir.  Buna göre;

 • Son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay,
 • 900 gün primi olan 8 ay,
 • 3 yılın tamamında yani bin 80 gün primi olanlar 10 ay,

Boyunca işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaş Tutarı Ne Kadar ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek.  Rakam çalışanın işte iken aldığı  maaş tutarına göre değişir.  Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik maaşıda yüksek olur. İşsizlik maaş tutarının üst bir sınırı bulunuyor.  İşsizlik maaşının üst sınırı brüt asgari ücretin % 80 kadardır. Bu tutar 2017 yılı için 1.411,21 TLdir. İşsizlik maaşı normal tutarı ise  brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadardır.  İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılabilir.

İşsizlik Maaşı Alınan Sürece Sağlık Sigortasından Faydalanılabilir mi  ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek. İşsizlik maaşı alanların  işsizlik maaş dönemi sürecinde Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından ödenir. Genel sağlık sigortasından  Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de sağlık hizmetinden faydalanırlar.  Bu süreler emeklilik hesabından sayılmazlar.

İş Bulunursa İşsizlik Maaşı Kesilir mi ?

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek. İşsizlik Maaşı alanlar bu süre içinde yeni bir iş bulurlarsa durumu İŞKUR’a bildirmeleri gerekmektedir.  İş bulanların işsizlik  maaşlarının kesilmesi gerekmektedir.  Bildirim yapmayanların çalıştığı tespit edilirse ödenen paralar faiziyle geri alınır. kişi Yeniden işsiz kalırsa çalışan belli şartlarda kalan işsizlik maaşını alabilir.

İşsizlik Maaşları ve Faydalanma süresi Artıyor 2017 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu Başvuru Şartları Ve Kimler Alabilir

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlara İndirimli Konut Satışı Nasıl Olacak ? Detaylar Belli Oldu

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. MÜSLÜM TOPLAR dedi ki:

  Calıstıgım is yerinde fazla is olmadıgı için patron yarın is yok ise gelmeyin diyor bizde mecburen uyuyoruz. Ay da toplamda 10 – 15 gün anca çalısıyoruz. İse gelmedigimiz günlerin ucretını de vermiyor. İstifa edersem haklı fesih sayılırmı, issizlik maası alabilirmiyim?. Maas alabilmem için “is kur a” nasıl bir belge götürmem gerekir. tesekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz en yakın iş kurumundan bilgi alınız vereceğimiz bilgiler sizi yanıltabilir.

 2. Tural MÜNÜKLÜ dedi ki:

  Merhaba benim sigorta girişim 01.02.1988 de ve en son 01.11.2003 Tarihinde bu güne kadar aynı işyerinde çalışmaktayım 2011 de bel fıtığında ameliyat oldum ve ameliyat sonrası hep rahatsız oluyorum ve11 09 2017 de kendi isteğimle işte ayrılmak zorunda kaldım ve emeğimi dinlenerek bekleyeceğimi ve 01 02 2019 emekli ölüyorum doğrum tarihim 01.02.1969 ve ben işsizlik maaşı alabilirmiyim şimdiden size teşekkür ederim saygılarımı sunuyorum

 3. Esra dedi ki:

  Merhaba. 2yildir calistigim is yerimden hamile oldugum icin kendi istegimle ayrildim issizlik maasi alabilir miyim?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   alabileceğinizi düşünüyoruz.

 4. Aysun dedi ki:

  1959 dogumlu bayanim. Daha onceden sigorta girisim yok (giris tarihim 2009) 1800 gun sigortam var ve son uc yildir hic kesilmedi. 58 yasimi doldurdugum icin (yasal surec) kendi istegimle isimden ayrilirsam tazminat ve issizlik maasimi alabilirmiyim? saygilar

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   -Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, kıdem tazminatı alınma hakkınız için gerekli süreyi doldurmanız gerekmektedir.

 5. Muhammed kılıç dedi ki:

  Merhaba! Bende 04/2010 tarihinde başladığım işime 19/10/2017 tarihinde işimden ayrıldım istifa ederek yararlanabilirmiyim?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz yazımızda detaylar var istifa etmeden bakınız her istifa durumunda alamazsınız

 6. Hamza uysal dedi ki:

  6yildir özel bir şirkette calisiyorum saglik sorunlarim nedeniyle istifa dilekçesi versem ışsizlik maaşi alabilirmiyim?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz maalesef yararlanamazsınız

 7. Mahmut dedi ki:

  Pazar mesaileri bordroya yansımıyo istifa etsem işsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   şartlar kısmına bakabilirsiniz.

 8. AYŞE dedi ki:

  Merhaba,

  3 yıla yakındır özel bir şirkette çalışıyorum. Şirket zam için performans yerine kafasına göre bir rakam uyguluyor ve cinsiyet ayrımı yapıyor. Ayrıca sigortaya aldığımız ücret değil asgari ücret yatırılıyor. Bu durumu ispatlama şansım yok ne yazık ki. Ancak cinsiyet ayrımı nedeniyle yapılan zamı göstererek istifa etsem bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz kişisel bir durumda yanlış yönlendirebilirim herhangi bir iş avukatına sorarsanız daha net bilgi alırsınız

 9. Mesut görgün dedi ki:

  2009 yılında girdigim isten 2017 agustos aynda istifa ettirildm.yaklasık 4 aydır işsizim..mahkemeye basvurmadan isszlik maası alabilir miyim??hicbiyere basvuruda bulunmadm??

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   başvuru yapmanız gerekir. detayları yazımızda bulabilirsiniz.

 10. aynur dedi ki:

  Ben 3 buçuk yıldır sigortalı olarak özel söktörde çalışıyorum günde 12 saat hafta sonlarıda dahil hafta içi 1 gün izin kullana biliyoruz iş yerinde çalışan arkadaşlarla kuçuk bir tartışma yaşadım akabinde patromum geldi ve ses tonunu sükselterek bagırmaya başladı sokak inledi o derece bende çantamı aldım ve çiktım işten şimdi ben işsizlik maaşi alabilirmiyim birde günde 12 saat çaliştıgım için hiç bir şekilde mesai ücreti vermiyor bayramlarda ve tatil günlerin çalıştigimiz üçretleride vermiyor benim yasal hakkım nedir onu ögrenmek istiyorum teşekürler

 11. mustafa dedi ki:

  merhaba, 9 yıl çalıştığım iş yerinden 25/2 den çıkartılmak istendim. daha sonra anlaşarak istifa ettim. bu durumda tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim?

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.