Vergi ve Güncel Haber Portalı

10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak.İşte Başvuru Şartları

23.03.2017
7
10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak.İşte Başvuru Şartları

10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak. 2017 Yılında polis alınıp alınmayacağı konusu merak edilen konulardandır. Polis olmayan binlerce kişi hükümet yetkililerinden gelecek olan habere odaklanmışken yetkililerden bu konuyla ilgili açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde Karaman Polis Meslek Yüksek okulu mezuniyet törenine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,okuldaki polis adaylarına hitaben konuşma gerçekleştirdi.    Polis alımıyla ilgili de konuşan SOYLU,   2017 yılında 10 bin polis alınacağının müjdesini verdi?     Peki polis alımlarında hangi şartlar aranıyor?     Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ne Dedi?

10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak. Karaman’daki mezuniyet töreninde konuşan ve polis alımı için müjde veren Bakan SOYLU şu ifadeleri kullandı:“Bugün mezun olan gençlerimizin hemen akabinde 10 bin yeni polis memuru alımı için ilan aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Ayrıca 10 bin özel harekat alımı sürecimiz de devam etmektedir, şu an mülakatlar gerçekleştirilmektedir.”

Bu açıklamaların ardından ilanın en kısa zamanda verileceğini tahmin ediyoruz.Bu sayede, polis olma hayali kuran binlerce gencin de hayali gerçekleşmiş olacaktır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri (POMEM) Başvuru Şartları Nelerdir?

10 Bin Özel Harekat Polisi Alınacak. Polis Meslek eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne (POMEM) başvuru yapmak için Merkezin belirlemiş olduğu bazı şartlar vardır.

BAŞVURU ŞARTLARI

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

– En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

– Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.   (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)

– Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.)

– Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak.  Fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak.  İdarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak.

-Bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların  herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.  ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
– Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına.  Ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar  , anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,     millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet,   irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık.     sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;

1)Mahkûm olmamak.

2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.

3)Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

– (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.

– Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

– Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

– Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

– Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.

– 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç.    Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yüksek öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

– KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

– İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.