15 Nisan’da Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?

15 Nisan’da Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?

Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak? Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında yarın yani 15 Nisan 2017 tarihi önemli bir tarih.Çünkü, toplam 2.5 milyon memurun maaşında 15 Nisan itibarıyla kesinti olacak. Bu kesinti her memur için farklı miktarlarda olacak.Memur maaşlarındaki bu kesinti minimum 60 TL, maksimum 100 TL olacak.Bu kesinti de 15 Nisan itibariyle maaş bordrolarında görünecektir.Peki hangi memur için ne kadarlık kesinti olacaktır?Sistemde kaç yıl kalan ne kadar para alacaktır?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2 Ay İçinde Cayma Olabilecek

Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak? Bireysel Emeklilik Sistemine giren memurlar  için 2 ay önemlidir.Çünkü 2 aylık sürede isteyen memur cayma hakkını kullanabilecek.Cayma hakkını kullanan memur,sistemden çıkarken hem kesilen parayı hem de varsa getirisini 10 gün içinde geri alacak.Peki cayma talebi nasıl yapılacak? Cayma talebi, çalışan memur tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla işverene veya şirkete bildirilecek. Cayma bildiriminin ulaşmasının ardından da 10 iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleriyle birlikte çalışana iade edilecek.Memur 2 aydan sonra da sistemden rahatlıkla çıkabilecektir. Ancak 2 aydan sonra sistemden çıkılması halinde kesinti söz konusu olacaktır.

Memurların Sistemde Kalması Bekleniyor

Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak? Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımda cayma oranının, yüzde 60’a yaklaştığı açıklandı. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı Cemal Kişmir, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yüzde 60’a yakın olan cayma oranına karşın; kamu çalışanlarının büyük bölümünün sistemde kalacağına inandığını söyledi. Başbakan Yardcımcısı Mehmet Şimşek de, şubat ayında yaptığı açıklamada cayma hakkını kullananların oranının yüzde 26 olduğunu belirtmişti.

Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?

Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak? Hangi memurdan ne kadar kesinti olacağı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Ünvanı                             BES Kesinti Miktarı

8/3 hizmetli                                    60 lira
9/1 öğretmen                                  62 lira
8/3 pratisyen doktor                     64 lira
3/2 memur                                      65 lira
4/3 ebe-hemşire                            66 lira
2/1 öğretmen                                  79 lira
1/4 müdür                                       80 lira
1/1 avukat                                        81 lira
1/4 mühendis                                 100 lira

Devlet Katkısı Hangi Yıllar İçin Yüzde Kaç Alınacak?

Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak? Sisteme dahil olanlara, aylık katkı payının yüzde 25’i oranında destekte bulunulacak. Cayma hakkını kullanmayanlara bir kereye mahsus olmak üzere bin lira destek verilecek. Ancak bu imkandan yararlanmak için en az 3 yıl sistemde bulunmak gerekecek. İlk 3 yılda sistemden ayrılanlara devlet katkısı verilmeyecek. Devlet katkısı

hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15,

-hak ediş oranı 6-10 yıl için yüzde 35,

-hak ediş oranı 10 yılını dolduranlar için yüzde 60,

-sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)