2017’de Esnafa İşsizlik Maaşı Verilecek

2017’de Esnafa İşsizlik Maaşı Verilecek

esnafa işsizlik maaşı verilecek Bakanlar Kurulu’nda yapılan son toplantıda sürpriz bir tasarıdan söz edildi.Tasarının adı Ahilik Fonu.Peki bu tasarı neden bahsediyor.Bu tasarıda işini kaybeden esnafa maaş yardımı yapılacağından söz ediliyor.İflas eden veya iş yerini kapatan esnaf bundan yararlanacak . Bu tasarının 2017 yılında devreye gireceğinden bahsediliyor.Ahilik fonunun detayları nelerdir?kimler bu maaşı almaya hak kazanacak?haberimizde bulabilirsiniz

Ahilik Fonu Nedir?

esnafa işsizlik maaşı verilecek 2017 yılında devreye girmesi planlanan düzenleme ile esnafa işsizlik fonu oluşturulacak.Bu sistem tıpkı işsizlik maaşı gibi olacak. İflas eden veya iş yerini elinde olmayan  nedenlerden dolayı kapatmak zorunda kalan esnaf, ekonomik durumunu düzeltip yeni bir iş yeri açana kadar belli bir süre bu fondan yararlanabilecek. Devlet, işsizlik fonunda olduğu gibi bu fona da belli bir oranda katkı sağlayacak. Amaç zor durumda kalan esnafa belli süre  yardımda bulunmak olacak.

Fonun İşleyişi Nasıl Olacak?Şartları nelerdir?

-Esnaflar, işini bırakmaları ve iflas kararı alarak sigortalılığını bitirmeleri halinde işsizlik maaşı almak için başvurabilecek.Burada dikkat edilmesi gereken husus ,esnafın kendi isteğiyle işini terk etmemiş olması.Yani kendi isteğiyle işini terk eden işsizlik maaşından yararlanamayacak.

-Tasarıya göre esnaf olan tüm kişiler bu maaştan yararlanabilecek.

son 3 yılda en az 600 gün Ahilik Sigortası Primi ödeyenler yararlanabilecek. Prim borcu bulunan sigortalılar için durum biraz farklı olacak

-Ahilik fonu katılmak zorunlu olacak.Yani isteğe bağlı olarak katılmama olmayacak.

-Fona sigortalıların prime esas aylık kazançlarından para kesilecek.Bu oran %2-3 arası olacak.Bu kesilen miktara devlet de  katkı sağlayacak. Bu oran ise %1 olacak.

-Ahilik kapsamında maaş alacak kişiler için en önemli soru sağlık hizmetinin olup olmayacağı.Maaş alan sağlık hizmeti de alacak.

-Hileli iflas durumu ve yakınlarına yapılan muvaazalı işlemlerde maaş alanları büyük cezalar bekliyor.Bu durum tespit edilirse verilen maaşlar faiziyle geri alınacak ve yasal işlem başlatılacak.

-Fonun idaresini işsizlik maaşında olduğu gibi İŞKUR yapacak.Primlerin idaresini ise yine SGK yapacak.

Maaş Ne Kadar Olacak?

esnafa işsizlik maaşı verilecek Ahilik ödeneği altında verilecek maaş asgari ücrete endeksli olacak.Asgari ücretin brüt tutarı üzerinde hesaplama olacak.Buna göre maaşlar asgari ücret brüt tutarının %40 ‘ından az % 80’inden fazla olamayacak.

Yani 2017 brüt asgari ücrete göre maaşlar, 711 TL’den az olamayacak.En fazla verilecek miktar ise 1422 TL olacak.

Ne Zamana Kadar Maaş Alınabilecek?

İşini terk eden esnaf yeniden iş kurana kadar bu maaşını belli bir süre alabilecek.Ancak işsizlik maaşında olduğu gibi ,yeni bir iş kurduğu anda bu maaş kesilecek.Bundan sonra alamayacak.

 

 2 Yorum "2017’de Esnafa İşsizlik Maaşı Verilecek"

 1. ismail   19 Mart 2017 at 10:38

  Nereye bas vuracaz tsk

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   19 Mart 2017 at 10:44

   Başvuru yok OTOMATİK TÜM ESNAFLAR KATILACAK UYGUlama TEBLİĞDEN SONRA AYRINTILAR BELLİ OLUR

   Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)