25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika.Teklif Yasalaştı Mı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika.Teklif Yasalaştı Mı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika.Önceki yazımızda 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olabileceğinden bahsetmiştik.Bu haber bir çok ev hanımına da umut olmuştu.Düşünsenize, hem 25 yıl gibi uzun bir süre evli kalacaksın hem de emekli olacaksın.Aslında 25 yıl evli kalan birisi için en büyük mutluluk bu kadar sene evli kalabilmektir.Hele hele boşanmaların arttığı şu günlerde.Ancak bu evliliğin üzerine bir de emekli olmak hiç fena olmayacaktır.İşte tüm bu açıklamalar ışığında ele almıştık önceki yazımızı.Peki bu yazımızın üzerinden geçen o kadar süre içinde ne değişti.Bu haber gerçek oldu mu? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Meclise Verilen Kanun Teklifi Nasıldı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika. Yukarıda anlattığımız durum için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verildi.Peki bu teklif nasıldı?Kanun teklifinin gerekçelerinde hangi ifadeler yer almıştı?Kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde verilmişti:“Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

Peki Emekli Olmanın Şartları Neler Olacaktı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika. Kanun teklifi 25 yıl evli kalan ev hanımlarına yönelik bir teklifti.Daha geniş bir ifadeyle 25 yıl evli ve sigortası olmayan ev hanımlarına yönelik teklif.Peki emekli olmanın şartları ne olacak?Bu şartlar aşağıdaki gibi olacaktı:

1) Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak,

2)Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,

3)Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Şu Anda Durum Ne? Teklif Yasalaştı Mı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika. Yukarıda da anlattığımız gibi bu teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu.Başkanlıktan ilgili komisyona gitti.Komisyon görüşmelerinde bu konu ele alındı.Muhalefet partisi böyle bir teklifi komisyonda okudu,oylama yapıldı ve teklif reddedildi.Yani, maalesef bu teklif yasalaşmadan reddedilmiş oldu.İlerleyen günlerde buna benzer başka teklifler meclise gelir mi bilinmez ancak böyle bir gelişme olduğunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017.Ev Hanımlarına Emeklilik Nasıl Olacak.Ev Hanımlarına Emeklilik 2017

 3 Yorum "25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Son Dakika.Teklif Yasalaştı Mı?"

 1. Mükerrem   19 Ekim 2017 at 14:10

  Yazıklar olsun sevincimizi kursağımızda bıraktılar haberi okuduğumdan beri onunla yatıp onunla kalkiyorum ne hayaller kurmuştum yazık hemde çok yazık resmen biz ev hanimlariyla dalga geçtiler çok üzüldüm onca sene evli kalmanın bi mükafatı olacaktı elbet diyordum ki malesef diyemedim oylamaya Hayır diyerek el kaldiranlarin elleri kırılsin inşallahhh aminnn

  Cevapla
 2. cansu   13 Kasım 2017 at 21:41

  ANNEMİN SÖZCÜSÜ OLARAK BURAYA YORUM YAPIYORUM.
  Annem çok işte çalıştı otellerde , restaurantlarda kimisi sigorta yaptı kimisi yapmadı yaklaşık 3 yıllık sigortası var. kadın bu haberi görünce çok sevinmişti ama az önce yanıma geldi internete yaz bakim kızım ne olmuş sonuç diye. keşke okumasaydım da üzülmeseydi. Sanki o red verenlerin cebinden çıkıyor. sizin evinize bilmem kaç milyar giriyor ama bizim evimize giren para yok denecek kadar az. madur bir ablam var 3 aydan 3 aya aldığımız ücret 890 tl ve biz bununla geçiniyoruz. Babam çalışıyor ama bir takım borçları var bize bir hayrı yok zaten. ben cafelerde çalışıyorum sigortasız günlük alıyorum para ve böyle bir yasa keşke onaylansaydı, annemde bunca yıllık evliliğinin ve eskiden çalışmış olduğunun karşılığını alsaydı. O red verenler size sesleniyorum şimdi empati yapın. Bu ülkede herşeyden vergi alıyorsunuz , bizim yok denecek kadar az paramızla vergi veriyoruz ve biz namuslu insanlar olduğu sürece oturduğunuz koltuktasınız ve umarım böyle acımasız karar aldığınız için utanıyorsunuzdur. En iyi akşamlar!

  Cevapla
 3. sevgi   5 Şubat 2018 at 20:22

  Cansu senin veya bir başkasının evine giren para miktarı kimsenin umurunda değil.. onlar sadece kendi ceplerini düşünüyorlar.. vekilleri biz seçiyoruz ama bize hayırları yok hangi partiden olursa olsun hiç biri halk için çalışmıyor.. ben bi çok yerde çalıştım sigorta yapmadılar 27 yıllık evliyim ssk da 4 aylık primim var ve ödeyemiyorum bu haberi duydugumda hayatım boyunca sevinmediğim kadar sevindim umut ettim malesef sonu hüsran oldu..

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*